Keď sa farby lístia začnú meniť a teploty klesať, je to neklamný znak, že hlavná sezóna, čiže leto, sa skončila. To je zároveň ideálny čas na kontrolu motorky.
Prvým krokom je vizuálna kontrola motocykla. Pozornosť by ste mali venovať najmä pneumatikám, ktoré môžu byť opotrebované a možno ich bude potrebné vymeniť. Tiež skontrolujte brzdy, najmä stav kotúčov a to, ako veľmi sú opotrebené.
Následne by ste sa mali zamerať na reťaz, ktorá by mala byť čistá, správne napnutá a dostatočne namazaná. Ak ide o motor, v prvom rade skontrolujte možný únik oleja a následne jeho hladinu. Jednou z najdôležitejších vecí je výmena oleja a olejového filtra, čo je súčasťou bežnej údržby po lete, najmä, ak chcete motorku používať v zime.
Okrem technických aspektov nezabudnite ani na vzhľad motocykla. Dobre umytý a ošetrený motocykel vyzerá lepšie, no zároveň ochranná vrstva vosku či mazania vám pomôže chrániť lak aj kovové časti pred koróziou, ktorá je najviac riziková.
Pamätajte, že každý detail má svoj význam. Nezanedbajte preto ani malé komponenty, ako sú napríklad svetlá, zrkadlá či tesnenia, ktoré môžu byť poškodené alebo opotrebované vplyvom teplôt. Takto dôkladná údržba na jeseň je kľúčom k tomu, aby váš motocykel bezpečne prečkal zimné mesiace a to buď v garáži alebo na ceste.
Pokiaľ sa rozhodnete pre tú druhú možnosť, pamätajte, že jazda na motocykli na jeseň a počas zimy si vyžaduje vyššiu opatrnosť. Je to najmä kvôli tomu, že cesty sú v tomto ročnom období často klzké a teda aj rizikové na šmyk. Prvým a základným krokom je preto správne vybavenie motocykla, najmä ak ide o pneumatiky.
Na zimné obdobie sú ideálne zimné alebo celoročné pneumatiky, ktoré majú hlbší dezén a sú vyrobené zo zmesi, ktorá zostáva pružná aj pri veľmi nízkych teplotách. Takéto pneumatiky zabezpečujú lepšiu trakciu v chladných aj mokrých podmienkach.
To platí samozrejme iba vtedy, pokiaľ budú správne natlakované a preto tomu venujte dostatok pozornosti. To isté platí aj pre vhodné oblečenie.
V tomto ohľade si zima vyžaduje vrstvenie, aby ste si udržali telesné teplo a ochranu pred vetrom a vlhkom. Odporúčame investovať do kvalitného zimného motocyklového oblečenia aj výbavy, ktoré musia zahŕňa termálnu vrstvu, vodotesnú a vetruodolnú vrchnú vrstvu a ochranné vložky. Nezabudnite ani na rukavice a obuv.
Špeciálne v zime dávajte pri jazde na ceste pozor na riziko klzkých povrchov, napríklad v zákrutách, pri lesoch alebo tam, kde sú otvorené priestranstvá. Listy, ľad, sneh a mrazivý dážď výrazne znižujú priľnavosť pneumatík k vozovke.
Ak sa rozhodnete naopak pre odpočinok pre vašu motorku počas zimného obdobia, základom je správne zazimovanie. Ideálne podmienky pre zazimovanie motocykla sú v garáži alebo na podobnom mieste, kde je chránený pred chladom a vlhkosťou. Práve teplo a sucho sú najdôležitejšie, pretože len vtedy máte istotu nulovej korózie.
Ak však nemáte možnosť uskladniť motocykel v garáži a musí zostať vonku, je nevyhnutné ho riadne zakryť špeciálnou plachtou na to určenou. Plachta musí byť vodotesná a priedušná, aby zamedzila kondenzácii, ktorá by mohla viesť k hrdzi.
Pred samotným zazimovaním motocykel riadne vyčistite. Špina, blato alebo hmyz na laku či iných častiach spôsobujú trvalé škody na povrchoch. Čistenie by preto malo zahŕňať dôkladné umytie celého exteriéru a to vrátane kolies a karosérie. Brzdy, motor a ďalšie mechanické časti očistite od nečistôt a oleja a následne namažte.
Po umytí je dobré motocykel jemne osušiť a aplikovať konzervačné prípravky, ktoré ochránia rôzne časti motocykla. Konzervácia je aj najlepšia prevencia hrdzi.
Pokiaľ ide o palivovú nádrž, tu je najlepšie naplniť do plna a pridať do nej stabilizátor paliva. Ten najlepšie zabráni oxidácii v palivovom systéme. Batériu na zimu vyberte a uskladnite na suchom a chladnom mieste, takto si najlepšie udrží svoj stav.
Pri používaní motocykla, nezávisle od ročného obdobia, by ste nemali zabúdať na niekoľko kľúčových vecí, ktoré sú nielen otázku pohodlia či komfortu, ale aj bezpečnosti. Jednou z nich je motolekárnička, ktorá by mala byť súčasťou výbavy vždy.
Lekárnička by mala obsahovať všetko pre poskytnutie prvej pomoci, vrátane sterilných obväzov, dezinfekcie, náplastí a nástrojov typu nožnice či pinzeta.
Ďalšou dôležitou súčasťou výbavy a to bez ohľadu na to, či jazdíte krátke alebo dlhé trasy, by mala byť aj sada na opravu defektov. V prípade poškodenia pneumatiky vám sada umožní vykonať rýchlu a efektívnu opravu priamo na mieste, takže nemusíte sa spoliehať na asistenčné služby alebo známych, najmä na odľahlých cestách.
Štandardne sady na opravy defektov motocykla obsahujú náplne CO2 na dočasné nafúknutie pneumatík, kvalitné lepidlo, ale aj nástroje na odstránenie poškodeného predmetu z pneumatiky či špeciálne záplaty, ktoré vám pomôžu defekt opraviť.
Ak ide o motorkársku výstroj, vrátane oblečenia a prilby, nepozerajte až tak na cenu, ako na kvalitu materiálu a bezpečnosť pre vaše zdravie. Dôležité je aj udržiavanie dobrej kondície oblečenia a výstroje, na čo slúžia napríklad rôzne čističe alebo impregnačné spreje. Nezabudnite ani na spolujazdca, zdravie máme iba jedno.
zakúpené na filtreaoleje.sk 12.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 12.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 10.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 13.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 12.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 11.12.2024