Prečo dochádza ku kolapsu autobatérie?
Dôvodom, prečo dochádza k vybitiu autobatérie, nemusí byť vždy nutne zimné obdobie a s ním spojené nízke teploty. Príčinou tiež môže byť napríklad vyšší vek autobatérie, zabudnuté zapnuté svetlá či vyššia energetická náročnosť studeného štartu.
Autobatéria trpí najviac v prípade krátkych a menej častých jázd, ktoré sú spojené s následným príliš dlhým odstavením vozidla. Pri takomto jazdení sa autobatéria nestíha dobiť a jej napätie klesá pod hranicu, pod ktorou jedného dňa už nenaštartuje. Ak je tento spôsob jazdenia váš prípad, odporúčame kúpu kvalitnej udržiavacej nabíjačky, ktorú nechajte zapojenú.
Aké štartovacie káble použiť?
Pri výbere štartovacích káblov je dôležité pozerať najmä na ich dĺžku a hrúbku. Základná dĺžka štartovacích káblov je 2,5 metra, odporúčame však vyberať káble s dĺžkou aspoň 4 metre. Budete mať istotu, že káble dočiahnu do druhého auta. Môže sa totiž stať, že auto nebudete môcť naštartovať na mieste, kde by váš „záchranný” vodič nemal možnosť zaparkovať tesne pri vašom odstavenom aute.
Všeobecne platí zásada, že čím sú káble hrubšie, tým sú lepšie. V tenšom priereze totiž dochádza k príliš slabému toku energie. Odporúčame použiť medené káble s prierezom aspoň 20 mm². V prípade objemu motora viac ako 2,5 litra použite prierez 25 mm² a viac. Ak sa rozhodnete pre hliníkové káble, ktoré majú o čosi nižšiu vodivosť, siahnite po priereze aspoň 55 mm².
Štartovacie káble nie sú zákonom stanovenou súčasťou povinnej výbavy auta. Odporúčame si ich však pre každý prípad nosiť v kufri. Nejde až tak o veľkú investíciu, pretože ich cena sa pohybuje od 15 do 40 eur.
Alternatívou k štartovacím káblom je tzv. booster. Ide o prenosný akumulátor s vysokou kapacitou, ktorého cena je omnoho vyššia ako cena štartovacích káblov. Používanie boostra je však pohodlnejšie a vďaka nemu budete nezávislý od pomoci niekoho ďalšieho.
Správny postup ako zapojiť štartovacie káble
Predtým, než zapojíte štartovacie káble, skontrolujte čistotu ich kontaktov a v prípade potreby ich očistite. Štartovacie káble majú presne určený postup zapojenia:
Ak sa vám auto týmto spôsobom nepodarí naštartovať, problém pravdepodobne nebude v autobatérii ale niekde inde. V tomto prípade odporúčame navštíviť servis, aby sa vám na problém pozrel kvalifikovaný špecialista.
Správny postup ako odpojiť štartovacie káble
Štartovacie káble je potrebné odpojiť opačným spôsobom ako ste ich zapojili:
Ak všetko prebehlo úspešne, nezabúdajte, že vaše vozidlo musí ešte chvíľu ostať naštartované, aby sa autobatéria trochu dobila. Najlepšie je absolvovať pár kilometrov vyšším tempom mimo obce alebo po diaľnici.
Nezabúdajte však, že štartovanie káblami nevyrieši problém autobatérie, ktorá už nie je v dobrej kondícii. Kúpe novej sa v tomto prípade pravdepodobne nevyhnete.
Stalo sa vám už niekedy, že ste museli štartovať auto cez štartovacie káble? Ako ste si v danej situácii poradili? Dajte nám o tom vedieť v komentároch na sociálnych sieťach.
A nezabúdajte, my vám radi pomôžeme s výmenou batérie, naštartovať vaše vozidlo a nedovolíme aby ste vašu cestu museli prerušovať.
zakúpené na filtreaoleje.sk 11.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 10.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 11.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 10.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 11.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 11.12.2024