Bionafta je alternatívne palivo podobné „fosílnej“ nafte. Bionafta sa môže vyrábať z priameho rastlinného oleja, živočíšneho oleja/tukov, loja a použitého kuchynského oleja. Proces používaný na premenu týchto olejov na bionaftu sa nazýva transesterifikácia.
Najväčší možný zdroj vhodného oleja pochádza z olejnín, ako je repka, palma alebo sója. V Európe predstavuje repka najväčší potenciál pre výrobu bionafty. Väčšina bionafty, ktorá sa v súčasnosti vyrába, sa vyrába z odpadového rastlinného oleja pochádzajúceho z reštaurácií či od výrobcov priemyselných potravín.
1. Vyrobená z obnoviteľných zdrojov
Bionafta je obnoviteľný zdroj energie, na rozdiel od iných ropných produktov, ktoré sa v budúcnosti vyčerpajú a už ich nebude možné získať. Pretože je vyrobená zo živočíšnych a rastlinných tukov, je možné ju vyrobiť na požiadanie a taktiež spôsobuje menšie znečistenie ako ropná nafta.
2. Môže byť použitá v existujúcich naftových motoroch
Jednou z hlavných výhod používania bionafty je, že sa môže používať v existujúcich naftových motoroch s malými alebo dokonca žiadnymi úpravami. Efektívne tak môže nahradiť fosílne palivá a stať sa najpreferovanejším primárnym zdrojom energie v doprave.
Bionafta môže byť použitá ako 100% (B100) alebo ako zmes s ropnou naftou. Napríklad variant B20 je 20% zmesou bionafty s 80% ropnej nafty. Zlepšuje mazanie motora a tiež jeho životnosť, pretože je prakticky bez obsahu síry.
3. Menej emisií skleníkových plynov (napr. B20 znižuje CO2 o 15%)
Fosílne palivá pri spaľovaní uvoľňujú v atmosfére skleníkové plyny, ako je oxid uhličitý, ktoré zvyšujú teplotu a spôsobujú globálne otepľovanie. Mnoho ľudí preto prijalo používanie biopalív na ochranu životného prostredia. Odborníci sa domnievajú, že použitie bionafty namiesto ropnej nafty môže znížiť skleníkové plyny až o 78%.
4. Pestované, vyrábané a distribuované lokálne
Fosílne palivá sú obmedzené a po určitom období nemusia byť schopné uspokojiť náš dopyt po uhlí, rope a zemnom plyne. Bionafta môže fungovať ako alternatívna forma paliva a môže znížiť našu závislosť od zahraničných dodávateľov ropy, pretože sa vyrába z domácich energetických plodín. Vyrába sa v miestnych rafinériách, čo znižuje potrebu dovozu drahých hotových výrobkov z iných krajín.
5. Zdravotné výhody
Znečistenie ovzdušia spôsobuje viac úmrtí a chorôb ako akákoľvek iná forma znečistenia. Ak sa znečisťujúce látky zo spaľovacích motorov uvoľňujú do ovzdušia, vytvárajú smog a každoročne ochorejú tisíce ľudí - bionafta produkuje menej toxické znečisťujúce látky ako iné ropné produkty.
Bionafta má veľa environmentálne prospešných vlastností, no má aj svoje nevýhody. Bionaftu je možné označiť ako „uhlíkovo neutrálnu“. V skutočnosti to nie je úplne presné pomenovanie, pretože CO2 sa uvoľňuje pri výrobe hnojiva potrebného na hnojenie polí, na ktorých sa pestujú olejniny.
Výroba hnojív však nie je jediným zdrojom znečistenia spojeného s výrobou bionafty. Medzi ďalšie zdroje patrí proces esterifikácie, extrakcia oleja rozpúšťadlom, rafinácia, sušenie a preprava. Všetky tieto procesy vyžadujú energetický vstup buď vo forme elektriny, alebo z paliva, ktoré obvykle vedú k uvoľňovaniu škodlivých látok. Preto treba vždy správne vyhodnotiť vplyv všetkých týchto zdrojov.
zakúpené na filtreaoleje.sk 09.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 11.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 11.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 09.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 09.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 10.12.2024