Jazda autom je pre niekoho relax, pre iného nevyhnutnosť a pre ďalšieho únik z každodennej reality. Stačí otočiť kľúčikom, pustiť obľúbenú hudbu a jazda sa môže začať. No prv, než sa tak stane, nesmiete zabudnúť na to najdôležitejšie a to sú doklady potrebné k šoférovaniu. Niektoré sa týkajú vozidla, iné vás ako vodiča. Ktoré to sú?
Najdôležitejší doklad, ktorý by mal byť doslova súčasťou dokladovej povinnej výbavy auta, je technický preukaz. V tomto prípade máme na mysli malý technický preukaz, ktorý má podobu plastovej kartičky. Zákon pritom zakazuje mať v priehradke súčasne malú plastovú kartu aj veľký technický preukaz, inak hrozí pokuta.
Preto si doma nechajte veľký technický preukaz a v aute majte vždy len ten malý. Vďaka tomu sa vyhnete starostiam a je to v podstate aj praktickejšie.
Veľký technický preukaz v papierovej podobe je totiž ideálny na administratívne úkony. Potrebujete ho pri prepise vozidla, na dopravnom inšpektoráte či pri absolvovaní emisnej alebo technickej kontroly. Pri bežnej jazde ho však netreba.
Naopak, malý technický preukaz obsahuje všetky údaje, ktoré potrebujete pri bežnej prevádzke vozidla. Na prednej strane nájdete sériu a číslo dokladu, dátum prvej evidencie vozidla, údaje držiteľa aj informáciu o tom, či je aj vlastníkom.
Na zadnej strane sú uvedené technické parametre vozidla, konkrétne značka a typ vozidla, VIN číslo karosérie, najväčšia prípustná hmotnosť, prevádzková hmotnosť a konštrukčná rýchlosť. V starších vydaniach technického preukazu, vydaných medzi rokmi 2011 a 2021, sa uvádzal aj dátum platnosti, dnes to už tak nie je.
Druhým dôležitým dokladom, ktorý sa týka auta, je doklad o povinnom zmluvnom poistení. Dobrou správou je, že už ho nemusíte hľadať v papierovej podobe.
Dnes už totiž platí, že ho stačí mať uložený v elektronickej podobe. Stačí ho teda napríklad ukázať pri policajnej kontrole na displeji telefónu. Elektronická verzia zelenej karty, ako sa tento doklad nazýva, má rovnakú právnu silu ako papierová.
Ak pôjdete do zahraničia, odporúčame ho pre istotu mať aj v originálnej papierovej forme. Ešte pred pár rokmi ste pritom na cesty do zahraničia potrebovali zelenú kartu a na domáce overenie bielu kartu o poistení. Dnes ich obe nahrádza jediný doklad, ktorý sa aj ďalej nazýva zelená karta, hoci jeho farba je biela. Ide však iba o detail.
Poisťovne ho spravidla posielajú v elektronickom formáte PDF súboru, ktorý bez problému otvoríte aj v telefóne. Zelená karta potvrdzuje, že máte uzavreté PZP, ktoré kryje škody spôsobené vaším vozidlom iným osobám, vozidlám či majetku.
Na doklade nájdete základné údaje o poistníkovi, čiže meno a adresu, číslo zmluvy a platnosť poistenia spolu s informáciami o vozidle a kontaktnými údajmi poisťovne. Keď vás zastaví polícia, stačí otvoriť PDF súbor v telefóne a jednoducho ho ukázať. Tu si však dajte pozor na platnosť, každý rok poistenia je potrebný nový doklad.
Pokiaľ ide o doklady týkajúce sa vás ako šoféra, základom je samozrejme vodičský preukaz. Ten právne osvedčuje, že máte oprávnenie viesť danú kategóriu vozidla. Na overenie vašej totožnosti zas slúži občiansky preukaz slúži, alternatívne pas.
Všetky tieto doklady musia byť platné obsahovo aj dátumovo. Na to si dajte pozor, exspirujúce doklady vás môžu stáť pokutu a problémy navyše. Počas jazdy vozidlom ich teda musíte mať oba pri sebe, aby ste vedeli policajnej hliadke preukázať, kto ste a že smiete dané vozidlo šoférovať. Aj v tomto prípade však máme dobrú správu.
Tak, ako v prípade zelenej karty, aj občiansky a vodičský preukaz už nemusíte mať pri sebe iba v papierovej podobe, existuje už aj ich elektronická verzia.
Platí to tak v Slovenskej republike, ako aj v Českej republike. V oboch krajinách totiž už existujú špeciálne aplikácie, do ktorých sa dá uložiť elektronická verzia oboch typov dokladov a štátna polícia danej krajiny má zariadenie, ktoré umožňuje ich prečítanie. Tu si však treba dať pozor na to, že to platí iba v danom štáte.
Znamená to teda, že ak by ste šli ako slovenský občan do Českej republiky alebo naopak, ako český občan do Slovenskej republiky, je lepšie, ak budete mať vodičský aj občiansky preukaz pri sebe vo fyzickej podobe. Občiansky môže zastúpiť aj pas.
Vodiči nad 65 rokov musia mať pri sebe okrem všetkých vyššie zmienených dokladov aj platné lekárske potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti. Bez neho sa považujú za nespôsobilých viesť vozidlo, hrozí im pokuta aj odobratie oprávnenia.
Profesionálni vodiči okrem vodičského a občianskeho preukazu musia so sebou mať aj digitálnu kartu vodiča a osvedčenie o profesijnej kvalifikácii. Tieto doklady dokazujú oprávnenie na prepravu osôb alebo tovaru v rámci komerčnej činnosti a ich neplatnosť alebo absencia môže tiež viesť k vysokým sankciám pri kontrole.
Pri nadrozmernom a nebezpečnom náklade sa vyžaduje povolenie od správneho orgánu, kde sú uvedené parametre auta, rozmery a hmotnosť nákladu, trasa, čas jazdy a podmienky prepravy. Jazda bez nich môže skončiť zákazom prepravy.
Okrem týchto dokladov je v niektorých konkrétnych situáciách dobré mať pri sebe aj ďalšie špecifické doklady či skôr potvrdenia súvisiace s jazdou.
Ak šoférujete požičané auto v zahraničí, notársky overené splnomocnenie od majiteľa vám uľahčí komunikáciu s políciou či poisťovňou. Pri firemnom vozidle zas pomôže interná zmluva o jeho používaní a kontakt na administratívne oddelenie firmy v prípade, ak by si chcela polícia overiť oprávnenie viesť vozidlo.
zakúpené na filtreaoleje.sk 24.04.2025
zakúpené na filtreaoleje.sk 23.04.2025
zakúpené na filtreaoleje.sk 23.04.2025
zakúpené na filtreaoleje.sk 23.04.2025
zakúpené na filtreaoleje.sk 24.04.2025
zakúpené na filtreaoleje.sk 23.04.2025