expedicia-img
Expedujeme do 24 hod 

90% tovaru

doprava-img
Rýchla doprava 

až do Vašej garáže

darcek-img
Starostlivo balíme 

aby balík došiel v poriadku


Alain Prost: jeho začiatky, kariéra, štýl jazdy a životopis


06.07.2024

Zapnite motory a pripravte sa na vzrušujúcu jazdu s príbehom Alaina Prosta, muža, ktorý sa z francúzskych motokár vypracoval až na vrchol Formuly 1. Prost, prezývaný aj "Profesor", bol nielen štvornásobný majster sveta, ale aj geniálny taktik, ktorému analytický prístup a chladnokrvné rozhodovanie priniesli miesto medzi legendami.Narodenie, začiatky pred formulou 1 a prvá sezóna v F1

Alain Prost sa narodil 24. februára 1955 vo francúzskej obci Lorette. Jeho záujem o motoršport sa začal už v detstve, keď sa nadchol pre motokáry. Rýchlo sa ukázal ako talentovaný jazdec a vyhrával miestne ako aj národné preteky.

Postupne si takto budoval reputáciu a bolo iba otázkou času, kedy sa jeho talent posunie do vyšších motoristických súťaží. Tak sa aj stalo a začal pretekať v európskych formulových šampionátoch. Skúsenosti tak postupne začal naberať v nižších kategóriách, ako boli Formula Renault a Formula 3, ktoré ho potom katapultovali do F1.

V roku 1980 sa Prost premiérovo objavil práve v kráľovskej Formule 1 a to podpisom zmluvy s tímom McLaren. Jeho prvá sezóna v najvyššej súťaži bola plná výziev, keďže sa musel prispôsobiť novému prostrediu, no aj tak získal 5 bodov.

Premiéra v F1 bola o tom, aby dokázal prispôsobiť svoj talent a jazdu technicky náročnejším autám a silnej konkurencií. Napriek tomu, že to bola jeho prvá sezóna, Prost ukázal výnimočnú rýchlosť a schopnosť adaptácie, čo mu umožnilo získavať body  a to aj vtedy, keď sa stretol s technickými problémami počas pretekov.

Celkovo dokázal dokončiť svoj prvý rok s niekoľkými umiestneniami a konečným 15. miestom, čo mu dalo základ pre jeho budúce úspechy vo F1.

Úvod kariéry v F1 v Renaulte a pokračovanie v McLarene

Alain Prost zahájil svoju púť vo Formule 1 s tímom McLaren v roku 1980, ale kľúčové obdobie jeho kariéry sa začalo, keď v roku 1981 prešiel do francúzskeho tímu Renault. Tento prechod bol nielen výrazom patriotizmu, ale tiež príležitosťou pre Prosta pracovať s vozidlom, ktoré bolo na čele technologického pokroku.

Jeho výkony v Renaulte boli pozoruhodné, pretože Alain Prost vyhral svoje prvé Grand Prix práve v domácom Francúzsku. Často sa umiestňoval na popredných pozíciách, v roku 1982 skončil celkovo na 4. mieste a o rok neskôr sa stal vicemajstrom.

Napriek úspechom v Renaulte sa Prost rozhodol pre isté nezhody s tímom vrátiť do McLarenu v roku 1984. Tu začal najslávnejšie obdobie svojej kariéry.

V McLarene sa stal súčasťou jedného z najdominantnejších tímov v histórii F1. Počas svojho druhého obdobia v McLarene vyhral tri majstrovské tituly a to v rokoch 1985, 1986 a 1989. Tým sa stal jedným z najúspešnejších pretekárov všetkých čias.

Jeho pôsobenie v McLarene bolo poznačené nielen úspechmi, ale aj legendárnou rivalitou s Ayrtonom Sennom, ktorá definovala celé jedno obdobie Formuly 1. Práve táto dvojica vytvorila jednu z najsilnejších dvojíc kolegov F1 v jednom tíme a bolo to vidieť aj v tabuľke. Rivalita však zároveň spôsobila odchod Prosta v roku 1990.

Pokračovanie vo Ferrari, pauza v 1992 a posledná sezóna 1993

Po svojom úspešnom období v McLarene sa Prost pripojil k legendárnemu tímu Ferrari. Tento krok bol pre Prosta veľkou výzvou, keďže v tom období sa Ferrari snažilo vrátiť na čelo pretekárskeho trónu. Prvá sezóna bola pre Prosta sľubná, vyhral aj niekoľko pretekov a bojoval o majstrovský titul, no zradili ho technické problémy.

V roku 1991, čo bol Prostov druhý rok s Ferrari, sa však situácia zhoršila. Tím zápasil s technickými problémami a nedostatočným výkonom, čo viedlo k rozporom medzi ním a manažmentom tímu, nakoniec aj k jeho prepusteniu na konci sezóny.

Po skončení kontraktu s Ferrari si Prost v roku 1992 vzal ročnú pauzu. Toto obdobie odpočinku mu umožnilo naberať sily a premýšľať, čo ďalej. Nakoniec sa rozhodol pre návrat a už v o rok neskôr sa spojil s tímom Williams, ktorý bol v tom čase technologicky najpokročilejší. Úspech a 4. titul v poradí tak boli otázkou času.

Návrat sa Prostovi podaril naozaj vo veľkom štýle, získal svoj štvrtý a posledný majstrovský titul a to s predstihom už 3 pretekov pred koncom sezóny 199.

Jeho posledná sezóna vo Formule 1 tak bola jednou z jeho najdominantnejších, pričom vyhrával preteky s výrazným náskokom a ukázal svoje majstrovské zručnosti v pilotovaní jedného z najlepších vozidiel v histórii vtedajšej Formuly 1.

Aký mal štýl jazdy a čo robí Alain Prost po kariére doteraz?

Po mimoriadne úspešnej sezóne 1993 sa Alain Prost rozhodol ukončiť svoju aktívnu pretekársku kariéru. Z Formuly 1 odchádzal ako jeden z najuznávanejších pretekárov histórií., pričom sa preslávil svojím analytickým prístupom k pretekaniu.

Jeho štýl jazdy bol premyslený a založený na precíznosti a efektívnosti, namiesto agresivity alebo riskovania. Prost uprednostňoval udržiavať vozidlo v optimálnom stave a často používal taktiku šetriaceho jazdenia, aby si zaistil lepšie pozície na konci pretekov. Jeho schopnosť predvídať vývoj a adaptovať stratégiu ho odlišovala od súperov.

Ani po ukončení svojej aktívnej pretekárskej kariéry v F1 sa Prost nevzdal svojej vášne pre motoršport. Do kolotoča kráľovnej motoršportu sa vrátil ako televízny komentátor, kde svoje skúsenosti z pretekárskeho prostredia využíval pri analýze.

Okrem toho sa angažoval aj v manažmente, keď sa stal členom vedenia v tíme Prost. Ten však nakoniec skončil v roku 2002 kvôli finančným ťažkostiam.

Zaujímavosťou je, že neskôr ukázal svoje schopnosti a analytické myslenie na budúcnosť aj prostredníctvom svojej účasti v elektrickom šampionáte Formula E. Nie však ako pretekár, ale ako jeden z majiteľov a šéfov tímu e.dams-Renault. Svoju prezývku „Profesor“, ktorá naznačovala múdrosť a um, tak potvrdil na trati aj mimo nej.

;
expedicia-img
Expedujeme do 24 hod  90% tovaru
doprava-img
Rýchla doprava  až do Vašej garáže
darcek-img
Starostlivo balíme  aby balík došiel v poriadku