Klimatizácia v aute bola vždy vnímaná ako prvok komfortnej výbavy a to pre jej chladivý účinok vo vnútri kabíny pre cestujúcich počas letných mesiacov. Jej hlavnou úlohou je zníženie teploty a vlhkosti vzduchu a zvýšenie pohodlia.
Okrem tohto efektu však môže pomôcť zlepšiť pozornosť vodiča tým, že znižuje únavu spôsobenú vysokými teplotami a teda má aj bezpečnostný význam.
Princíp fungovania klimatizácie v aute je založený na cykle kompresie a expanzie chladiaceho média. Za týmto účelom obsahuje klimatizačný systém kompresor poháňaný motorom vozidla, ktorý stlačí chladiace médium, čím sa zvýši jeho teplota. Takto stlačené médium potom prejde kondenzátorom, kde sa ochladí a kondenzuje do kvapaliny.
Po prechode expanzným ventilom sa chladiace médium rýchlo rozpína, ochladzuje a mení sa na plyn nízkeho tlaku a nízkej teploty. Ten potom prechádza výparníkom umiestneným vo vnútri vozidla, kde absorbuje teplo z kabíny a tak ochladí vzduch vo vnútri.
Ako chladiace médium sa v minulosti používal freón, dnes sa však už používajú ekologickejšie alternatívy, napríklad R-134a. To je menej škodlivé pre životné prostredie. Vplyvom nutnosti prevádzky kompresora a celého systému síce o niečo stúpa spotreba paliva, no napriek tomu je klimatizácia čoraz populárnejšia.
Používanie klimatizácie v aute aj počas zimných mesiacov prináša viacero zásadných výhod. Tou prvou je neustále znižovanie vlhkosti a odhmlievanie okien.
Práve v zimnom období je vnútro auta vlhké kvôli snehu aj vlhkosti z oblečenia a aktivácia klimatizácie pomáha rýchlo odstrániť túto vlhkosť z kabíny. Okrem toho, na rozdiel od bežnej ventilácie, oveľa lepšie filtruje a prečisťuje vzduch vo vnútri auta.
Naopak, ak ju nebudete v zime vôbec používať, môže to viesť k nahromadeniu vlhkosti a rastu plesní vo vetracom systéme. To potom spôsobí na jar alebo začiatkom leta typický nepríjemný zápach a prienik mikroorganizmov do kabíny. Výsledok? Baktérie, plesne a huby, ktoré sa nahromadili cez zimu, sa dostanú do vašich dýchacích ciest.
Jedným z najlepších dôvodov, prečo aj v zime používať klimatizáciu, je efekt pre rýchlejšie zohriatie interiéru. Áno, klimatizácia slúži primárne pre jej chladiaci účinok, no pomáha aj na zohrievanie a to práve cez vysušovanie vzduchu.
V neposlednom rade je pravidelné a dlhodobé používanie klimatizácie dôležité pre udržanie funkčnosti, životnosti a efektivity celého systému. Jej pravidelné spúšťanie zabezpečí, že komponenty, najmä hadice a tesnenia, zostanú pružné a nevysušia sa. Okrem toho chod kompresora pomôže motoru dosiahnuť skôr ideálnu teplotu.
Aby ste dosiahli naplno všetkých výhod a účinkov klimatizácie v zime, najlepšie spravíte, ak budete mať klimatizáciu zapnutú pravidelne počas celej jazdy. Ak to okolnosti nedovolia, je dobré ju zapnúť aspoň raz za týždeň a to aspoň na 20 minút.
Prvou zásadou je, že klimatizáciu zapínajte spolu s vykurovaním. Tak najlepšie odstránite vlhkosť zo vzduchu a docielite aj efektu rýchleho vykúrenia kabíny.
Druhou zásadou je, že aj keď recirkulácia vzduchu môže pomôcť rýchlejšie zohriať interiér, mali by ste ju používať striedmo. O to viac to platí v prípade, ak zapnete kúrenie naraz s klimatizáciou, vtedy je dôležité, aby do kabíny prúdil vzduch zvonka a prišlo tak k osvieženiu toho vzduchu, ktorý sa v kabíne doteraz nachádzal.
Modernejšie auta s automatickou klimatizáciou navyše disponujú špeciálnou automatickou funkciou. Tá zabezpečí, že ventilačný systém sám rozhodne, podľa údajov o teplote a ďalších senzorov, ako nastaví celý systém cirkulácie vzduchu.
V tomto prípade môžete manuálne navoliť inú teplotu a tú potom bude systém sám udržiavať tak, aby neprišlo k jej zásadnej odchýlke. Takýto spôsob fungovania je pohodlný a v prípade najnovších áut aj najefektívnejší, či už z pohľadu komfortu alebo prevádzky. Potom vám môže byť jedno, či je horúce leto alebo studená zima.
Pravidelnou údržbou a čistením klimatizácie v aute sa zabezpečí jej efektívne fungovanie a to po celý rok, rovnako tak sa predĺži životnosť systému a zvýši komfort.
Súčasťou údržby musí byť v prvom rade kontrola stavu chladiaceho média a jeho dopĺňanie v odbornom servise. Profesionálny servis vie zároveň zabezpečiť aj hĺbkové čistenie a dezinfekciu systému a výmenu potrebných súčastí, rovnako tak sa postará o kontrolu všetkých súčastí od kompresora až po distribučné hadice.
Vy môžete v „domácom“ prostredí vizuálne kontrolovať stav viditeľných súčastí, čistiť a dezinfikovať výparník a vetracie otvory a zabezpečiť dezinfekciu systému vrátane prieduchov. K tomu slúžia špeciálne spreje, peny a osviežovače.
Po základnom vyčistení vzduchových otvorov od prachu a bežných nečistôt stačí aplikovať daný prípravok, či už s hadičkou alebo bez nej. Niektoré typy sa aplikujú cez vetracie otvory v interiéri vozidla, iné cez kondenzačnú hadicu na spodku vozidla. V každom prípade platí, že takto vyčistíte klimatizáciu bez jej rozoberania.
Pre tých, čo majú radi čo viac pohodlia, sú určené špeciálne čistite vo forme prípravkov, ktoré stačí jednoducho otvoriť, spustiť a nechať voľne položené v interiéri vozidla pôsobiť 20 až 30 minút. Takto vyčistíte klimatizáciu rýchlo a bez ťažkostí.
zakúpené na filtreaoleje.sk 10.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 10.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 11.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 12.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 11.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 11.12.2024