Bod vzplanutia je charakteristika, ktorá má vyšší stupeň laboratórneho priemyselného využitia a ktorej veľká väčšina majiteľov automobilov nevenuje pozornosť. Teplota oleja, pri ktorej sa uvoľňované plyny zapália otvoreným plameňom. Meria sa metódou COC (clevelandská otvorená miska) alebo metódou PMCC (otvorená miska Pensky-Martens)
Najnižšia teplota, pri ktorej je olej ešte stále tekutý (pri ochladzovaní). Prah dolného bodu tuhnutia sa uvádza osobitne pre každý výrobok osobitne. Na základe teplotných parametrov sa vyberajú sezónne, letné a zimné oleje.
Viskozitný index je vyjadrenie odolnosti oleja proti zmene viskozity pri zmenách teploty. Čím vyššia je hodnota viskozitného indexu, tým menej sa mení viskozita pri zmenách teploty motora a tým je olej kvalitnejší. Tento údaj je možné nájsť v katalógoch výrobcov motorových olejov. Málokedy je uvedený aj na samotnom balení.
Kinematická viskozita charakterizuje tekutosť olejov pri normálnych a vysokých teplotách. Metódy stanovenia tejto viskozity sú relatívne jednoduché a presné. Štandardný prístroj sa v súčasnosti považuje za sklenený kapilárny viskozimeter, ktorý meria čas odtoku oleja pri stálej teplote. Štandardné teploty sú 40 a 100 ° C.
API klasifikácia rozdeľuje oleje pre zážihové motory označené písmenom „S“ (Service) a vznetové motory označené písmenom „C“ (Commercial). Ďalšie písmeno vyjadruje výkonový stupeň motora. Čím je toto písmeno v abecede ďalej, tým kvalitnejší je olej.
Skratke SAE v preklade znamená Spoločnosť automobilových inžinierov. Ide o systém, ktorý sa používa na zatrieďovanie motorových a prevodových olejov podľa ich viskozity.
zakúpené na filtreaoleje.sk 11.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 10.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 12.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 11.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 12.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 11.12.2024