Rozmrazovače okien sú kľúčovým bezpečnostným prvkom pre dobrú viditeľnosť z auta počas chladných a mrazivých dní. Ich funkcia spočíva v odstránení námrazy vplyvom chemickej reakcie kvapaliny v rozmrazovači s námrazou a ľadom na okne.
Na rozdiel od štandardného rozmrazovania predného skla vzduchom alebo rozmrazovania zadného skla pomocou elektrických kovových vlákien, sú hotové rozmrazovacie prípravky v podobe sprejov, rozprašovačov alebo kvapiek účinné zvonka a okamžite. Dôvodom, prečo to tak je, je kombinácia látok v ich zložení a tekutá forma skupenstva.
Väčšina rozmrazovačov obsahuje tri základné komponenty, ktoré samé o sebe nezamŕzajú a súčasne rozpúšťajú zamrznuté kryštály vody v ich podobe ľadu.
Prvým je etanol, známy aj pod názvom etylalkohol. Ide o bezfarebnú kvapalinu, ktorá dokáže viazať vodu a používa sa aj ako rozpúšťadlo. Druhým komponentom býva etán-1,2-diol, skratkou označovaný aj ako MEG, ktorý má nízky bod tuhnutia.
Tretím komponentom býva metanol, kvapalina neobmedzene miešateľná s vodou, ktorá má účinok aj ako denaturačné činidlo etanolu. V zložení bývajú aj iné látky z kategórie ketónov, tenzidov či špeciálnych aditív, najmä glykolu či glycerínu, ktoré zabránia opätovnej tvorbe ľadu. Cieľom širšieho zloženia je aj zabrániť rýchlemu vyprchaniu.
Rozmrazovače skiel pre autá sú určené pre všeobecné použitie na všetky sklá, či už ide o bočné okná, čelné sklo, zadné sklo alebo aj vonkajšie spätné zrkadlá.
Zloženie je v zásade bez ohľadu na značku veľmi podobné, to isté sa dá povedať aj o chemických vlastnostiach. Podľa typu sa rozmrazovače rozdeľujú na rozprašovače, spreje alebo roztoky, pričom ide o tekutú podobu. Forma rozprašovačov je najčastejšia, nakoľko je najviac praktická a efektívna v pomere objemu a plochy použitia.
Ďalším kritériom je objem balenia. Tie najmenšie, takpovediac vreckové rozmrazovače, si zakúpite v objeme 150 ml až 250 ml. Štandardnom je balenie v objeme 500 ml, ktoré by vám malo vystačiť na 1 až 2 týždne, väčšie sú potom do objemu 1 litra.
Nemenej dôležitou vlastnosťou je teplota, do ktorej bude rozmrazovač skla funkčný a pri ktorej dokáže plniť svoj rozmrazovací účinok. Niektoré ekologické prostriedky s bio zložením majú túto teplotu nižšiu, napríklad dokážu pôsobiť iba pri teplotách najviac do -45 °C pod nulou. Väčšina typov však pracuje v teplote do -60 °C až -75 °C.
Pri výbere je dôležité aj to, ako preventívne voči ľadu rozmrazovač pôsobí. V tomto ohľade vám môžu pomôcť testy z motoristických magazínov. Rozdiely môžu byť priepastné, u tých lacnejších modelov sa námraza začne vytvárať už po pár minút od aplikácie.
Rozmrazovače zámkov do áut sú navrhnuté na rýchle a efektívne roztápanie ľadu a to na veľmi podobnom základe, ako je tomu v prípade rozmrazovačov okien a skiel. Funkčná chemická zmes obsiahnutá v rozmrazovači znižuje bod tuhnutia vody, čím dochádza k roztaveniu ľadu a umožneniu pohybu zámkových mechanizmov.
Táto zmes sa aplikuje priamo do vstupu zámku vo forme spreja alebo kvapaliny, ktorá preniká do vnútra a zaisťuje, že zamrznuté časti sa uvoľnia a zámok funguje.
Pri výbere rozmrazovača zámkov je dôležité zvážiť niekoľko faktorov. Jedným z nich je typ zámku a materiál, z ktorého je vyrobený. Zmesi v rozmrazovačoch sú rôzne a každá je inak vhodná pre kovy a plasty, treba si preto preštudovať etiketu.
Tiež je potrebné brať do úvahy klimatické podmienky, v ktorých budete rozmrazovač používať. V niektorých extrémne chladných podmienkach môže byť nutný silnejší a rýchlejší rozmrazovač zámkov, no tu zas môže byť rizikom jeho agresívne zloženie. Pozor si treba dať na chemikálie rizikové pre lak alebo plastové vonkajšie časti.
Viaceré rozmrazovače sú navrhnuté aj ako prevencia voči opätovnému zamrznutiu a na zlepšenie mazania vnútorných pohyblivých častí. V zásade všetky fungujú do pár sekúnd a väčšina produktov si poradí aj s teplotami -60 °C pod nulou.
Udržanie okien a zámkov auta v nezamrznutom stave je o kombinácii jednoduchých, ale efektívnych krokov. Začať by ste mali s dôkladným čistením okien a zámkov pred nástupom zimy, v prípade okien sa zamerajte aj na ich gumenné tesnenia.
Pre zámky dverí je užitočné používať špeciálne oleje alebo spreje, ktoré vytvárajú ochrannú bariéru a zabraňujú akumulácii vlhkosti vo vnútri zámku, ktorá by mohla zamrznúť. Pomôcť môžu aj domáce recepty, napríklad aplikácia alkoholu, ktorý bude pôsobiť aj ako prevencia, prípadne spreju WD-40 pre zachovanie pohyblivosti komponentov.
V prípade, že majú byť v noci príliš prudké poklesy teplôt, veľmi dobre poslúži aplikácia ochrannej fólie či deky z vonkajšej strany, najmä na čelnom skle.
Pri hľadaní prírodných rozmrazovačov okien je obľúbenou metódou použitie roztoku z vody a alkoholu. Účinnou je aj kombinácia vody s klasickou kuchynskou soľou alebo zmes vody a vinného octu, čo je aj dobrá prevencia na mrazivú noc. Tak, ako pri hotových rozmrazovačoch, aj tu treba dať pozor na agresívne látky pre tesnenia.
Najlepším riešením je pochopiteľne nevystavovať auto mrazu alebo vplyvom počasia, no nie vždy sa to dá. V rámci prevencie potom nezabudnite ani na zimnú zmes do ostrekovačov, ktorá sa bude hodiť v prvých kilometroch po naštartovaní auta.
zakúpené na filtreaoleje.sk 10.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 10.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 09.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 10.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 10.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 10.12.2024