Jednou z najčastejších príčin vybitia autobatérie a poklesu jej životnosti sú krátke jazdy. Možno sa to týka aj vás a ani si to neuvedomujete. Pokiaľ autom jazdíte len pár kilometrov v rámci mesta napríklad do obchodu či do práce, môže to byť problém.
Akumulátor sa totiž nestihne počas jazdy dobiť a postupne sa vybije úplne, takže auto nebude môcť naštartovať. Akumulátor sa začne dobíjať po odjazdení cca 10 km, pričom ideálne je pravidelne jazdiť aspoň 40 až 60 kilometrov.
Životnosť autobatérie môže ovplyvniť aj prerušovaná jazda a v kombinácii s krátkymi trasami to môže mať veľmi negatívny účinok. Ak pravidelne jazdíte štýlom brzda – plyn, napríklad v hustej premávke v centre mesta, akumulátor sa rýchlo vyčerpáva a tým sa znižuje jeho životnosť. V takýchto prípadoch je najlepšie siahnuť po AGM alebo EFB batériách, ktoré sú vyrábané práve na vysoké cyklické zaťaženie a ani prerušovaná jazda im nerobí väčšie problémy.
Ďalším faktorom, ovplyvňujúci životnosť autobatérie sú nízke teploty najmä v zimných mesiacoch december, január a február. Pri nízkych teplotách dochádza ku rýchlejšiemu vybíjaniu autobatérie a preto by ste mali dbať na pravidelnú kontrolu stavu batérie a prípadné nabíjanie. V takomto prípade je najlepšie auto zaparkovať v garáži, kde tie teploty nie sú také nízke ako vonku a batéria tak nie je príliš zaťažená.
Pozor si však treba dávať aj na vysoké teploty počas letných mesiacov, ktoré taktiež môžu spôsobiť rýchle vybíjané autobatérie a tým pádom aj skrátenie životnosti.
Pravdepodobne sa vám už niekedy stalo, že ste v aute nechali cez noc omylom zapnuté autorádio, alebo po zaparkovaní vozidla ste zabudli vypnúť svetlá. Akákoľvek elektronika, ktoré beží pri vypnutom motore výrazne zaťažuje autobatériu, ktorá nie je nabíjaná a v najhoršom prípade sa môže vybiť a najbližšie nenaštartujete.
To v konečnom dôsledku vedie ku zníženiu životnosti autobatérie. Moderné vozidlá vás dnes už dokážu upozorniť na vypnutie elektroniky po vypnutí motora alebo to dokonca urobia za vás. Pokiaľ však vlastníte staršie auto, na toto by ste si rozhodne mali dávať veľký pozor.
Životnosť autobatérie môže ovplyvniť aj úroveň údržby. Pokiaľ si myslíte, že o autobatériu sa netreba starať, ste na omyle. Pravidelne by ste mali skontrolovať minimálne svorky autobatérie, ktoré časom skorodujú a uchytí sa na nich hrdza. Údržbu autobatérie tak nepodceňujte a občas sa pod tú kapotu pozrite.
S tým súvisí aj kontrola hladiny elektrolytu. Pokiaľ sa vo vašom vozidle nachádza údržbový akumulátor, tak by ste hladinu elektrolytu mali pravidelne kontrolovať a v prípade potreby doliať po rysku destilovanú vodu. Pokiaľ akumulátor pracuje s nízkou hladinou elektrolytu, zbytočne sa vyčerpáva a v takom prípade nemôžete rátať s tým, že vám dlho vydrží.
Ak sa vaša autobatéria pravidelne vybíja, je to znamenie, že už má po svojej životnosti a treba si zaobstarať novú. Rôzne autobatérie nájdete priamo na našom e-shope www.filtreaoleje.sk , kde si môžete vybrať autobatériu podľa štartovacieho prúdu, kapacity či použitia.
zakúpené na filtreaoleje.sk 11.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 11.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 12.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 11.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 10.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 10.12.2024