V prvom rade sa pozrieme na to, čo hovorí o preprave psa v aute zákon, konkrétne Zákon o cestnej premávke. V tomto zákone sa preprava psa považuje za prepravu nákladu, na ktorú sa vzťahujú ustanovenia spadajúce pod paragraf 51.
Ten hovorí, preprava nesmie ohrozovať bezpečnosť na ceste, či už ide o bezpečnosť vodiča, prepravovaných osôb, prepravovaných zvierat alebo iných účastníkov cestnej premávky. Práve preto je dôležité zabezpečiť, že pes neovplyvní vodiča počas jazdy a jeho koncentráciu. Ideálnou voľbou sú tak špeciálne prepravky alebo boxy.
Nesprávna preprava psa môže mať za následok nielen stres pre vaše zviera a potenciálne riziká zranenia či nehody, ale aj finančnú sankciu. Ak policajt počas kontroly usúdi, že preprava psa nie je bezpečná, môže udeliť pokutu 60 až 100 €.
Zároveň platí, že prepravné boxy, prepravky alebo iné na to vhodné zariadenia chránia nielen vás, ale aj vášho štvornohého kamaráta, najmä v prípade dopravnej nehody. Dôležité je však, aby boli tieto pomôcky správne umiestnené a upevnené, aby nedošlo k ich posunu vo vozidle. Takto zabezpečíte absolútny komfort pre vás aj psa.
Pri plánovaní dlhšej cesty so psom myslite aj na prestávky. Odporúča sa zastaviť každé 2 až 3 hodiny, aby mal pes možnosť vyvenčiť sa a hydratovať sa.
Pri cestovaní so psom do zahraničia by ste mali poznať pravidlá v krajinách, cez ktoré budete cestovať alebo kam pôjdete. V rámci Európskej únie je tiež dôležité, aby mal pes medzinárodný Pet pas. Ten je nevyhnutný pre prekročenie hraníc a zabezpečí, že zviera spĺňa zdravotné a bezpečnostné štandardy pre cestovanie.
Medzinárodný pas pre psy obsahuje viaceré informácie o zvierati. Zaznamenávajú sa v ňom údaje o očkovaní proti besnote, čo je nevyhnutné pre vstup do väčšiny krajín, rovnako tak informácie o mikročipe, veku psa a jeho zdravotnom stave.
Ak budete cestovať do Českej republiky, čo je najčastejšia destinácia, musí byť pes očkovaný proti besnote a mať mikročip s riadnou identifikáciou majiteľa.
Rakúsko a Nemecko majú podobné požiadavky, vrátane potreby mať psa zaregistrovaného v centrálnej databáze. V Maďarsku a Poľsku sú požiadavky ešte prísnejšie, najmä pokiaľ ide o dokumentáciu o očkovaní a zdravotnom stave psa. Chorvátsko vyžaduje okrem pasu a očkovania proti besnote aj doklad o liečbe proti parazitom.
Pomerne častou destináciou je aj Taliansko, známe svojimi prísnymi zákonnými normami týkajúcimi sa prepravy zvierat. To vyžaduje, aby psy vstupujúce do krajiny mali medzinárodný pas a boli zaregistrované v národnej databáze.
Ak plánujete cestovanie autom so svojím psom, nezabudnite na dôkladnú prípravu. Tá by mala zahŕňať nielen bezpečnosť, ale aj dostatok pohodlia a to pre všetkých členov posádky. Pamätajte nielen na cestovanie, ale aj na prestávky počas neho a na výbavu psíka tak do auta, ako aj počas venčenia alebo priamo do cieľovej destinácie.
Jednou z možností, ako zaistiť psa v aute , je použitie deky či vankúša, ktorý mu poskytne mäkké miesto na ležanie. Táto voľba je vhodná buď pre kratšie cesty alebo pre psy, ktoré sú zvyknuté cestovať a nevykazujú známky nervozity.
Pre aktívnejšie alebo nekľudné psy skúste použiť upínacie deky alebo vaničky, ktoré sa dajú pripevniť k sedadlám a zabraňujú príliš voľnému pohybu psa.
Ak plánujete dlhšie cesty, môže byť vhodnejšie použitie väčšie prepravky či klietky, ktoré sa umiestňujú do batožinového priestoru vozidla. Tieto prepravky chránia interiér auta, ale tiež zabezpečujú, že pes má dostatočne veľký priestor na to, aby si mohol pohodlne ľahnúť a cítil sa bezpečne. Zároveň zabránia jeho „lietaniu“ po priestore.
Pri cestovaní nezabudnite ani na misky na vodu. by mal mať počas cesty prístup k čistej vode, najmä počas prestávok. Praktické je mať po ruke aj utierky a čistiace potreby pre prípad, že by pes zvracal. Odporúčame aj gumenné rohože či koberce.
Keď váš pes počas cesty autom slintá, zvracia alebo ešte nie je na cestovanie zvyknutý, existuje viac opatrení, ktoré môžete podniknúť, aby sa cítil lepšie. Úplne prvým krokom je zabezpečiť, aby bol pred cestou poriadne vyvenčený.
Druhým krokom by malo byť postupné zvykanie na jazdu v aute. Začnite s krátkymi trasami, aby si váš pes zvykol na prostredie auta a na pohyb vozidla. Tieto krátke jazdy potom môžete postupom času predlžovať. Pamätajte, tento proces môže trvať aj dlhšiu dobu v závislosti od temperamentu a veku vášho psa, netreba sa nikam ponáhľať.
Zároveň je dôležité, aby pes nebol kŕmený niekoľko hodín pred plánovanou cestou, prázdny žalúdok pomáha predchádzať zvracaniu. Ak sa aj tak objavujú nevoľnosti, môžete skúsiť lieky, ale až po porade s veterinárom a iba výnimočne.
Ak váš pes stále prejavuje silný odpor a stres pri cestovaní autom, je možné, že je v kategórii psov, ktoré nie sú na cestovanie v aute v interiéri stavané. V takom prípade je dobré zvážiť alternatívy, najmä kratšie cesty alebo cestovanie iným spôsobom. Môžete tiež skúsiť použiť upokojujúce feromónové difúzery alebo žuvacie hračky.
V každom prípade platí, že ak budete mať dostatok trpezlivosti a dodržíte všetky spomínané opatrenia, cestovanie vášho psa v aute môže byť skvelý zážitok!
zakúpené na filtreaoleje.sk 11.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 10.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 10.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 11.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 11.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 11.12.2024