Dopravno-bezpečnostná akcia Radar
Po tragickej udalosti na zastávke Zochová v Bratislave, kedy opitý vodič usmrtil päť vysokoškolákov, sa na Slovensku spustila do konca októbra policajná akcia Radar (nadväzuje na predchádzajúce akcie Zodpovednosť, Budík a Disciplína). Do akcie sa zapojili aj príslušníci poriadkovej a železničnej polície. Akcia bola zameraná na alkohol za volantom a na prekračovanie najvyššej povolenej rýchlosti.
„Zameriavame sa prioritne na vodičov, ktorí sú pod vplyvom alkoholu počas vedenia vozidla, prekračujú najvyššiu povolenú rýchlosť, alebo majú nesprávny spôsob jazdy. Samozrejme, budeme dokumentovať a pokutovať aj ostatné priestupky,“ upozornil riaditeľ odboru dopravnej polície Prezídia policajného zboru Tomáš Vrábel. Výsledky akcie budú známe v priebehu novembra.
Bodový systém na Slovensku
Bodový systém je vo viacerých krajinách Európskej únie samozrejmosťou už niekoľko rokov. Napríklad v Českej republike ho zaviedli už v roku 2006. Slovensko však za týmto štandardom dlhodobo zaostáva.
V reportáži tvnoviny.sk zavedenie bodového systému potvrdil aj policajný prezident Slovenskej republiky Štefan Hamran. Ten sa o svojej predstave, ako by malo bodovanie vyzerať vyjadril: „Budete mať nejakých 12 bodov, príklad poviem. Postupne ich budete strácať ako sa budete dopúšťať dopravných priestupkov. Ak sa dostanete na nulu, zadržíme vám vodičské oprávnenie, pôjdete na preskúšanie.“
Pripravovaný systém by nemal vodičov len trestať. V prípade, že sa vodič nedopustí v období jedného roka žiadneho priestupku, body sa mu pripočítajú. Maximum by však malo zostať 12 bodov, ako avizoval policajný prezident. Zaujímavá diskusia sa vedie aj v prípade možných ďalších benefitov, ktoré by mali fungovať v spojení s poisťovňami.
K presadeniu nového systému by malo dôjsť v platnej legislatíve už počas najbližšieho roka. „Bodový systém sa navrhuje ako precizovanie dnes platného § 91 ods. 3 zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, ktorý už v súčasnosti dáva orgánu Policajného zboru povinnosť rozhodnúť povinnosti podrobiť sa doškoľovaciemu kurzu, preskúšaní odbornej spôsobilosti (teória aj vedenie), preskúmaní zdravotnej spôsobilosti a o preskúmaní psychickej spôsobilosti ak držiteľ vodičského oprávnenia v posledných dvanástich mesiacoch ako vodič motorového vozidla trikrát závažným spôsobom poruší pravidlá cestnej premávky,“ informovala Denisa Bárdyová z Odboru komunikácie a prevencie Prezídia policajného zboru.
Návrh zákona je vypracovávaný odborným útvarom Policajného zboru a v súčasnosti je predmetom interného posudzovania. „Sú vypracovávané príslušné doložky vplyvov a následne bude predložený na vnútrorezortné pripomienkové konanie. Nakoľko v súčasnosti je k dispozícií ešte niekoľko variantných riešení, až po internom odstránení vecných rozporov v pracovnom materiáli možno prezentovať presnejšie podrobnosti,“ dodala Bárdyová.
K pripravovanému zavedeniu bodového systému sa tiež vyjadril dopravný konzultant Maroš Palesch. Ten si myslí, že by sa to oplatilo skúsiť, no problém s alkohol za volantom to aj tak pravdepodobne nevyrieši. „Poznám prípad, keď vodič pre rýchlosť nerešpektoval tento bodový systém. Keď prišiel na hranice a náhodne ho skontrolovali, zistili, že má na 5 rokov zákaz šoférovať v Česku. Povedali mu teda, že ak chce pokračovať do Českej republiky, za volant si musí sadnúť manželka. Nejaký preventívny účinok to asi má. Problém s alkoholom za volantom to ale nevyrieši, kým sa nezmení mentalita ľudí,“ poznamenal Palesch.
Bodový systém v Českej republike
Ako sme už vyššie poznamenali, bodový systém funguje v Českej republike od roku 2006. Za ten čas sa im podarilo nazbierať hodnotné dáta o jeho funkčnosti. Podľa nich za 10 rokov od jeho zavedenia došlo k zníženiu úmrtnosti na cestách až o 43% a k zníženiu celkovej nehodovosti až o 47%.
A ako funguje bodový systém v Českej republike? Každý nový vodič začína s nulovým počtom trestných bodov, ktoré sa mu prideľujú na základe bodovacej tabuľky pre jednotlivé priestupky. Napríklad v prípade vedenia vozidla pod vplyvom alkoholu v krvi do 0,3 promile vodič dostane finančnú pokutu a zákaz viesť vozidlo až do jedného roka, no trestné body sa mu nepripočítajú.
V prípade, že alkohol v krvi presiahne hodnotu 0,3 promile, alebo je vodič pod vplyvom inej návykovej látky, dochádza k uloženiu finančnej pokuty v rovnakej výške ako v prvom prípade, a k zákazu vedenia vozidla až do jedného roka. Do bodového systému sa však naviac pripočíta 7 trestných bodov. Tieto body ostávajú na konte vodiča po dobu 12 mesiacov, a následne v prípade, že nedôjde k žiadnemu previneniu sa odpočítajú 4 trestné body. Na úplné zmazanie bodov je tak potrebné jazdiť 24 mesiacov bez previnenia
Bodový systém môže pomôcť k zvýšeniu zodpovednosti a empatie medzi vodičmi na cestách. Ukázali to už aj dáta z iných krajín kde jeho zavedenie bolo úspešné. A čo si myslíte vy, naši čitatelia? Budeme radi za každý názor v komentároch na našich sociálnych sieťach.!
zakúpené na filtreaoleje.sk 11.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 11.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 10.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 11.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 10.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 10.12.2024