Po dlhej a chladnej zime prichádza jar a to je presne ten čas, kedy si váš štvorkolesový domáci miláčik zaslúži trochu pozornosti. Jazda v daždi, snehu, na posypaných cestách a mraze dá každému autu zabrať a práve preto je práve teraz ten najlepší čas na to, aby ste ho dali do poriadku. Poďte sa pozrieť, na čo nesmiete zabudnúť.
Po zime môže na aute ostať vrstva soli a špiny a to na karosérii aj na podvozku. To všetko je riziko pre lak aj ostatné kovové diely, preto je dôležité dopriať vozidlu poriadnu sprchu, aby ste dostali všetku špinu aj z ťažko dostupných miest. Okrem vysokotlakového umytia nezabudnite použiť špeciálnu chémiu na odstránenie zvyškov soli, aby sa zabránilo korózii na plechoch aj brzdových komponentoch. Vyčistená karoséria aj podvozok vám ušetria peniaze za prípadnú údržbu a opravy.
Jar vždy ukáže, čo zima skrývala, vrátane drobných škrabancov na laku či iných poškodení, ktoré ste si v chladných mesiacoch nevšimli. Pre tieto prípady pomôže malá korekčná ceruzka na lak alebo špeciálny prostriedok na opravu laku, dokážu urobiť zázraky a chránia karosériu pred koróziou. Nezabúdajte ani na gumové tesnenia, ktoré počas zimy trpeli mrazom a soľou. Pár ťahov prípravkom na gumu a silikón ich vráti do formy, zabráni nepríjemnému škrípaniu a poriadne predĺži ich životnosť.
Nielen na karosérií, ale aj v interiéri auta nechá zima svoje stopy, najčastejšie prach, hrubé nečistoty alebo nepríjemné pachy. Preto je najlepšie nájsť si čas na poriadne povysávanie interiéru, od kobercu na podlahe, cez sedačky, priestor medzi nimi až po čalúnenie stropu. Po suchom uprataní príde na rad to mokré, vrátane plastov a kožených častí, na ktoré treba použiť špeciálne prípravky na ošetrenie. Nezabudnite na dôkladnú dezinfekciu klimatizácie a ak treba, tak aj jej doplnenie.
Aby všetko v aute fungovalo, ako má, treba sa po zime pozrieť aj na technické kvapaliny. V tomto období totiž viaceré z nich môžu klesnúť alebo stratiť svoje optimálne vlastnosti. Stačí otvoriť kapotu a pozrieť hladinu oleja, chladiacej kvapaliny, brzdovej kvapaliny či kvapaliny do ostrekovačov. Ak je niečoho málo, doplňte danú kvapalinu. V prípade zmesi do ostrekovačov treba nahradiť zimnú zmes letnou. Pozor, tieto dve kvapaliny nemiešajte, bude z toho viac škody, ako úžitku.
Vidieť a byť videný, to je zlaté pravidlo, ktoré ste počuli už v autoškole. Základom je preto po výmena kontrola stieračov, pretože po zime môžu byť opotrebované a sklá znečistené soľou. Stačí teda skontrolovať, či stierače dobre čistia sklo, a ak nie, vymeniť ich. Poriadne tiež opláchnite sklá a svetlomety vhodným čistiacim prostriedkom, aby ste odstránili všetky usadeniny a zlepšili si tak viditeľnosť na cestách. Pokiaľ to nepomôže, treba dať svetlomety profesionálne vyčistiť a vyleštiť.
Hneď, ako skončí zima a riziko námrazy či snehu, prichádza čas aj na výmenu pneumatík. V zime určite nepoužívajte tie letné a to platí aj naopak, v lete sa vyhnite používaniu zimných pneumatík. Pri ich výmene si dajte pozor na správne vyváženie a rovnako tak na kontrolu tlaku, aby ste dosiahli ideálny pomer medzi priľnavosťou a rovnomerným opotrebením plášťa. Dôležitá je aj geometria kolies, ktorá tiež zabráni ich nerovnomernému opotrebeniu a prispieva k bezpečnosti na ceste.
Počas zimy trpeli nielen karoséria či koberce, ale poriadne zabrať dostala aj autobatéria. Na jar preto v prvom rade skontrolujte, či nie je poškodená a zmerajte jej napätie voltmetrom, kedy by ideálna hodnota mala byť 12.6 V. Ak zistíte, že batéria je slabá, máte dve možnosti. Prvou je jej dobitie špeciálnou nabíjačkou na batérie, druhou výmena. V prípade výmeny si dajte dobrý pozor na správny postup odpojenia a zapojenia, pričom moderné autá budú vyžadovať aj úvodnú inicializáciu.
Po zime, keď sa na cestách používala soľ a bolo všade viac vlhkosti, je dobré skontrolovať aj brzdy. Soľ a nečistoty môžu ovplyvniť ich funkčnosť preto by ste mali vizuálne skontrolovať tak brzdové platničky, ako aj brzdové kotúče. Nie sú príliš opotrebované, hrdzavé alebo poškodené? Tiež skontrolujte aj hladinu brzdovej kvapaliny a to, či niekde neuniká. Ak pri brzdení počujete zvláštne zvuky, cítite vibrácie alebo máte pocit, že brzdy nefungujú, ako by mali, zájdite s autom do odborného servisu.
Počas upratovania auta si nezabudnite skontrolovať aj povinnú výbavu. To je dôležité pre bezpečnosť, ale aj preto, aby ste mali všetko potrebné v prípade kontroly v poriadku. Skontrolujte, či lekárnička obsahuje všetko, čo má a pozrite dátumy exspirácie jednotlivých komponentov. Čo sa týka ostatnej povinnej výbavy, uistite sa, že máte v aute výstražný trojuholník, reflexnú vestu pre každého pasažiera, ťažné lano a funkčné náhradné žiarovky. Nikdy neviete, kedy sa vám to bude hodiť.
Ak to vaše možnosti dovoľujú, navštíviť na konci zimy a na úvod jari profesionálny autoservis. Veľa z komponentov na aute totiž viete skontrolovať sami a v domácich podmienkach, no niektoré z nich, napríklad diagnostiku motora alebo stav prevodovky, vedia najlepšie overiť iba v servise. Po takejto kontrole je potom najlepšie overiť si pripravenosť auta na sezónu aj kratším výletom niekde v okolí. Počas jazdy sa môžu najlepšie ukázať ešte nejaké skryté nedostatky alebo chyby.
zakúpené na filtreaoleje.sk 05.04.2025
zakúpené na filtreaoleje.sk 04.04.2025
zakúpené na filtreaoleje.sk 06.04.2025
zakúpené na filtreaoleje.sk 04.04.2025
zakúpené na filtreaoleje.sk 07.04.2025
zakúpené na filtreaoleje.sk 04.04.2025