V závislosti od zloženia a vlastností rôznych prídavných látok môžeme rozdeliť motorové oleje do 3 kategórií:
Tieto oleje sú vyrobené z frakčne destilovanej ropy. Tieto motorové oleje majú vysoký stupeň viskozity a vyznačujú sa najnižšou kvalitou. Pri zahriatí sa relatívne rýchlo vyparujú a znečisťujú. Je to spôsobené chemickým rozkladom prídavných látok v ich zložení.
Ich základom sú minerálne mazadlá, ktoré prechádzajú špeciálnym technickým procesom. Obsahujú vyššie množstvo prídavných látok v porovnaní s minerálnymi olejmi a sú akýmsi mostom medzi lacnými minerálnymi olejmi pre opotrebované motory a syntetickými olejmi. Oproti minerálnym olejom majú dlhšiu životnosť, lepšiu odolnosť voči zmene teploty a lepšiu účinnosť.
Sú vyrobené z oleja organickou syntézou.Vďaka špeciálnemu zloženiu majú optimálnu viskozitu aj v chladnom počasí a zaručujú spoľahlivú ochranu motora počas prvých sekúnd po naštartovaní. Svoje vlastnosti si udržia aj v extrémne vysokých teplotách, a preto ich je možné použiť aj v horúcom podnebí.
Táto klasifikácia však nie je úplne ideálna a už sa nezvykne používať. Odborníci z organizácie API preto vytvorili členenie olejov do nasledovných piatich skupín:
Skupina I obsahuje produkty získané z oleja prostredníctvom extrakcie z rozpúšťadla a odvoskovania.
Skupina II zahrňuje vysoko čisté produkty s nízkym obsahom parafínových a aromatických zložiek na báze vody, ktoré sú prvkami hydrokrakovania.
Skupina III obsahuje vysokoviskózne mazadlá získané katalytickým hydrokrakovaním.
Skupina IV sú polyalfaolefínové oleje.
Skupina V sú všetky motorové oleje nezaradené do žiadne z vyššie uvedených kategórií. Do ich základu patria najmä estery, glykoly, a iné látky.
zakúpené na filtreaoleje.sk 08.11.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 05.11.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 08.11.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 07.11.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 06.11.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 06.11.2024