Najdôležitejšou súčasťou údržby auta je umývanie karosérie, ktorá tvorí väčšinu viditeľnej plochy auta. Karoséria áut je vyrobená z kombinácie moderných materiálov, vrátane ocele, hliníka a kompozitných uhlíkových laminátov či sklolaminátov.
Starostlivosť o karosériu preto musí byť komplexná a zároveň s tým poskytuje aj komplexnú ochranu. Najdôležitejšou je preto jej umývanie, ktoré odstrániť z povrchu karosérie nečistoty, vodný kameň po daždi, prach a častice soli. Všetky tieto faktory môžu poškodiť karosériu, poškriabať ju, spôsobiť ryhy a celkovo znehodnotiť vzhľad.
Druhým dôvodom, prečo auto umývať a aplikovať naň aj autokozmetiku v podobe syntetických prostriedkov, je ochrana pred koróziou, vrátane podvozku.
Súčasťou saponátov je aj ochrana pred UV žiarením, nakoľko slnečné žiarenie môže poškodiť lakovaný povrch. Nemenej dôležitý význam má umývanie aj pre zachovanie lesku, na čo sa využívajú tekuté a tuhé vosky určené špeciálne na karosériu.
Počas zimného obdobia je zas údržba auta a jeho čistenie dôležité pre odstránenie ľadu, námrazy a snehu. Malo by to však byť bez použitia hrubých nástrojov, ktoré by mohli poškriabať povrch karosérie alebo skla, na čo je možné využiť práve vysokotlakové čistenie vodou. V tomto prípade je ideálne čistenie pri teplote nad 0 °C.
Prvým špecifikom pre umývanie auta v zime je nízka teplota. Ak chcete zabrániť zamrznutiu vody a problémom spojeným s nízkymi teplotami, vrátane možného poškodenia laku, musí byť teplota nad bodom mrazu, ideálne, ak bude aspoň 4 °C.
Druhým špecifikom je nutnosť odstrániť z auta kusy snehu a ľadu skôr, ako sa bude umývať. Ak by ste tak nespravili, hrozí poškodenie laku, tesnení aj skla.
Ideálne je, ak by ste auto umývali buď ohrievanou alebo vlažnou vodou, prípadne na mieste, kde je priestor vyhriaty, ideálne teda v interiéroch. Ak sa to nedá, snažte sa auto umyť za čo najkratší čas, samozrejme s ohľadom na dôkladné umytie a vyčistenie celej jeho plochy a častí. Po umytí je potom dôležité auto úplne vysušiť.
Pokiaľ ide o to, čo v zime nerobiť, tak určite nevynechajte predumytie. Vďaka tomu rýchlo a jednoducho odstránite soľ a hrubú špinu, ktoré by mohli spôsobiť poškriabanie povrchu. Vyhnite sa tiež umývaniu pri nízkej teplote a v mraze.
Špeciálne v zime nezabudnite na spodnú časť, kde sa hromadia soľ a špina, čo je rizikom pre vznik korózie. Na zamrznutý povrch však nepoužívajte horúcu vodu, môže spôsobiť trhliny. To isté platí pre hrubé kefy, ktoré by mohli v zime najviac poškodiť lak, plastové a chrómové časti. Na tesnenia nepoužívajte prípravky s alkoholom.
Keď sme si už povedali, čo robiť a čo nerobiť, uveďme si v stručnosti ideálny postup umytia auta v zime a niekoľko tipov pre čo najefektívnejší výsledok.
Prvým tipom je využívať samoobslužné umývačky áut, ktoré majú zvyčajne ohrievanú vodu a špeciálny program pre rýchlejšie schnutie. Na úvod umývania nezabudnite na predumytie vozidla od hora nadol, aby ste odstránili nánosy prachu, špiny a solí.
Potom začnite umývanie vysokým tlakom vody, postupujte od strechy cez okná až po spodok karosérie a kolesá, pričom auto budete permanentne obchádzať po jeho obvode. Následne aplikujte spomínané prípravky na disky a prepnite program na tekutý šampón bez kefy. Ten aplikujte na karosériu od hora nadol, vrátane všetkých kolies.
Počas toho, ako bude šampón pôsobiť, môžete umyť vysokým tlakom vody podvozok a po jeho vyčistení pokračujte karosériou od hora nadol, až kým nezmyjete šampón. Potom prepnite na program s tekutým voskom a auto dôsledne opláchnite.
Na záver zvoľte koncový oplach osmotickou vodou, ktorá nezanecháva žiadne fľaky vodného kameňa. Špeciálne v zime sa snažte o čo najrýchlejšie umytie, vrátane následného vysušenia, ideálne programom so stlačeným vzduchom. Po takomto umytí môžete na auto dodatočne aplikovať keramickú ochranu pre zvýšenie odolnosti laku v zime.
Starostlivosť o auto v zime aj počas roka musí okrem karosérie zahŕňať aj čistenie a umývanie iných častí, vrátane pneumatík, okien, diskov a chrómových častí.
Pokiaľ ide o disky, počas predumytia karosérie je najlepšie ich opláchnuť a následne na ne aplikovať sprej na disky na rozpustenie mastnôt, olejových škvŕn a usadenín. Potom ich stačí už len opláchnuť a vysušiť handričkou s jemným vláknom. Pneumatiky je najlepšie ošetriť po umytí špeciálnym prostriedkom na zachovanie ich textúry.
Okná okrem štandardného umytia je dobré na záver opláchnuť osmotickou vodou, niekedy nazývanou aj demineralizovaná voda. Tá nezanecháva fľaky od vodného kameňa na karosérii, chróme, plastoch ani oknách a tak tu nezostanú žiadne „kvapky“.
Čo sa týka čistenia a údržby vozidla v zime, okrem umývania v automyvárke je dobré venovať mu pozornosť aj doma. Na to sú ideálne špeciálne čistiace prostriedky na okná so zimným zložením alebo rozmrazovacie spreje na sklá auta. To isté platí aj pre chrómové alebo plastové časti, ktoré môžete ošetriť u seba doma v garáži.
Po zime, kedy je lak najviac poškodený nielen od solí, ale aj od kamienkov, ktoré sa niekde používajú namiesto cestnej soli, je dobré ošetriť drobné odreniny aj tyčinkami na opravu laku. Podľa značky a VIN čísla viete nájsť aj presný odtieň laku.
zakúpené na filtreaoleje.sk 11.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 11.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 10.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 13.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 11.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 13.12.2024