Prvým krokom k dokonalému vyčisteniu interiéru je jeho vyčistenie od hrubých nečistôt a špiny. Áno, máme na mysli vysávanie podlahy aj sedačiek.
Začnite vyprázdnením auta zo všetkých vecí, ako sú tašky, prenosné príslušenstvo, odpadky a koberce. Ak začnete vysávať podlahu vpredu, je dobré posunúť sedadlá dozadu, aby ste mali dostatočný prístup k celému priestoru. Potom ich posuniete dopredu.
Začnite vysávať podlahu vysávačom a to tak, že dôkladne prejdete cez celý povrch podlahy vrátane priestorov okolo dverí a stredového tunelu. Následne presuňte pozornosť na vysávanie sedadiel. Nezabudnite na štrbiny a rohy, kde sa môžu ukladať nečistoty. Ak máte odnímateľné poťahy, odstráňte ich a povysávajte aj pod nimi.
Nasledovať by malo povysávanie lakťových opierok a priestorov vo dverách. Práve v nich sa často usadzuje prach a jeho bežné utretie handričkou nemusí stačiť. Potom prejdite do batožinového priestoru, povysávajte aj priestor okolo rezervy.
Na záver nezabudnite povysávať koberce. Tie gumené po vysávaní opláchnite vodou, našampónujte a následne znova umyte. Ak máte textilné, vysajte ich od hrubých nečistôt a potom prejdite jemne vlhkou handričkou so saponátom. Pokiaľ si to situácia vyžaduje, povysávajte alebo handričkou vyčistite aj stropné čalúnenie.
Po základnom povysávaní hrubých nečistôt a prachu sa treba zamerať špeciálne na textilné alebo čalúnené časti interiéru. Iba suché vyčistenie totiž nestačí, naopak, aby ste hĺbkovo vyčistili textílie a čalúnenie, treba na to špeciálne prípravky.
Pred aplikáciou na veľkej ploche však najskôr otestujte čistič na neviditeľnom mieste, aby ste sa uistili, že nezanecháva škvrny alebo nespôsobí poškodenia.
Následne aplikujte čistiaci prostriedok určený pre typ látky alebo čalúnenia, ktorý máte na sedačkách. Ak si to situácia vyžaduje, použite aj špeciálnu kefku alebo štetec na vymývanie špinavých miest. Pomaly a opatrne vtierajte čistič do tkaniny, aby ste odstránili škvrny a špinu. Ideálne je striedanie krúživých a priamych pohybov.
Po očistení špinavých miest použite čistú handričku alebo utierku namočenú v čistej vode na opláchnutie čalúnenia a odstránenie prebytočného čistiaceho prostriedku. Následne nechajte sedačky a čalúnenie dobre vyschnúť na vzduchu, ideálne v teple.
Ak máte kožené sedačky alebo interiér, dajte si pozor na používanie iba mäkkých kefiek či handričiek. Na čistenie kože použite špeciálne čistiace prostriedky určené iba pre tento materiál, pričom v ponuke máme aj špeciálne prostriedky na ošetrenie a hydratáciu kože. Na záver použite kvalitný krém, ktorý minimalizuje popraskanie.
Dôležitou súčasťou starostlivosti o interiér auta je čistenie plastových a chrómových častí. Aj tu treba v prvom rade odstrániť prach a hrubé suché nečistoty.
Na to môžete použiť vysávač alebo suchú handričku s jemnejším vláknom. Následne prečistite plastové plochy špeciálnym prípravkom, ktorý zvlhčí a predovšetkým premastí povrchu plastu, vďaka čomu vynikne jeho štruktúra a lesk.
Následne aplikujte čistiť na chrómové povrchy, väčšinou je to v podobe rozprašovača alebo spreja. Prípravok môžete buď naniesť priamo na chrómové časti alebo na jemnú handričku, ktorou ho aplikujete na chróm, vmasírujete a následne preleštíte.
Osobitnú pozornosť venujte oblastiam so špinou alebo mastnotou. Tieto miesta treba najskôr očistiť na mokro a to aj s pomocou kefky, pozor však na to, aby mala jemnejšie štetinky a neprišlo tak k poškriabaniu povrchu, čo platí obzvlášť pre chróm. Následne povrch vyleštite špeciálnym sprejom, čím dosiahnete dokonalo lesklý vzhľad.
Zabudnúť netreba ani na vnútornú stranu okien a spätné zrkadlo. Tie umyte, vyčistite na to určeným prípravkom a vyleštite do sucha. Pozor však dajte na poradie, okná a sklá čistite až nakoniec, viete ich tak očistiť aj od prípravkov na plasty či chróm.
Pre dosiahnutie perfektného vyčistenia interiéru auta je potrebné pozerať na detaily. To platí tak pre záhyby na dverách, ako aj pre atmosféru a pocit v aute.
Okrem čistenia sedačiek, čalúnenia, plastových a chrómových povrchov sa preto zamerajte aj na niektoré zákutia. V prvom rade by malo ísť o čistenie interiérových detailov dverí, či už pôjde o prahy, ale najmä o plastové časti, ovládače alebo rôzne záhyby. Použite na to univerzálny čistič a mäkkú handričku pre dokonalé preleštenie.
V druhom rade by ste sa mali zamerať na volant a palubnú dosku. Tieto priestory obsahujú množstvo nečistôt, no ešte dôležitejšie je, že práve vyčistenie týchto priestorov vie najviac zlepšiť atmosféru v interiéri vozidla a celkový pocit pri jazde.
Vzhľadom na to, že ide väčšinou o plastové či chrómové prvky, stačí na ne použiť na to zodpovedajúce prípravky a tieto miesta preleštiť handričkou. Pri čistení palubnej dosky nezabudnite na vetracie otvory pre klimatizáciu. Tieto oblasti sú často zanedbávané, ale môžu sa v nich hromadiť prach a nečistoty, nebojte sa použiť aj štetec.
Na záver pre vás máme špeciálny tip, ako dať vášmu autu osobitný šarm a pocit čistoty. Ak ste hádali, že ide o vôňu, máte pravdu. Pre atmosféru a príjemný pocit je dôležitý nielen vizuálny dojem, ale aj zapojenie iných zmyslov a práve čuch je na to ideálny!
zakúpené na filtreaoleje.sk 11.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 11.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 11.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 11.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 10.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 09.12.2024