Zima vie byť náročná nielen pre vás, ale aj pre vaše vozidlo. Ranné škrabanie okien od mrazu, odpratávanie snehu z karosérie, studený motor či vyššia spotreba paliva, to všetko sú výzvy, s ktorými sa musíte popasovať. Správna príprava a režim pred zimou aj pred každou jazdou však môžu uvedené faktory minimalizovať. Poďte sa pozrieť!
Aby auto fungovalo spoľahlivo aj v zime, treba ho na ňu pripraviť. Základom sú samozrejme vhodné zimné pneumatiky, no tam by to určite nemalo skončiť.
Druhou vecou je nemrznúca zmes do ostrekovačov. Letná kvapalina v zime zamrzne a môže poškodiť trysky aj čerpadlo. Niektorí vodiči robia tiež chybu, keď zimnú zmes riedia destilovanou vodou alebo ju zmiešajú so zvyškami letnej. Zimná zmes je vyvinutá tak, aby odolala nízkym teplotám a čistila sklo od soli a mastnoty.
Rovnako tak musí chrániť celý ostrekovací systém pred poškodením a pokiaľ ju akokoľvek zmiešate či zriedite, tento je účinok oslabíte alebo úplne zablokujete. Okrem správnej zmesi do ostrekovačov treba pozerať aj na palivo do motora.
Ak jazdíte na naftu, mali by ste myslieť na to, že v zime môže v palive vznikať parafín, ktorý spôsobuje jeho zahusťovanie a následne upchávanie palivového filtra. Benzínové motory síce nemajú s tuhnutím paliva také problémy, no v nádrži sa môže hromadiť vlhkosť, ktorá pri mrazoch zamŕza a tak spôsobuje ťažkosti so štartovaním.
Riešením sú teda vhodné aditíva do paliva, či už do benzínu alebo do nafty. Prísady do benzínu pomáhajú absorbovať vlhkosť a zároveň zlepšujú spaľovanie paliva. Prísady do nafty ju zas chránia pred zamrznutím alebo upchaním filtra.
Druhou zásadou je rýchla kontrola auta pred samotnou jazdou. Takto viete overiť jednak funkčnosť všetkých systémov, ale aj zistiť stav nabitie batérie.
Medzi veci, ktoré by ste mali kontrolovať pravidelne, patria svetlá. Nielen, že pomáhajú vidieť, ale zabezpečia aj to, že budete videní. V zime sa však rýchlo zašpinia od soli a snehu, preto sa oplatí ich utrieť pred každou jazdou. Smerovky, brzdové svetlá aj hmlovky musia fungovať bezchybne čo do funkcie ako aj ich viditeľnosti.
Kľúčové sú v zime aj zimné pneumatiky. Ak dezén nemá aspoň 4 mm, auto bude mať problém s priľnavosťou na snehu. Chlad tiež ovplyvňuje tlak v pneumatikách, preto sa ho kontrolujte častejšie, príliš nízky môže predĺžiť brzdnú dráhu.
V zime dostávajú dosť zabrať aj stierače. Ak zanechávajú na skle šmuhy, pruhy alebo preskakujú, ich gumičky sú už opotrebované a mali by ste ich vymeniť. Pri starších autách so starším typom stieračov sa možno ešte vyplatí siahnuť iba po výmene gumičiek, v drvivej väčšine prípadov ale je efektívnejšie vymeniť celé stierače.
Staršia autobatéria môže v mrazoch tiež spôsobiť nepríjemné prekvapenie. Chlad znižuje jej výkon, takže ak už na jeseň štartovala s ťažkosťami, v zime môže vypovedať službu úplne. Je preto dobré pravidelne ju kontrolovať a prípadne dobíjať.
V zime nestačí len naštartovať a vyraziť. Námraza a sneh môžu výrazne zhoršiť viditeľnosť aj bezpečnosť jazdy, preto treba auto najskôr dôkladne očistiť.
Zamrznuté okná netreba hneď škrabať, pretože škrabka môže sklo poškodiť. Oveľa lepšou voľbou sú tekuté rozmrazovače, ktoré uvoľnia ľad bez zbytočného mechanického zásahu. Stačí ich nastriekať, počkať a zotrieť stieračmi alebo handričkou. Okrem čelného skla treba očistiť aj bočné a zadné okná, spätné zrkadlá a svetlomety.
Pri silných mrazoch však môžu primrznúť aj zámky. Ak sa to stane, horúca voda nie je riešenie, pretože po chvíli môže opäť zamrznúť. Lepšou voľbou je naopak sprejový rozmrazovač, ktorý obsahuje látky, ktoré zamŕzaniu zabránia.
Nezabudnite ani na sneh, najmä na ten, ktorý je na streche auta. Počas jazdy môže odletovať na autá za vami alebo pri brzdení skĺznuť na čelné sklo, čím úplne zablokuje výhľad. Preto treba auto očistiť kompletne, nielen okná, ale aj strechu, kapotu a kufor. Použite na to mäkkú metličku určenú na autá, tak totiž predídete poškriabaniu laku.
Aj keď sa môže zdať, že ranné čistenie auta je zdržanie, v skutočnosti môže ušetriť veľa problémov. Dobrá viditeľnosť a bezpečná jazda sú v zime prvoradé, preto sa oplatí venovať pár minút navyše tomu, aby bolo auto pripravené na 100 %.
Zima vie prekvapiť aj tým, že ak sa chystáte do horských alebo vyššie položených oblastí, prostredie bude horšie, ako tam, kde ste teraz. Cesty môžu byť viac pokryté snehom a ľadom a tu sa ako najlepšia prevencia oplatí správna zimná výbava.
Ak sa chystáte do hôr, zimné reťaze by mali byť samozrejmosťou. V niektorých oblastiach ich vyžadujú dopravné značky a ak ich nemáte, riskujete pokutu.
Reťaze zlepšujú priľnavosť kolies na zľadovatenom či hlboko zasneženom povrchu a znižujú riziko šmyku. Fungujú tak, že ich kovová konštrukcia zvyšuje trenie medzi pneumatikou a povrchom vozovky, čím umožňujú lepšiu kontrolu nad vozidlom. Dôležité je ale nasadiť ich včas, ešte skôr, ako sa dostanete na miesto s ľadom či snehom.
Na výber máte viaceré typy reťazí.. Klasické oceľové sú najspoľahlivejšie a poskytujú najlepší záber, no ich montáž môže byť náročnejšia. Alternatívou sú textilné reťaze, tzv. ponožky na pneumatiky, prípadne tekuté. Ich efekt je ale nižší.
Okrem reťazí sa oplatí mať v aute aj lopatku na vyhrabanie kolies, najmä ak parkujete v neodhrnutom teréne. Ľahká skladacia lopatka sa zmestí do kufra a dokáže pomôcť, keď sa kolesá prepadnú do snehu alebo sa dostanú do šmykľavého ľadového záveja. Túto výbavu majte v aute vždy, ak sa vydáte do hôr alebo vyšších oblastí.
zakúpené na filtreaoleje.sk 30.03.2025
zakúpené na filtreaoleje.sk 30.03.2025
zakúpené na filtreaoleje.sk 31.03.2025
zakúpené na filtreaoleje.sk 31.03.2025
zakúpené na filtreaoleje.sk 30.03.2025
zakúpené na filtreaoleje.sk 01.04.2025