expedicia-img
Expedujeme do 24 hod. 

90% tovaru

doprava-img
Doprava ZDARMA 

pri nákupe od 90 €

darcek-img
Starostlivo balíme 

aby balík došiel v poriadku


Z čoho môžem nafúkať a čo robiť, ak som nepil, ale nafúkal?


27.11.2024
 | 
6 min. čítania.

Ako polícia meria alkohol u vodičov? Z dychu aj z krvi

Polícia u nás na meranie alkoholu u vodičov najčastejšie používa dychovú skúšku, kedy cez špeciálny prístroj meria prítomnosť a množstvo alkoholu v dychu.

Tento spôsob je praktický a výsledok je známy okamžite, no nevýhodou je, že dychovú skúšku môžu ovplyvniť rôzne faktory. Ide o potraviny, ústne vody, lieky alebo aj zmenu zdravotného stavu. Áno, moderné drägery sú čoraz presnejšie a dokážu eliminovať väčšinu rušivých vplyvov, na druhú stranu, nemusia byť vždy 100 %.

Pokiaľ bude dychová skúška pozitívna a vy viete, že ste alkohol nepili, môžete požiadať aj o vykonanie odberu krvi. Ten je spoľahlivejší, pretože zisťuje koncentráciu alkoholu bez vonkajších vplyvov a najmä nie v dychu, ale priamo v krvi.

Na druhú stranu, je logisticky náročnejší. Výsledky krvného testu nie sú okamžité, no ich presnosť ich robí neoceniteľnými v prípadoch, kde treba dychovú skúšku potvrdiť alebo vyvrátiť.  Pokiaľ ste alkohol pili, tak treba v prvom rade vedieť, že alkohol sa z dychu odbúrava približne v tempe 0,15 ‰ za jednu hodinu.

Alkohol v krvi sa odbúrava podobnou rýchlosťou, no jeho koncentrácia môže zostať merateľná o niečo dlhšie, keďže sa metabolizuje postupne z rôznych častí tela. Preto je lepšie absolvovať odber z krvi iba vtedy, ak ste naozaj nič nepili.

Z čoho nafúkate? Tyčinky, nanuk, ústna voda aj kvapky na kašeľ

Ak si myslíte, že pokiaľ nepijete alkohol, nemáte sa pri dychovej skúške čoho báť, realita je o niečo komplikovanejšia. Existujú bežné potraviny, nápoje alebo látky, ktoré krátkodobo skresľujú výsledky dychového testu a spôsobia, že nafúkate.

Niektoré sladkosti, ako napríklad tyčinky, nanuky či dezerty, môžu obsahovať malé množstvo alkoholu, ktorý slúži ako konzervant alebo zlepšuje chuť. Tento alkohol síce necítite, no alkometer ho dokáže rozpoznať vo vydychovanom vzduchu, najmä ak ste ich jedli tesne pred kontrolou. Podobne je to aj s ústnou vodou či osviežovačmi dychu.

Tieto bežne používané produkty obsahujú vysoké koncentrácie etanolu, ktoré môžu na krátky čas výrazne ovplyvniť výsledky dychovej skúšky.

Ešte zložitejšia je situácia s liekmi. Sirupy na kašeľ, kvapky či bylinné tinktúry často obsahujú alkohol ako rozpúšťadlo. Aj keď sa to zdá neškodné, ich použitie pred dychovou skúškou môže byť dôvodom, že nafúkate. Pri liekoch si treba dať pozor aj na to, že môžu obsahovať látky vylučujúce vedenie vozidla, sledujte preto príbalový leták.

Ak sa ocitnete v situácii, že ste nafúkali bez pitia alkoholu, upozornite na to políciu a žiadajte ďalšiu kontrolu, napríklad odber krvi. Krvné testy sú spoľahlivejšie a dokážu rozlíšiť, či šlo o skutočný alkohol alebo len zvyšky z uvedených látok a surovín.

Čo je naopak bezpečné a z čoho vám nehrozí nafúkanie?

Popri mnohých veciach, ktoré môžu krátkodobo ovplyvniť dychovú skúšku, existujú aj potraviny, nápoje či produkty, ktorých sa vôbec nemusíte báť.

Napríklad kysnuté pečivo, ako chlieb, rožky či croissanty, sú úplne bezpečné. Aj keď počas kysnutia cesta vzniká malé množstvo alkoholu, proces pečenia sa úplne eliminuje. Podobne sú na tom dezerty či sladké pochutiny, napríklad koláče alebo perníky. Hoci niektoré recepty môžu obsahovať kvapky alkoholu, tepelná úprava ho zneutralizuje.

Fermentované potraviny, ako sú napríklad kefír, kyslá kapusta, alebo jogurt, taktiež nemusia byť dôvodom na obavy. Bezpečné sú aj ovocné šťavy alebo džúsy, dokonca aj tie, ktoré mohli byť mierne fermentované, ak zostali dlho otvorené.

Bez obáv môžete piť aj bezalkoholické pivo. Aj keď obsahuje určité stopy alkoholu, museli by ste vypiť veľmi veľké množstvo, aby to malo vplyv na dychovú skúšku. Rovnako bezpečné sú aj jedlá pripravené s alkoholom, pokiaľ prešli dodatočnou tepelnou úpravou, napríklad flambované pokrmy alebo omáčky na báze vína.

Obavy z energetických nápojov alebo sýtených limonád sú tiež len mýtom. Tieto nápoje neobsahujú alkohol a nemajú ako ovplyvniť výsledok dychového testu. Väčšina bežných potravín a nápojov je teda úplne bezpečná pred šoférovaním.

Čo robiť pri pozitívnej dychovej skúške? Tu sú možnosti

Pokiaľ dychová skúška ukáže pozitívny výsledok, avšak viete, že ste nepili žiadny alkohol, zachovajte pokoj. V prvom rade, štandardne polícia vykonáva po prvom teste ešte jeden kontrolný s odstupom zhruba 15 minút. Počkajte preto aj naň.

V prípade opakovane pozitívneho testu máte právo požiadať o presnejší krvný test, ktorý dokáže jednoznačne potvrdiť alebo vyvrátiť prítomnosť alkoholu vo vašom tele. Táto metóda je spoľahlivejšia, pretože výsledky nie sú ovplyvnené faktormi, ako sú zvyšky alkoholu po ústnej vode, liekoch či fermentovaných potravinách.

Krvné vyšetrenie sa vykonáva na zdravotníckom pracovisku a výsledky sú rozhodujúcim dôkazom, ak sa výsledok dychového testu ukáže ako sporný.

Výhodou krvného testu je jeho presnosť, no je časovo náročnejší a ak ste pred šoférovaním konzumovali alkohol, test vás usvedčí. Treba tiež brať do úvahy náklady spojené s takýmto riešením, či už ide o čas, finančné prostriedky alebo aj to, že až do doby preukázania neviny nebudete môcť viesť vozidlo kvôli podozreniu.

Druhou možnosťou je prevencia, čiže sa treba vyhýbať vyššie spomínaným faktorom, ktoré môžu spôsobiť krátkodobo pozitívny test alkoholu v dychu. Ak ste ich už skonzumovali, skúste počkať, napríklad 30 minút, kým pôjdete šoférovať.

Heuréka, zákazníci sú s nami spokojní

Katalóg produktov
expedicia-img
Expedujeme do 24 hod.  90% tovaru
doprava-img
Doprava ZDARMA  pri nákupe od 90 €
darcek-img
Starostlivo balíme  aby balík došiel v poriadku