Ako predísť zápachu z klimatizácie
Nie každý vie klimatizáciu používať správne. Jej nesprávne používanie spôsobuje urýchlené množenie mikroorganizmov v útrobách klimatizačnej jednotky, čo sa môže prejaviť nepríjemným zápachom. Najväčšou chybou vodičov je vypínanie klimatizácie spolu s motorom. Kvapky kondenzovanej vody zostávajú na výparníku, kam sa rýchlo dostane teplý vzduch z vonku. Určite už tušíte, že táto kombinácia spôsobuje množenie plesní, húb a baktérii.
Jednoduchým trikom, ako predísť týmto problémom, je vypnutie klimatizácie pár minút pred tým, ako vypnete motor auta. Teplý vzduch z vonku vtedy rýchlo vysuší kvapky vody na výparníku. Následne po vypnutí motora budú útroby vzduchotechniky takmer úplne suché, takže nebude dochádzať k tvorbe plesní, húb a baktérií. Predčasné vypnutie klimatizácie má tiež zdravotný benefit vo forme menšieho teplotného šoku.
Čistenie klimatizácie
Malé množstvo plesní, húb a baktérií si po spustení klimatizácie nemusíte všimnúť. Nepríjemný zápach je znamením toho, že ste zanedbali údržbu a množstvo nežiadúcich mikroorganizmov je už príliš vysoké. Neodporúčame túto skutočnosť ignorovať, pretože okrem zápachu môže dôjsť aj k zdravotným rizikám (chrípka, angína, zápal, rôzne alergie a podobne).
Čistenie klimatizácie by sa malo vykonávať pravidelne a preventívne, najmä po zimnej a letnej sezóne. Zabezpečíte tak to, že vzduch vo vašom aute bude voňavý, príjemný a bezpečný. V každom dobrom servis vyčistenie klimatizácie ozónovaním, chemická dezinfekcia systému a výmena multifiltra trvá približne 90 minút. Zároveň, ak je to potrebné, môžete požiadať o doplnenie chladiva a skontrolovanie tesnosti systému.
Ako správne chladiť
Sadnúť do rozpáleného auta a zapnúť klimatizáciu hneď po štarte nie je najlepšie riešenie. Odporúčame najprv pootvoriť všetky okná a teplý vzduch z priestoru vyvetrať. Krátko po rozjazde bude vo vnútri príjemnejšie a telo nedostane taký teplotný šok.
Vnútornú teplotu nastavte o 6-8°C menej ako je tá vonkajšia. Odborníci síce odporúčajú teplotu 21-24°C, v lete pri vysokých teplotách je ale lepšie nedržať sa týchto hodnôt. Ak by bola vonkajšia teplota 36°C a vy by ste mali vnútornú klímu nastavenú na 21°C, mohlo by to Vášmu telu spôsobiť teplotný šok. Prejaviť sa môže prechladnutím, škriabaním v hrdle, ale u citlivejších osôb aj kolapsom. Obzvlášť pozor si dávajte na rozdiely teplôt ak máte v aute deti alebo starších ľudí.
Interiér auta ochladzujte vždy pomaly a postupne, nárazové chladenie môže značne vyčerpať organizmus. Ak idete na dlhšiu cestu môžete si postupne nastaviť aj nižšiu teplotu, no pred cieľom ju pomaly zvyšujte, aby ste predišli teplotnému šoku.
Klimatizácia vysušuje vzduch, čo môže spôsobiť problémy ľuďom náchylnejším na ochorenia dýchacích ciest. Sliznice sa rýchlo vysušia a stávajú sa náchylnejšími na vírusy. Premiešajte preto občas vonkajší a vnútorný vzduch. Klimatizácia by vždy mala vzduch smerovať mimo pasažierov.
Dúfame, že vám tento blog pripomenul, že je potrebné skontrolovať funkčnosť klimatizácie aj vo vašom aute. Podeľte sa s nami na sociálnych sieťach či ste už klimatizáciu dali skontrolovať alebo sa len chystáte.
zakúpené na filtreaoleje.sk 19.11.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 21.11.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 20.11.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 21.11.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 20.11.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 20.11.2024