Väčšina ľudí má vedomie o tom, že keď sme v aute, sme v bezpečí pred úderom blesku. Dôvodom je tvrdenie, že automobilové pneumatiky pôsobia ako izolácia pred bleskom, podobne ako gumový povlak na drôte. Takže pokiaľ sa žiadne kovové časti nepripoja priamo k zemi, vaše auto nebude zasiahnuté, však?
To je bohužiaľ mýtus. Rovnako ako ostatné kovové predmety, ktoré sú počas búrky vonku, je ajvaše auto náchylné na zásah bleskom. To však neznamená, že v ňom nie ste v bezpečí. V skutočnosti môže vaše auto v mnohých prípadoch ponúknuť dostatočnú ochranu a mali by ste skôr ostať vo vnútri auta, než z neho vystupovať.
Je dôležité si uvedomiť, že elektrina reaguje na rôzne materiály odlišne. Vonkajší plášť väčšiny automobilov je spravidla vyrobený z kovu, ale nie je tomu tak vždy - kabriolety alebo autá vyrobené zo sklolaminátu nepritiahnu blesk tak, ako to urobí kovové auto. A existujú aj ďalšie faktory, napríklad či je vaše auto mokré alebo suché. Pridajte k tomu rôzne energetické hladiny, ktoré môže mať blesk a uvidíte, prečo každý úder blesku vedie k iným následkom.
Napriek tomu, že väčšina automobilov je zložená prevažne z kovu, ak sú okná vášho auta zatvorené a motor je vypnutý, pravdepodobne budete v poriadku aj keď to vášho vozidla udrie blesk. Počas búrky sa z auta stáva tzv. nedokonalá Faradayova klietka.
Pomenovanie má podľa svojho vynálezcu, anglického fyzika, Michaela Faradaya. Ide vlastne o uzatvorenú klietku vyrobenú z elektricky vodivého materiálu, pričom jej vnútorný priestor je chránený pred pôsobením elektrických či elektromagnetických vĺn.
A prečo vás táto klietka vlastne ochráni? Je to v samotnej vlastnosti elektrického náboja. Táto vlastnosť je označovaná aj ako Faradayov efekt. Výboj sa totiž rozširuje len v rámci povrchu vodiča, nie v jeho vnútornom objeme.
Tu sú niektoré z vecí, ktoré môžete očakávať, ak vaše auto zasiahne blesk:
1. Motor zhasne
Keď do auta zasiahne blesk, je veľmi pravdepodobné, že vypne motor. Existuje mnoho rôznych spôsobov, ako môže silný elektrický prúd zmeniť prácu motora, takže je najlepšie ak sami vypnete motor počas búrky.
2. Vnútorný požiar a poškodenie
Keď do auta zasiahne blesk, je možný aj vnútorný požiar a poškodenie, pretože v každom vozidle je veľa ľahko zápalných povrchov. Preto je vždy dobré mať so sebou v aute aj malý hasiaci prístroj pre každý prípad.
3. Poškodenie elektrického systému
Silnejšie údery blesku môžu poškodiť aj elektrické systémy vášho auta, preto sa počas búrky nedotýkajte žiadnych elektrických zariadení.
4. Aktivácia airbagov
Poškodenie elektrických systémov automobilu môže mať rôzne dôsledky, ako je napríklad aj aktivácia airbagov automobilu. Sú zaznamenané prípady zranenia osôb následkom náhleho rozvinutia airbagu po zásahu bleskom, takže v takom prípade nezabudnite zostať v stabilnej polohe, ľahnúť si na svoje sedadlo a nedotýkať sa elektrických ani kovových predmetov a zariadení.
5. Poškodenie karosérie auta
Pri úderu blesku do vášho auta treba počítať aj s rôznymi vonkajšími poškodeniami karosérie, ako sú stopy po popáleninách či preliačiny karosérie na rôznych miestach.
zakúpené na filtreaoleje.sk 11.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 10.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 15.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 11.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 11.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 11.12.2024