Keď sa dni začnú predlžovať a teploty stúpať, je jasné, že jar a leto klopú na dvere. Pre mnohých je to ideálny čas na to, aby svoje autá prebudili zo zimného spánku a pripravili ich na teplé mesiace v roku. Ako sa ale pustiť do prípravy?
Základom je dôkladné umytie karosérie a podvozku, následne aj vyčistenie interiéru. Predstavte si, že po mesiacoch, kedy vaše auto čelilo mrazom, snehu a posypovej soli, mu teraz môžete dopriať tú najlepšiu starostlivosť. Umytie karosérie a podvozku nie je len o tom, aby auto vyzeralo dobre, ide v prvom rade o jeho ochranu.
Odstránenie soli a špiny z podvozku je dôležité, aby sme predišli korózii, ktorá skracuje životnosť karosérie. Ideálne je ručné umytie aj s voskovaním.
Po exteriéri prichádza čas na interiér. Ten býva bohužiaľ počas zimy často nepovšimnutý, no o to väčšie riziká s ním súvisia. Vlhkosť a nečistota, ktoré prinášame na topánkach, vytvárajú ideálne prostredie pre vznik plesní a šírenie rôznych pachov.
Preto je dôležité vysať a vyčistiť sedadlá, koberce, rohože a nezabudnúť na palubnú dosku a ďalšie povrchy. Kvalitné vyčistenie interiéru zlepšuje celkový vzhľad vozidla a zároveň vytvára zdravšie prostredie pre vás a vašich spolujazdcov. Ak sa dá, čalúnené časti, vrátane miest pod kobercami, je najlepšie kvalitne vytepovať.
Pri prechode z chladných zimných mesiacov do teplejšieho počasia musí byť súčasťou prípravy na jar a leto aj doplnenie technických kvapalín. Na prvý pohľad ide o jednoduchý úkon, no zároveň platí, že ho veľa motoristov podceňuje. Ak chcete predchádzať možným problémom, nesmiete zabudnúť ani na pravidelný servis.
Pokiaľ ide o technické kvapaliny, základom je motorový olej. Zabezpečuje mazanie a chráni motor pred opotrebovaním. Výmena oleja udrží motor v dobrom stave a predíde sa problémom v budúcnosti, spolu s ním vymeňte aj olejový filter.
Rovnako by ste nemali zabúdať ani na chladiacu kvapalinu, ktorá hrá kľúčovú rolu v regulácii teploty motora. Uistite sa, že jej hladina je dostatočná a je čistá.
V čase, keď sa počasie mení a na cestách môže byť aj viac špiny, je tiež dôležité mať čisté čelné sklo pre lepšiu viditeľnosť. Tu platí, že zimná zmes kvapaliny do ostrekovačov má iné vlastnosti a zloženie, ako tá letná, čo je jeden z hlavných dôvodov na jej výmenu. Pozor, nikdy nemiešajte dokopy letnú a zimnú zmes do ostrekovačov.
Špeciálne po zime sa objavujú na cestách výtlky a bohužiaľ, nie vždy je možné sa im vyhnúť Je teda logické, že práve na jar budú najviac trpieť tlmiče. V tejto oblasti je dobré pozrieť sa na ich stav a ak je to potrebné, treba doplniť aj tlmičový olej.
Medzi ďalšie kľúčové úkony, ktoré sú súčasťou prípravy auta na sezónu, patria dobitie akumulátora a doplnenie chladiva klimatizácie. Obe oblasti sú zásadné pre spoľahlivú a komfortnú prevádzku vášho vozidla v teplejšom počasí, v prípade autobatérie aj špeciálne počas chladnejších jarných rán, kedy sa môže objaviť mráz.
Ak ide o akumulátor, ten je po zime v dosť problematickom stave. Počas obdobia nízkych teplôt totiž dochádza k jeho oslabeniu, keďže chlad znižuje jeho schopnosť udržiavať náboj. To sa vám môže vypomstiť v momente, keď teplota znova klesne.
S príchodom tepla je preto dobré skontrolovať stav akumulátora a zabezpečiť jeho úplné nabitie. Týmto spôsobom následne predíde rôznym nepríjemnostiam s naštartovaním auta, no čo je najdôležitejšie, takto sa zároveň predĺži jeho životnosť. Na dobitie existujú domáce autonabíjačky, na naštartovanie zas odporúčame štartovacie káble.
Ak ide o klimatizáciu, tá je neoddeliteľnou súčasťou komfortnej jazdy, najmä počas horúcich letných dní. Pravidelné dopĺňanie chladiva zaistí, že klimatizačný systém bude efektívne chladiť interiér vozidla, čo je otázkou pohodlia aj bezpečnosti.
V tomto prípade sa obráťte na profesionálny servis, ktorý doplní chladivo príslušného typu. Dezinfekciu klimatizácie však viete spraviť aj doma.
S príchodom teplejších mesiacov treba venovať čas a zvýšenú pozornosť nie len príprave auta na sezónne zmeny, ale aj jeho celkovému stavu. Na zozname základných úkonov by preto mali byť kontrola čelného skla, bŕzd a prezutie pneumatík.
Čelné sklo je vašimi očami na ceste a preto je kľúčové uistiť sa, že je v perfektnom stave. Aj malá prasklina môže pod vplyvom teplôt rýchlo narásť a ohroziť viditeľnosť. Zabúdať netreba ani na to vyhlášku, ktorá jasne hovorí o tom, aké poškodenia čelného skla sú dôvodom na obmedzenie prevádzky. Každú prasklinu preto opravte.
Dôležité sú aj brzdy. Ich pravidelná kontrola zabezpečí, že budú reagovať vtedy, keď ich budete potrebovať. Ak treba, vymeňte aspoň brzdové platničky.
Ďalšou nevyhnutnosťou je prezutie pneumatík. Zimné pneumatiky síce poskytujú vynikajúcu trakciu v chladnom počasí, ale v inom ročnom období to už neplatí. Ich prezutie na tie letné by preto malo byť samozrejmé, najmä, ak sú letné pneumatiky navrhnuté tak, aby poskytovali optimálny výkon a bezpečnosť práve pri vyšších teplotách.
Všetky spomínané kroky sú základné stavebné kamene pre bezpečné a rovnako tak aj príjemné cestovanie počas teplejších mesiacov. Nezanedbávajte ich, aby ste si mohli užívať každú jazdu v plnom bezpečí a s pokojom na duši.
zakúpené na filtreaoleje.sk 12.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 11.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 11.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 11.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 11.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 11.12.2024