Nízka teplota alebo mráz, vysoká vlhkosť, mokrá, zasnežená alebo zľadovatelá vozovka, vietor, dážď, krúpy, sneženie, námraza či hmla. To všetko sú charakteristiky typické pre zimné obdobie. Ak potrebujete v zime cestovať, môžete sa s nepriazňou počasia popasovať aj užitočnou výbavou v aute. Čo všetko by mala obsahovať?
Jednoznačne najužitočnejšou súčasťou výbavy, ktorú si však musíte zväčša dať nainštalovať dodatočne a na vlastné náklady, je nezávislé vykurovanie auta.
Ide o externý systém, ktorý umožňuje vyhrievať interiér auta a jeho motor bez toho, aby bolo nutné vozidlo naštartovať. Zväčša je kúrenie napájané z palivovej nádrže alebo cez elektrickú energiu, pričom tento systém zahrieva chladný vzduch alebo kvapalinu a tieto média následne cirkuluje cez rozvody do celého interéru auta a do jeho motora.
Výhodou je, že kúrenie je riadené pomocou diaľkového ovládania alebo časovača, čo vám dáva maximálny komfort nastavenia teploty tak, aby ste prišli k už vyhriatemu autu. Pokročilejšie systémy umožňujú toto nastavenie aj cez smartfón.
Po nastavení sa systém samostatne stará o vyhrievanie interiéru a motora v stanovenom čase, čím sa zabezpečí príjemná teplota v kabíne a okamžitá pripravenosť vozidla vyraziť na cestu. Hodí sa to nielen vtedy, ak parkujete vonku na ulici, ale rovnako tak aj v prípade, že ste niekde na dovolenke na horách a chcete vyraziť na cestu domov.
Okrem zvýšeného pohodlia v zime je výhodou nezávislého kúrenia aj predhriatie motora. Tým sa zníži jeho opotrebenie, zlepší jeho výkon a predĺži jeho životnosť. Rovnako tak viete ušetriť palivo, keďže na cestu už vyrazíte so zahriatym motorom.
Ak vaše auto nedisponuje nezávislým kúrením, v zime môže k zvýšeniu pohodlia prispieť aj vyhrievanie niektorých častí interiéru a predného či zadného skla.
Asi najznámejším a vo výbave áut najpoužívanejším systémom je vyhrievanie sedačiek. To sa môže týkať predných aj zadných sedačiek. Tieto sedačky sú vybavené ohrievacími prvkami umiestnenými vnútri, ktoré generujú teplo vplyvom elektriny.
Následne sa toto teplo prenáša do tkaniny alebo kože, čo spôsobuje, že sedadlo sa postupne zahreje a poskytuje pohodlné a teplé prostredie. Pokročilejšie systémy obsahujú aj reguláciu a zvolenie určitého stupňa ohrevu a rovnako tak aj automatické vypnutie. Vyhrievanie sedačiek je aj rýchlou alternatívou vykúrenia interiéru.
Podobne funguje aj vyhrievanie volantu, ktoré sa zvyčajne zapína samostatne. Vo vnútri prstenca sa nachádzajú špeciálne vlákna s teplotnou vodivosťou, vďaka čomu príde k rýchlemu zohriatiu povrchu volantu a zvýšenia komfortu jeho držania.
Užitočnou funkciou je aj ohrievanie okien, v prípade zadného okna je to už súčasťou bežnej výbavy každého auta. Niektoré sú vybavené aj ohrevom predného skla, vďaka čomu sa vyhnete jeho odmrazovaniu so škrabkou na ľad či tekutým rozmrazovačom. Plusom je tiež ohrev spätných zrkadiel a to tak pre komfort, ako aj bezpečnosť.
Vidieť a byť videný platí obzvlášť v zime a preto by vaše auto malo mať funkčné a najmä kvalitné osvetlenie. Zvýšite tak nielen svoju bezpečnosť, ale aj pohodlie pri šoférovaní, najmä v prípadoch hustejšieho sneženia, rannej hmly či silného dažďa.
Základom výbavy by preto mali byť hmlové svetlá. Ide o špeciálne svetlá, ktoré slúžia na lepšie osvetlenie cesty a okolia v hmle, pri snežení, pri hustom daždi alebo v noci, kedy je viditeľnosť prirodzene obmedzená. Svetlá sú navrhnuté tak, aby rozptyľovali svetlo bližšie k povrchu cesty, čo vám pomôže lepšie vidieť na vozovku.
Svetlá do hmly majú preto nižšiu montážnu polohu na vozidle, širšie a nižšie umiestnené svetelné lúče a v modernejšom prípade adaptívnu reguláciu intenzity.
Ich použitie je ideálne v prípade zníženia viditeľnosti na menej ako 50 metrov a to obzvlášť počas sneženia či dažďa. Kým tie zadné sú dôležité vtedy, aby vás videli autá za vami, tie predné pridávajú komfort jazdy a lepšiu viditeľnosť pre vás.
Pokročilou technológiou osvetlenia, ktorá využíva laserové diódy na vytvorenie svetelného lúča s veľkým svietivým výkonom, sú laserové svetlomety. Ak máte možnosť vybrať si pre cestu auto s touto technológiou, bude to v zime veľké plus. Majú totiž väčší dosah a omnoho vyššiu svietivosť ako halogénové alebo xenónové svetlomety.
Mať zimné pneumatiky alebo snehové reťaze je síce základ pre pohodlnú a bezpečnú jazdu v zime, no nemusí to stačiť. Preto existujú asistenčné systémy!
Niektoré sú ideálne pre zimné podmienky a medzi ne patria systémy na zlepšenie trakcie a proti prešmyknutiu kolies. Ide o technológie založené na elektronickej stabilizácii kolies na mokrej, namrznutej a zasneženej vozovke, podľa spôsobu fungovania môže ísť o ABS, ESP, ASR, ESC alebo TCS systémy. Každý z nich má svoje výhody.
V zime je užitočný aj adaptívny tempomat, ktorý udržiava stanovenú rýchlosť a bezpečnú vzdialenosť od vozidla pred vami. Práve vtedy, ak je viditeľnosť znížená či obmedzená, dokáže tento asistent udržiavať bezpečnú vzdialenosť pred vami.
Praktickým doplnkom adaptívneho tempomatu je systém automatického brzdenia v momente, ak sa pred vami vyskytne prekážka. Vďaka tomuto asistentu máte istotu, že vždy zabrzdíte včas. Ideálne je, ak sú oba tieto systémy doplnené špeciálnym asistentom na rozpoznávanie ľudí a zvierat na vozovke a to aj v hmle alebo v noci.
Užitočným je tiež asistent na udržiavanie v jazdnom pruhu, ktorý pomáha udržiavať auto stabilne na vozovke. Skvelým pomocníkom nielen pre začínajúcich vodičov je tiež asistent rozjazdu do kopca, čo sa hodí zvlášť v zime a na mokrej vozovke.
zakúpené na filtreaoleje.sk 16.09.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 18.09.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 15.09.2024