270 kusov stacionárnych radarov
V priebehu minulého týždňa prišiel policajný prezident s vyjadrením o rozpracovanom zámere, na základe ktorého by malo byť popri cestách nainštalovaných približne 270 kusov stacionárnych radarov. Tie by mali byť multifunkčné, aké majú napríklad aj v susednom Rakúsku. Okrem merania rýchlosti dokážu kontrolovať aj prejazd na červenú či nezastavenie na ,,stopke,,.
„Chceme ísť tou cestou ako zahraničie, zaviesť čo najviac stacionárnych miest, ktoré budú monitorovať premávku a budú zachytávať rôzne priestupky na úseku cestnej premávky,“ povedal policajný prezident Štefan Hamran po rokovaní Bezpečnostnej rady SR.
Pôvodne boli v pláne mobilné radary, no rozhodlo sa inak. ,,Zmenil som rozhodnutie a budú statické. Mobilné potrebujú mať vždy dohľad, musí tam byť prítomný dopravný policajt. To mi nevyhovuje. Chceme šetriť ľudské sily,“ vysvetli Hamran.
Automatické pokuty
Cieľom Polície je tiež minimalizovať osobný kontakt medzi občanom a policajtom v prípade ukladania pokút. Nové radary by mali v prípade porušenia zákona pokutu vyhodnotiť automatizovane a na základe údajov z databázy ju odošlú majiteľovi vozidla. „Nech to za nich robí automatizovaný systém ako v zahraničí,“ zdôraznil Hamran.
Podobným spôsobom prebieha ukladanie pokút v zahraničí. S týmto typom radarov sa môžete stretnúť na viacerých miestach v Rakúsku, Maďarsku a v Česku. V zahraničí používajú aj tzv. úsekové radary. Tie merajú čas, za ktorý sa vodičovi podarilo kontrolovaný úsek prejsť a následne z dát vyhodnocujú uloženie pokuty.
Stacionárne radary majú byť financované z plánu obnovy. „Potrebovali by sme ich mať približne 1000. Pevne dúfam, že presvedčíme politikov, aby do toho investovali,“ podotkol policajný prezident.
Čo na to minister financií Igor Matovič
K aktuálnej téme sa vyjadril aj minister financií Igor Matovič. Podľa jeho slov by bola vláda ochotná zafinancovať ďalšie radary, ktoré polícia potrebuje nad rámec pôvodného zámeru. Podľa Matoviča by bolo ideálne, ak by ľudia platili pokuty takmer v reálnom čase.
„Moja predstava dvaapolročná, ktorú komunikujem ministrovi vnútra alebo policajnému prezidentovi, je, že prejdete okolo stacionárneho radaru a do pár sekúnd vám pípne pokuta v mobile,“ načrtol Matovič. Vodičom by chcel dať 50-percentnú zľavu, ak by občan umožnil pokutu automaticky stiahnuť zo svojho účtu.
Významnou otázkou je tiež to, ako budú nové stacionárne radary umiestnené. Je dôležité, aby boli riadne označené a nainštalované v úsekoch, ktoré sú naozaj nebezpečné a nehodové. Štandardom na Slovensku je to, že sú radary schované na dlhých, rovných a prehľadných výjazdoch z obcí, tesne pred značkou, označujúcou ich koniec.
Policajný prezident Hamran sa tiež vyjadril k alkoholu za volantom, pretože aj ten je významným smutným faktorom, ktorý spôsobuje dopravné nehody. Štatisticky sa ročne stane na Slovensku od 12 000 do 14 000 dopravných nehôd. Alkohol má podiel na približne 12 percentách z nich. „V zahraničí, čo nám potvrdili aj bezpečnostní analytici, sa to pohybuje na úrovni až 50 percent,“ doplnil.
Dúfame, že pripravované stacionárne radary prispejú k bezpečnosti na našich cestách, a že budú umiestnené na tých správnych miestach.
zakúpené na filtreaoleje.sk 11.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 11.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 10.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 11.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 10.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 12.12.2024