Benzínové a naftové motory sú stále najčastejším druhom pohonu vozidiel u nás, pričom každý typ spaľovacieho motora má v zime svoje špecifiká.
Benzínový motor funguje na princípe spaľovania benzínu v komorách, kde sa zmieša s kyslíkom. Palivo sa zapáli pomocou iskry, ktorú vytvára sviečka, čím sa vytvára expanzia plynov, ktorá poháňa pohyblivé časti motora. V zime však môže byť problémom štartovanie, pretože studený vzduch obsahuje menej kyslíka.
Naftový motor, známy aj ako dieselový, pracuje inak. Namiesto sviečky používa vysoké tlaky na stlačenie vzduchu vo valci, čo spôsobí jeho zahriatie. Keď sa nafta vstrekne do horúceho vzduchu, dochádza k jej samozápalu a vznieteniu.
Problém v zime spočíva v tom, že nafta môže začať pri nízkych teplotách tuhnúť a jej skupenstvo sa stáva gélovitým. To poriadne skomplikuje naštartovanie motora, pretože palivo nepretečie tak ľahko cez filtre a hadice. Práve preto je v zime v prípade dieselu dôležité dbať na údržbu týchto častí, ako aj na skupenstvo nafty.
Pri dieselových autách sa preto v čase najväčších mrazoch zároveň odporúča práve ako prevencia voči zmene skupenstva tankovať tzv. zimný diesel, ktorý má prísady zabraňujúce jeho tuhnutiu. Pri benzíne zas naopak má prioritu stav sviečok.
Zima kladie na autá veľké nároky pri štartovaní a tu zohráva kľúčovú úlohu batéria a jej stav. Jednou z najdôležitejších vecí, ktoré môžete urobiť, je preto udržiavať batériu v dobrom stave tak, aby vám vždy poskytla dostatok energie na naštartovanie.
Za týmto účelom odporúčame pravidelne kontrolovať napätie batérie. Ak batéria začína vykazovať známky slabnutia, treba ju buď nabiť, alebo ešte lepšie vymeniť. To, v akom je stave, môžete okrem kontroly napätia zistiť aj to, ako sa správa pri štartovaní. Ak motor štartuje zle alebo ťažkopádne, je najvyšší čas ju začať riešiť.
Na dobíjanie batérie preventívne pomáha aj pravidelné jazdenie. Naopak, krátke jazdy, najmä v chladnom počasí, sú najhoršie, nakoľko ju významne oslabia.
Aby sa batéria mohla efektívne nabíjať, najlepšie sú dlhé trasy a to čo najčastejšie, ideálne mimo mesta. Ak pôjde o krátke trasy po meste, tu je lepšie využívať auto čo najčastejšie s menšími prestávkami. Nejde o ideálny stav, skôr o najmenšie zlo.
Okrem vyššie spomenutých problémov so štartom venujte pozornosť aj iným signálom, že s batériou niečo nie je v poriadku. Medzi ne patria slabšie svietenie svetiel, pomalšie otáčanie okien alebo problémy s elektronickými systémami vozidla. Všímajte si už aj drobné zmeny, pretože iba tak predídete jej úplnému vybitiu v zime.
Sú situácie, kedy aj napriek najväčšej snahe a najlepšej prevencii môže nastať s problém s naštartovaním počas zimy. Našťastie, aj tu si viete pomôcť.
Ak máte pri sebe druhé auto s funkčnou batériou, skúste štartovacie káble. Tu pozor na poradie, najprv pripojte červený kábel na pozitívny pól vybitej batérie a potom na pozitívny pól nabitej batérie. Následne pripojte čierny kábel na negatívny pól dobitej batérie a jeho druhý koniec na kovovú časť motora vybitého auta.
V minulosti bolo tradičným riešením aj roztláčanie, no tu pozor, ak máte novšie auto alebo auto s automatickou prevodovkou. Tieto autá sú citlivé na takýto spôsob štartovania a môžete skončiť s väčším problémom, ako iba nenaštartovanie ráno.
Ak nemáte po ruke iné auto a roztláčanie nie je možné, pomôcť môže ešte nabíjanie batérie pomocou autonabíjačky. Je to jednoduché, zapojíte nabíjačku do elektrickej zásuvky a necháte ju pracovať, kým sa batéria nenabije. Toto síce už môže trvať niekoľko hodín, na druh stranu, viete batériu vybrať z auta a nabíjať ju aj doma.
Posledným tipom, ktorý však nemusí fungovať za každých okolností a vždy, je krátkodobé zahriatie autobatérie a jej okolia, napríklad fľašou s horúcou vodou. Toto vám však pomôže iba výnimočne a vtedy, ak ešte v batérii nejaká energia je.
Zima prináša svoje výzvy nielen pre štartovanie auta, ale aj pre jeho každodenné používanie. Aby ste sa vyhli nečakaným komplikáciám, je kľúčové mať auto správne vybavené a to sa týka všetkých častí, či už ide o pohonné hmoty alebo výbavu.
Ak ide o štartovanie, kľúčovým je správna konzistencia a vlastnosti paliva. Ak máte diesel, môžete tankovať spomínanú zimnú naftu alebo ako používať zimné aditíva do nafty. Na vylepšenie vlastností pre benzínové motory existujú tiež špeciálne zimné aditíva do benzínu. V oboch prípadoch je cieľom prevencia voči zamŕzaniu.
Pokiaľ ide o výbavu do auta na zimu, prvou voľbou pre rýchle odmrazenie zamknutých dverí a okien sú rozmrazovače. Tieto spreje či roztoky efektívne znižujú bod mrazu a bez námahy a poškodenia použiť dvere alebo mať čistý výhľad z okien.
Neoceniteľné nástroje počas zimy sú aj metlička na sneh a škrabka na ľad sú. Ich cieľom je pomôcť vám očistiť sklo a karosériu auta od snehu a ľadu.
Ak by ste však chceli niečo preventívne, potom ešte lepším riešením sú plachty na predné sklo. Umiestnenie plachty na sklo zaistí, že sklo zostane bez námrazy a ľadu bez ohľadu na okolité podmienky. Prevenciou voči problémom na ceste je zas používanie reťazí na pneumatiky, najmä v prípade, ak pôjdete do horských oblastí.
zakúpené na filtreaoleje.sk 06.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 03.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 06.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 05.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 04.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 06.12.2024