Planétové prevody, tiež známe ako epicyklické prevody, boli vyvinuté Grékmi pred viac ako 2000 rokmi a pôvodne mali pomôcť predpovedať pohyby planét v slnečnej sústave. Planétové ozubené kolesá pozostávajú z centrálneho hnacieho kolesa (t. j. Slnka) s viacerými „planétovými“ ozubenými kolesami, ktoré obiehajú okolo neho. Ozubené koleso obklopuje centrálne aj planétové koleso.
V automobilovom svete boli prvé prevodovky využívajúce planétové prevody namontované na začiatku 20. storočia do automobilu Wilson-Pilcher, ktorý bol vyrobený v Spojenom kráľovstve. Ford Model T potom v roku 1908 použil planétové prevody pre svoju dvojstupňovú manuálnu prevodovku.
Oldsmobile poskočil o niekoľko desaťročí dopredu a v roku 1937 vyvinul automatickú prevodovku, ktorá používala planétové prevody nazývané „automatická bezpečnostná prevodovka“ a bola schopná radiť medzi vysokými a nízkymi prevodovými stupňami, pričom používala spojku iba pri štartovaní z miesta.
Planétové prevodovky môžu byť použité v spojení so spaľovacími motormi, elektromotormi alebo hydromotormi a používajú sa kvôli ich odolnosti, účinnosti a schopnosti zvládať vysoké krútiace momenty. Ako je uvedené vyššie, centrálny „slnečný“ prevod je zvyčajne vstupný prevod. Okolo neho sa dve alebo viac planétových kolies otáčajú v rámci vonkajšieho ozubeného kolesa a sú pripojené k výstupnému hriadeľu cez unášač.
Príkladom toho, ako to môže fungovať, je, keď sa centrálne koleso otáča a planétové kolesá sú držané na mieste. Keď sa centrálne koleso otáča, planétové kolesá sa otáčajú na mieste pozdĺž vnútornej strany prstenca. Tento pohyb zase otáča výstupný hriadeľ v opačnom smere.
Planétové prevody sa používajú v zariadeniach s obmedzeným priestorom, pretože sú zvyčajne menšie ako iné typy prevodoviek. Tvoria tiež základ najbežnejšieho typu automatickej prevodovky, známej ako hydraulická planétová automatická prevodovka. Väčšina moderných automatických prevodoviek v automobilovom priemysle používa planétové prevody.
Inde sa planétové prevody používajú v zariadeniach, ako sú závitovky a veterné turbíny a systémy pohonu vo vozidlách pre vrtuľníky a letecké motory. Súpravy planétových kolies sú obľúbené aj pre priemyselné stroje, kde ich využívajú riadené roboty, laserové rezacie stroje a dokonca aj nemocničné operačné stoly. Je taktiež veľká šanca, že šunka vo vašej chladničke bolo nakrájaná na krájači, ktorý používal planétové prevody.
Osobné vozidlá s automatickou prevodovkou používajú planétové prevody.
Ak jazdíte v modernom aute s automatickou prevodovkou, je veľká šanca, že má planétové prevody. Ak to chcete zistiť, pozrite sa do návodu na údržbu svojho vozidla, kde nájdete informácie o prevodovke, kontaktujte servisné oddelenie svojho predajcu.
Vo všeobecnosti áno. Sú drahšie, pretože sú zložitejšie a sú zložené z viacerých častí ako iné typy prevodoviek.
Áno. Rovnako ako akýkoľvek iný prevod alebo mechanický komponent vo vašom vozidle, aj planétové prevody potrebujú mazanie, aby fungovali hladko a aby sa zabránilo ich poškodeniu alebo opotrebovaniu.
Prevodovky, rovnako ako všetky ostatné časti vášho vozidla, vyžadujú pravidelnú pozornosť a údržbu, ktorá môže zahŕňať drobné práce, ako je výmena kvapalín.
V priebehu času sa ozubené kolesá vo vnútri prevodovky môžu opotrebovať, čo vedie k preklzávaniu alebo zvláštnym zvukom, takže je dôležité ich pravidelne mazať a vykonávať preventívnu údržbu, aby ste sa vyhli zbytočným pro
zakúpené na filtreaoleje.sk 11.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 10.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 11.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 11.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 11.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 10.12.2024