Prezujte na zimné pneumatiky včas
Začneme tým najdôležitejším, pneumatikami. Podľa zákona o cestnej premávke je na Slovensku povinné používať zimné pneumatiky, ak je na vozovke súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza. Keďže počasie v jesenných a zimných mesiacoch dokáže byť nevyspytateľné, základom prípravy auta na zimu je včasné prezutie z letných pneumatík na zimné. Zimné pneumatiky sa odporúčajú, ak sa priemerná denná teplota pohybuje pod hranicou +7 °C. Netreba tiež zabúdať na minimálnu hĺbku dezénu, ktorá je na Slovensku stanovená na min. 3 mm.
Dezén však nie je jediná vec, ktorú si na pneumatikách treba všímať. Podľa odborníkov by sa zimné gumy mali meniť za nové po 4 – 5 rokoch (aj v prípade dostatočne vysokého dezénu). Dôvodom je prirodzená degradácia, vplyvom ktorej pneumatiky tvrdnú. Strácajú tak svoje prirodzené vlastnosti a na snehu či ľade už nedržia tak dobre. V prípade ak obúvate na auto nové pneumatiky, je nutné ich ešte zabehnúť. Optimálne vlastnosti získavajú približne po 300 km.
Netreba zabúdať ani na starostlivosť o zimné pneumatiky, pretože prichádzajú najintenzívnejšie do styku s vozovkou. V zime na nich vplýva soľ, sneh, cestná špina či brzdný prach. Na mieste je použiť ochranu laku hliníkových kolies a ochranu pneumatík. Ochrana laku hliníkových kolies odpudzuje vodu a nečistoty, uľahčuje umývanie a údržbu a dodá diskom špičkový vzhľad. Ochrana pneumatík zase dodá pneumatikám sýto čierny vzhľad, zabezpečí UV ochranu pred vyblednutím a zamedzí ich starnutiu a popraskaniu.
Ochrana laku
Lak vozidla v zime prichádza do styku so soľou, chemikáliami a nečistotami. Musí čeliť rôznym javom počasia ako je sneh, dážď, mráz či vietor. Tieto agresívne vplyvy prostredia môžu výrazne poškodiť nechránený lak auta. Ochrana laku všetkým nepríjemným rizikám zamedzí a naviac dodá vysoký lesk, odpudí vodu a výrazne uľahčí údržbu. Takto ochránený lak je jednoduché umyť od soli či ďalších nečistôt. Ako najvhodnejšiu ochranu na zimu odporúčame keramickú ochranu laku. Dôvodom je vysoká odolnosť voči extrémnym teplotám, chemikáliám a nečistotám.
Kontrola stieračov
K dobrému výhľadu z auta prispievajú stierače. V zime dostávajú poriadne zabrať, pretože sú kvôli horším poveternostným podmienkam častejšie využívané. Je potrebné skontrolovať ich funkčnosť v dostatočnom predstihu. Vodu a nečistoty by zo skiel mali stierať a nie ju po ňom rozmazávať. Niekedy stačí gumičky stieračov poriadne utrieť, no v prípade, že sú hlučné je potrebná ich celková výmena. Nezabúdajte však aj na kontrolu stieračov na zadných oknách.
Počas zimného obdobia odporúčame využívať aj tekuté stierače, ktorých hlavnou výhodou sú ich hydrofóbne vlastnosti. V praxi to znamená, že za dažďa pri rýchlosti od cca 50 km/h nemusíte zapínať stierače a voda sama veľmi rýchlo odteká zo skla. Používaním tekutých stieračov sa zlepšuje výhľad z auta a zároveň aj bezpečnosť jazdy.
Výmena a doplnenie kvapalín
Pred zimou sa uistite, že každá kvapalina v aute je nemrznúca. Je potrebné skontrolovať najmä kvapalinu do ostrekovačov a chladiacu kvapalinu. Zimnú zmes do ostrekovačov použite kvalitnú. Lacné prípravky sú veľmi agresívne, pretože obsahujú vysoké percento metanolu. Ich používanie dokáže narušiť kvalitu stieračov, gumového obloženia skiel či dokonca plasty svetiel. Po doliatí zimnej zmesi ostrekovače pár krát použite, aby kvapalina prešla celým systémom.
Chladiaca kvapalina by mala byť prirodzene mrazuvzdorná. Keď máte v aute chladiacu kvapalinu viac ako 2 – 3 roky, pred zimou ju radšej nechajte vymeniť. Prirodzenou degradáciou mohla prísť o značnú časť svojej mrazuvzdornosti. V prípade, že v motore zamrzne spôsobí veľké problémy.
Kontrola akumulátora
Pred zimou si určite skontrolujte akumulátor. Práve ten je v zimnom období nadmerne namáhaný. Je potrebné urobiť kontrolu čistoty kontaktov, ich dotiahnutia a určite zmerajte výstupné napätie voltmetrom. Novšie nabíjačky dokážu napätie ukázať a keď akumulátor zapojíte do siete, tak aj nabiť.
Namerané napätie by malo byť najmenej 12,5 V. V prípade, že nameriate menej ako 12 V, je na mieste akumulátor rovno vymeniť (zradil by vás pri prvom menšom mraze). Životnosť akumulátora býva približne 4 roky, v prípade, že máte v automobile starší akumulátor určite nezanedbajte jeho kontrolu. Pri starších autách nezabudnite skontrolovať zapaľovaciu sústavu a sviečky. Nie je na škodu mať po ruke zároveň štartovacie káble.
Kontrola svetiel
Počas zimy sa dni skracujú a teda viacej kilometrov najazdíme za tmy. Kontrola svetiel pred zimnou sezónou je dôležitá a trvá len pár minút. Vykonajte preto jednoduchú kontrolu všetkých svetiel, a v prípade, že zaznamenáte nefunkčné žiarovky, rovno ich vymeňte. Zvyšujete tým bezpečnosť svojej jazdy, pri ktorej by ste mali vidieť a byť videný.
Nakoniec v zime odporúčame jazdiť plynulo a vyhýbať sa prudkému brzdeniu. Nezabúdajte autá zahrievať postupne v nízkych otáčkach a nevytáčať motor hneď od naštartovania (platí hlavne pre majiteľov dieselových motorov). Po ruke by nemala chýbať základná vec, ktorou je v zime škrabka na námrazu okien. Užite si zimu a jazdite bezpečne!
zakúpené na filtreaoleje.sk 11.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 09.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 11.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 09.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 09.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 10.12.2024