Zima so sebou prináša rôzne výzvy pre interiér vášho auta. Sneh, soľ, vlhkosť, znečistenie, suchý vzduch, mráz a do toho občasné oteplenie, to všetko dáva zabrať kobercom, čalúneniu, koži, plastom aj sklám. Špeciálne v zimnom období sa preto treba o interiér vozidla starať viac a to aj s prihliadnutím na určité miesta či materiály.
Začať treba na podlahe a kobercoch. Väčšina z vás asi používa textilné koberce do auta, ktoré sú vizuálne krajšie. V zime sú ale určite lepšie tie gumené.
Kým textilné koberce sú obľúbené kvôli estetickému vzhľadu a komfortu, v zime sa viac do popredia dostávajú ich nevýhody. Viac totiž absorbujú vlhkosť, čo môže viesť k tvorbe plesní a zápachu, okrem toho sa v aute viac hromadia sneh, blato či voda. Koberce je teda potrebné častejšie čistiť a vysávať, no ani to nemusí pomôcť.
Naproti tomu, gumené koberce vodu neabsorbujú, takže nehrozí vznik plesní ani zápachu. Dajú sa ľahko vybrať, vyčistiť alebo umyť. Stačí ich opláchnuť vodou, prípadne použiť jemný čistiaci prostriedok a to je všetko. Jednoduché, rýchle a účinné.
Guma tiež efektívnejšie zabraňuje prenikaniu nečistôt do interiéru vášho auta, najmä do podlahy, čo je v zime obzvlášť dôležité. Platí však, že aj pod gumenými kobercami sa môžu hromadiť kamienky, vlhkosť alebo zvyšky soli. Práve preto netreba zabúdať čistiť ani samotnú podlahu, obzvlášť, ak ste do auta nanosili sneh.
Ak ešte gumené koberce v aute nemáte, viete si ich kúpiť pohodlne cez internet. Tu je ale základom to, aby sedeli presne pre vašu značku, model a ročník. Iba tak môžu pokryť celú podlahu pod nohami a zabránia jej väčšiemu znečisteniu.
Druhou oblasťou, na ktorú sa zamerať, sú sklá a okná. Nemáme pritom na mysli iba ich rozmrazovanie či vonkajšie čistenie, ale aj čistenie zvnútra.
Na sklá v aute používajte iba špeciálne čistiace spreje určené na sklo. Tieto prostriedky zanechávajú na skle ochranný film, ktorý pomáha znižovať rosenie. Používajte k nim čisté handričky z mikrovlákna, tie totiž nezanechávajú šmuhy.
Aby sklá na vašom aute vyzerali čo najlepšie, najskôr ich jemne pretrite suchou handričkou, čím odstránite nečistoty. Následne naneste čistiaci prostriedok a čistite sklo v pohyboch do tvaru písmena Z, aby ste sa vyhli šmuhám. Nakoniec pretrite sklo ešte raz čistou suchou handričkou, odstránite tak zvyšky čistiaceho prostriedku.
Veľký pozor si treba pri oknách dávať aj na ich rosenie a zahmlenie. To najčastejšie vzniká vplyvom znečistených vetracích otvorov, suchého vzduchu, fajčenia vo vnútri auta alebo špeciálne v zime v dôsledku pary z vydýchaného vzduchu.
V rámci prevencie preto pravidelne kontrolujte aj klimatizáciu, kúrenie a ventiláciu a ich činnosť. Samozrejmosťou by malo byť aj ich pravidelné čistenie či dezinfekcia. Okrem toho, kúpiť si môžete aj handričky alebo spreje proti zahmlievaniu, ktoré aplikujete na vnútornú stranu skiel, kde vytvoria ochranný film proti výparom.
Ďalšou oblasťou v interiéri auta, ktorá dostáva zabrať, sú sedadlá, čalúnenie a textilné časti. V prípade sedačiek to platí pre textilné, ako aj kožené.
V zime sú totiž sedadlá viac náchylné na rôzne poškodenia spôsobené vlhkosťou, soľou, špinou alebo snehom z oblečenia. Textílie majú tendenciu absorbovať vlhkosť, čo vedie k vytváraniu plesní a zápachu a práve počas zimy sú častejšie vystavené kontaktu s vlhkými odevmi, čo môže spôsobiť ja opotrebenie látky.
Auto preto častejšie vetrajte, sedadlá musíte viac a intenzívnejšie čistiť a ideálne je aj ich častejšie vysávanie. Na odstránenie škvŕn používajte prostriedky špeciálne na autosedadlá, pozor si však dajte na príliš veľa vody alebo príliš drsné kefy.
Ak ide o kožené sedadlá, tie sú síce luxusné, no v zime si vyžadujú oproti textilným ešte výraznejšiu pozornosť. Vlhkosť môže spôsobiť praskanie alebo zmäkčenie kože, ktorá tiež viac udržuje nepríjemný zápach. Pre kožu používajte čistiace prostriedky a kondicionéry, ktoré ju udržia jemnou, pružnou a zabránia jej vysychaniu.
Pred zimou je dobré kožené sedadlá ošetriť impregnačným sprejom, ktorý ich ochráni pred vlhkosťou a nečistotami. Pri ich čistení sa vyhnite používaniu vody v nadmernom množstve, pretože koža je náchylná na poškodenie vlhkosťou.
Pri starostlivosti nezabúdajte ani na plasty, kovy a komponenty, ako sú pedále, volant a riadiaca páka, ktoré sa často používajú alebo sa ich dotýkate.
Na plasty použite jemnú handričku z mikrovlákna a čistiaci prostriedok určený iba na plast. Podľa formy môžete zvoliť sprej alebo penu, pričom tá nielen čistí, ale aj chráni plast pred prasknutím a vyblednutím. Plasty môžu počas zimy strácať farbu a pružnosť, no aj v zime na ne svieti slnko, takže nezabúdajte na ich UV ochranu.
Na kovové časti použite čistiaci prostriedok určený na kov. Ak je kov oxidovaný, použite špeciálne čistiace pasty na kov. Na kovové povrchy môžete aplikovať preventívne aj ochranný olej alebo vosk, ktoré pomáhajú predísť ich korózii.
Na čistenie volantu použite špeciálny čistiaci prostriedok podľa materiálu z ktorého je vyrobený, či už plast, guma alebo kov. Jemne pretrite volant handričkou z mikrovlákna, aby ste odstránili prach a nečistoty. Ak máte kožený volant, nezabudnite naň aplikovať kondicionér na kožu, aby sa zachovali jej pružnosť a povrch.
Posledným detailom, na ktorý si v zime treba dať pozor, sú pedále. Tie sú vystavené znečisteniu z topánok, blata a soli, čo spôsobí ich ošúchanie a opotrebenie. Čistite ich teplou vodou a jemným saponátom a po umytí ich dobre vysušte.
zakúpené na filtreaoleje.sk 01.04.2025
zakúpené na filtreaoleje.sk 31.03.2025
zakúpené na filtreaoleje.sk 31.03.2025
zakúpené na filtreaoleje.sk 01.04.2025
zakúpené na filtreaoleje.sk 30.03.2025
zakúpené na filtreaoleje.sk 31.03.2025