Fajčenie je veľmi známy spoločenský jav, ktorý má hlboké korene v histórii ľudstva. Jeho začiatky siahajú tisíce rokov do minulosti, keď boli tabakové listy používané domorodými kultúrami pre rituálne, ale zároveň aj na medicínske účely.
Masové rozšírenie fajčenia prišlo až s nástupom 20. storočia, keď sa cigarety stali dostupnejšími a reklamy ich prezentovali ako symbol štýlu a prestíže. V Amerike sa tabak stal významnou súčasťou kultúry konzumu a tento obraz bol umocnený aj filmovým priemyslom, ktorý hrá veľkú úlohu v šírení kultúrnych a životných trendov.
Hollywoodske filmy z obdobia zlatej éry kinematografie často prezentovali svoje hlavné postavy s cigaretou v ruke, čo ich robilo príťažlivými a sexy.
Tento trend sa následne rozšíril aj do Európy a iných častí sveta. V mnohých filmoch z toho obdobia môžeme vidieť charizmatické postavy, ktoré si zapália cigaretu v dramatických alebo dôležitých momentoch, čím podčiarkujú atmosféru scény.
Na Slovensku sa fajčenie rozšírilo počas 20. storočia spolu s rastúcim vplyvom západných kultúrnych trendov. Postupom času a s narastajúcim dôrazom na zdravotné aspekty sa však verejný postoj začal meniť. Samozrejme, to sa týkalo aj situácie počas šoférovania. Kým predtým bolo fajčenie v aute bežné, dnes už našťastie nie je.
Fajčenie totiž predstavuje významné zdravotné riziko nielen pre fajčiara, ale aj pre jeho okolie. Dlhodobé vystavovanie sa tabakovému dymu je spojené s vyšším rizikom vzniku rakoviny pľúc, kardiovaskulárnych ochorení a respiračných problémov. Tieto zdravotné hrozby sú dobre zdokumentované a vedecký široko uznávané.
Okrem zdravia však pri fajčení v aute trpí aj jeho interiér. Tabakový dym sa usádza na všetkých povrchoch, vrátane sedadiel, stropu a čalúnenia, pričom látky absorbujú decht a nikotín, čo vedie k zápachu, ktorý býva často aj trvalý.
Pri predaji vozidla môžete mať teda ako fajčiar značnú finančné straty, pretože vozidlo s poškodeným alebo zafajčeným interiérom má nižšiu hodnotu.
Z hľadiska bezpečnosti môže fajčenie za volantom tiež zhoršiť koncentráciu vodiča. Manipulácia s cigaretou a súvisiace činnosti, ako je hľadanie zapaľovača, odvádzajú pozornosť, čo zvyšuje riziko dopravnej nehody. V niektorých krajinách je fajčenie v aute, najmä pri prítomnosti detí, zakázané a samozrejme pokutované.
Ak ide o zákon, konkrétne o vyhlášku o premávke na pozemných komunikáciách, vodiči osobného auta nemajú zakázané a fajčiť, pokiaľ to neovplyvňuje vedenie vozidla. Ak by ste sa ale riadeniu počas fajčenia nevenovali, riskujete už pokutu.
Ak fajčiar nie ste, môže vás fajčenie ohrozovať tak, že pri kúpe jazdeného auta môžete natrafiť priamo na auto po fajčiarovi. Zápach cigaretového dymu sa do tkanín, čalúnenia a ventilačného systému vozidla vpije tak silno, že sa ho môže byť veľmi ťažké zbaviť. To isté platí o sedadlách a strope, ktoré ohrozujú nikotín a decht.
Ako teda zistiť, že auto je po fajčiarovi alebo sa v ňom fajčilo? Niekedy sa to nedá, najmä ak prešlo renováciou interiéru, no všímať si treba pár signálov.
V prvom rade ide práve o čalúnenie, sedadlá a strop. Tieto látky tiež spôsobujú, že plasty a iné materiály vo vozidle začnú žltnúť a starnúť rýchlejšie. Ak ide o kožené sedačky, fajčenie zhoršuje štruktúru kože, čo sa prejaví aj jej zvráskavením.
Pri prehliadke vozidla je venujte tiež pozornosť stavu zapaľovačov a popolníkov. Ak vyzerajú používané alebo obsahujú zvyšky popola, je to jasný signál. Rovnako tak by ste mali skontrolovať aj stav okien a zrkadiel, pretože mastné či zahmlené sklo je ďalším znakom prítomnosti tabakového dym a fajčenia v aute z minulosti.
Skúste tiež zistiť, ako auto vonia pri zapnutí klimatizácie alebo ventilácie, pretože systém môže zachytávať zápachy a uvoľňovať ich do kabíny dlho po tom, čo bol zdroj odstránený. Dobré je si všímať aj prahy dverí a priestor medzi sedačkami.
Ak ste fajčiar a chcete zlepšiť stav svojho auta, najdôležitejšie je dlhodobé a pravidelné čistenie interiéru do hĺbky. To platí pre plasty, čalúnenie, kožu, akékoľvek látkové časti aj strop. Cieľom je odstránenie usadenín z každého povrchu.
Začať by ste mali s dôkladným vysatím celého interiéru auta, vrátane sedadiel, kobercov a ťažko dostupných miest. Toto odstráni voľné nečistoty a pripraví plochu na ďalšie čistenie. Potom pokračujte v čistení tvrdých povrchov, ako sú palubná doska, dvere a ďalšie plasty, ideálne s použitím špeciálnych čističov práve na plasty v aute.
Na sedadlá a koberce použite tiež na to určené čističe, napríklad ako je ADBL Bonnet, ktorý je navrhnutý na odstránenie nečistôt z látkových povrchov. Po aplikácii produktu by mali byť tieto povrchy dobre vydrhnuté kefou následne vysušené.
Pre osvieženie a elimináciu zápachov z interiéru zas môžete použiť osviežovač vzduchu ADBL Leather Mist, ktorý je na rozdiel od štandardných osviežovačov v podobe rozprašovacieho spreja, ktorý viete aplikovať na koberce, látkové čalúnenie a pod sedadlá. Samozrejme, dlhodobým riešením sú aj závesné vône do auta.
V každom prípade platí, že aj to najlepšie vyčistenie bude zbytočné, ak v aute neprestanete fajčiť vôbec. Verte, vyplatí sa to a to aj pre vašu peňaženku!
zakúpené na filtreaoleje.sk 12.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 13.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 11.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 10.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 12.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 10.12.2024