Prvým a najdôležitejším faktorom je rozsah poistenia. Štandardné PZP kryje škody, ktoré spôsobíte prevádzkou svojho poisteného vozidla pri jeho používaní na cestnej komunikácií a to tak v oblasti majetku, ako aj na zdraví alebo dokonca na živote.
V praxi to znamená, že ak niekomu inému spôsobíte škodu pri škodovej udalosti alebo pri autonehode, poisťovňa za vás hradí finančné nároky poškodeného.
Do týchto nárokov spadajú náklady alebo finančná kompenzácia za poškodenie iného vozidla, za poškodenie zdravia, náklady pre prípad úmrtia, finančné škody vzniknuté poškodením, zničením, odcudzením alebo stratou vecí vo vlastníctve poškodeného, náklady spojené s právnym zastúpením ako aj možnú stratu ušlého zisku.
Zákonom sú tiež limity poistného plnenia z PZP pre jednotlivé situácie. Vždy však ide o krytie škôd, ktoré spôsobíte vy niekomu inému, čiže štandardné povinné zmluvné poistenie nekryje škody, ktoré budú spôsobené vám či vášmu vozidlu.
Pre tieto situácie je určené rozšírenie PZP a to o tzv. pripoistenia. Tie sa môžu týkať pokrytia škôd na čelnom skle, krytia nákladov pri zatopení alebo krupobití, krytia škôd na vozidle pri strete so zverou, pokrytia nákladov súvisiacich s defektom a poškodením kolesa, krytia nákladov pri krádeži alebo asistenciu pri zlyhaní autobatérie.
Druhým faktorom, ktorý rozhoduje o cene zákonného poistenia, sú charakteristiky, ktoré sa týkajú samotného vozidla. Najdôležitejšou je motorizácia a výkon.
V tomto ohľade poisťovne zohľadňujú štandardne výkon motora udávaný v kW, alternatívne môžu brať do úvahy aj objem valcov motora. V zásade platí, že čím silnejší motor je, tým je väčšie riziko spôsobenia škodovej udalosti alebo nehody.
Výkonnejšie vozidlá tak majú vyššiu základnú sadzbu PZP a to bez ohľadu na účel použitia. Ten však poisťovne berú tiež, je totiž rozdiel, ak ide o auto na bežnú a súkromnú prevádzku, ale aj to, ak ide o firemné vozidlo alebo o vozidlo taxislužby. Vyššiu sadzbu majú pochopiteľne firemné vozidlá, taxíky a vozidlá na prenájom.
V rámci charakteristík vozidla sa do úvahy berú aj rok výroby, kde majú staršie vozidlá zvyčajne nižšiu cenu povinného poistenia, ale aj značka. Poisťovne totiž majú zoznam značiek, ktoré sú pre rizikovejšie pre vznik nehody a tak majú vyššiu cenu.
V tomto ohľade by sme radi upozornili, že viaceré poisťovne môžu krátiť poistné plnenie práve v zime a to v dôsledku nesprávneho obutia poisteného vozidla. Nezabúdajte, že u nás platí povinnosť mať zimné pneumatiky v prípade, ak to vyžaduje situácia na vozovke alebo ak to vyžadujú poveternostné podmienky a to práve počas zimy.
Poisťovne berú do úvahy pri cene za povinné zmluvné poistenie nielen poisťované vozidlo, ale aj osobu poistníka. V rámci tejto oblasti sú dôležité tri faktory: vaša poistná história, váš vek a vaše bydlisko. To prvé súvisí s bonusmi alebo malusmi.
Zo základnej ceny PZP totiž poisťovne dávajú bonus za bezškodový priebeh, čiže ak ste mali posledné roky poistenia bez spôsobenej nehody alebo škody. Naopak, pokiaľ ste boli účastníkom nejakej takejto udalosti, môže vám to poškodiť a cenu poistenia zvýšiť. Tento faktor dokáže ovplyvniť základnú sadzbu pokojne aj o 30 %.
Druhou oblasťou je vek poistníka. Tu majú výhodu vodiči v strednom a vyššom veku, ktorí sú pre poisťovňu považovaní za najmenej rizikovú klientelu.
Naopak, nízky vek je podľa štatistík nevýhodou, nakoľko práve mladší vodiči jazdia agresívnejšie a teda u nich je vyššie riziko, že spôsobia alebo budú účastníci poistnej udalosti, škody alebo autonehody. Poisťovne preto zohľadňujú vek poistníka, no nielen ten, dôležité je aj bydlisko. Tu majú výhodu vodiči z menších miest a okresov.
Ak bývate v Bratislave alebo inom veľkom meste, no zároveň aj vtedy, ak bývate na vidieku, musíte sa pripraviť, že tento faktor upraví cenu poistenia mierne nahor. Na druhú stranu, ak ste vodič z menšieho regiónu, pomôže vám to k výhodnejšiemu PZP.
Ani to najlepšie poistenie, či už povinné zmluvné alebo havarijné, vás neochráni pred samotnou škodovou udalosťou, autonehodou alebo rizikovou situáciou. Platí to obzvlášť v zimnom období, kedy je počasie nepredvídateľným faktorom.
Odporúčame preto práve v zime zvýšiť opatrnosť pri jazde, predvídať možné kolízne situácie, dodržiavať odstup od vozidiel pred vami a predbiehať iba v prípade, ak máte dostatočný rozhľad a viete manéver bezpečne ukončiť. Nemenej dôležitá je aj dostatočná zimná výbava, ktorá zlepší vašu kontrolu na vozidlom alebo výhľad z neho.
Jej základom sú samozrejme kvalitné zimné pneumatiky, no len tam by to samozrejme končiť nemalo. Dôležitá je napríklad aj zimná zmes do ostrekovačov skiel, vďaka ktorej budete mať z okna auta vždy dokonalý prehľad o situácii v okolí vozidla.
Aby ste bez problémov ráno naštartovali a nepotrebovali využiť asistenčné služby PZP, nezabúdajte mať pri sebe pre každý prípad aj štartovacie káble.
Súčasťou zimnej výbavy by mali byť aj škrabka na ľad a metlička na sneh, rozmrazovače zámkov alebo okien pre možnosť okamžitého vyrazenia na cestu a z dlhodobého hľadiska je dôležité dbať aj na stav motora a palivového systému. V zimnom období tak môžete použiť špeciálne aditíva pre benzín a naftu alebo aj AdBlue aditívum.
zakúpené na filtreaoleje.sk 08.11.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 06.11.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 06.11.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 07.11.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 05.11.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 10.11.2024