Rolls – Royce Black Badge Wraith Black Arrow
Rolls – Royce Wraith bol na trh uvedený v roku 2013 ako nástupca modelu Phantom Coupé. Cieľom bolo prilákať mladších zákazníkov prostredníctvom vyššieho výkonu. Inžinieri v anglickom Goodwoode sa po desiatich rokoch rozhodli uzavrieť jednu veľkú éru ikonického motora V12 a Wraith kolekcie modelom Rolls – Royce Black Badge Wraith Black Arrow, ktorého sa vyrobí symbolicky len 12 kusov. Značka sa rozhodla odštartovať elektrickú éru predstavením jeho predchodcu s označením Spectre.
„Wraith je jedným z najvýznamnejších a najvplyvnejších áut, aké sme kedy v Goodwoode vyrobili. Jeho mimoriadna sila, výkon a prítomnosť otvorili značku Rolls-Royce úplne novej skupine klientov. Vytvorila si svojich vlastných nasledovníkov v rámci súčasnej kultúry a potom ich ďalej rozšírila vo svojom alternatívnom prevedení Black Badge,“ uviedol Torsten Müller-Ötvös, generálny riaditeľ spoločnosti Rolls-Royce Motor Cars.
Prechodová farba laku a kontrastné prvky
Poznávacím znakom novinky je predovšetkým lak, ktorý britská značka označuje ako Gradient Paint (testovanie a docielenie ideálneho efektu trvalo približne 18 mesiacov). Ide o plynulý prechod medzi dvoma odtieňmi, Celebration Silver a Black Diamond, ktoré sa uprostred karosérie vozidla plynulo prelínajú. Efekt sa dosiahol nanesením vrstvy laku Crystal, ktorý bol naplnený čiastočkami skla, na farbu Black Diamond. Všetko je nakoniec prekryté vysokolesklým lakom, ktorého leštenie na dosiahnutie povrchu ako zo skla trvá viac ako 12 hodín.
Kontrast k laku Gradient Paint dotvárajú prvky v žltom odtieni Bright, ktoré odkazujú na vozidlo Thunderbolt (Georg Eyston 16. septembra 1938 na vozidle Thunderbolt ustanovil svetový rýchlostný rekord na súši s hodnotou 575,335 km/h). V žltom prevedení môžeme vidieť lišty nárazníkov, ozdobné linky na kolesách, rozpery v tvare písmena V, ktoré sú prvý krát umiestnené za prednou maskou pred motorom. Žltá Bright bola použitá aj na podstavec pre sošku Spirit of Ecstasy, kde je vygravírovaný názov limitovanej edície.
Kontrastný interiér ladí s exteriérom
Temný interiér bol tiež oživený kontrastnými žltými detailmi, aby elegantne ladil s exteriérovým dizajnom. Vnútri tak môžete vidieť žlté čalúnené predné sedadlá, žlté výplne dverí či čelo palubnej dosky a volantu.
Dvere sú obložené nelakovaným čiernym drevom Black Wood s otvorenými pórmi (bolo použitých 320 dielikov upravených laserom). Povrch dreva napodobňuje nepravidelný a popraskaný povrch soľných pláni Bonneville, kde Eyston dosiahol svetový rýchlostný rekord.
V interiéri novinky po prvý krát použili nový typ materiálu čalúnenia, ktorý bol vyvinutý špeciálne pre túto kolekciu. Lakťové opierky, boky sedadiel, stredový tunel, lišty a kapsy na dverách ako aj spodná časť palubnej dosky majú povrch z kože Club Leather. Jej vyšší lesk a hlbší odtieň čiernej farby vytvára jemný kontrast k matnej prírodnej koži, ktorá je typická pre automobily Rolls – Royce. Prirodzené nedokonalosti kože boli zvýraznené, aby interiér získal viac viditeľných „čiar života“.
Sedadlá majú hlavové opierky s vyšitým motívom šípky, ktorý je zarovnaný so vzorom na volante keď je v stredovej pozícii. Ide o odkaz na čierne čiary, ktorými sa Eyston riadil na bielom povrchu soľnej pláne, aby ľahšie udržiaval priamy smer.
Novinka prichádza s vlastným rekordom, ktorý sa odvoláva na rekordné vozidlo Thunderbolt. V interiéri sa nachádza svetielkujúci strop Starlight Headliner, ktorý je zložený z rekordných 2117 „hviezdičiek“. Vyšší počet nebol zatiaľ inštalovaný v žiadnom inom vozidle. Všetky boli umiestnené na strope ručnou prácou a spolu vytvárajú obraz Mliečnej cesty. Postavenie „hviezdičiek“ zodpovedá skutočnému postaveniu hviezd na oblohe nad soľnou pláňou v štáte Utah presne 16. septembra 1938. Teda v deň úspešného Eystonovho pokusu o rekord.
Posledný spaľovací motor pod kapotou
Britská značka avizovala, že ide o rozlúčkový model s ikonickým motorom V12. Pod kapotou sa nachádza 6,6-litrový V12, ktorý je doplnený o dvojicu turbodúchadiel. Black Arrow disponuje výkonom 465 kW (632 koní). Na motor pridal Rolls – Royce exkluzívnu plaketu, ktorá je oslavou toho, že ide o posledné kupé s V12. Plaketa je vyrobená z jednoliateho kusu lešteného kovu a obsahuje vyrytý monogram V12 v jasnej žltej farbe. Monogram je doplnený o čierny nápis Final Coupe Collection.
A nakoniec to čo zaujíma väčšinu smrteľníkov je zrýchlenie, maximálna rýchlosť a cena tohoto majstrovského diela. Novinka dokáže zrýchliť z 0 na 100 km/h len za 4,4 sekundy. Maximálna rýchlosť je limitovaná na hranici 250 km/h. Nakoľko ide o limitovaných 12 kusov, ktoré už majú svojich budúcich majiteľov, britská značka cenu neoznámila.
Čo vravíte vy na labutiu pieseň britskej značky Rolls – Royce? Dajte nám vedieť vaše pocity a názory v komentároch na sociálnych sieťach.
zakúpené na filtreaoleje.sk 10.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 09.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 10.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 11.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 10.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 09.12.2024