Chceli ste vždy zažiť pocit vetra vo vlasoch, bezprostrednosť vnímania cesty či poriadnu dávku slnečného žiarenia nad hlavou? Presne to ponúka kabriolet a hoci výber toho správneho modelu však môže byť na prvý pohľad výzva, stačí sa len zamerať na tie najdôležitejšie parametre. Poďte sa spolu s nami pozrieť na to, ktoré to sú.
Možno tomu neuveríte, no kabriolet svoj pôvod datuje do 18. storočia, hoci nie ako typické auto. Išlo totiž o kočiar, ktorý bol v tej dobe na ceste bežný.
Vo Francúzsku totiž miestni kočiši upravili ľahký kočiar tak, že bol so sklopnou strechou a otvorenou konštrukciou, čím poskytoval vzdušnú jazdu. S príchodom spaľovacích motorov bolo iba otázkou času, kedy sa niečo podobné stane aj autu a to prišlo v roku 1899. Nadšenci upravili Renault Voiturette a dali mu sklápaciu strechu.
O 10 rokov neskôr predstavila továreň Cadillac prvé sériové verzie s plátenou strechou a to model Type 30. Od neho sa potom začali vyvíjať ďalšie autá s otvorenou alebo sklápacou strechou, ktorých konštrukcia sa postupom času zlepšila.
Pribudli pevnejšie podvozky, prvé aerodynamické línie a celkové zlepšenie tvaru tak, aby bolo auto nielen štýlové, ale aj stabilné a to na vyššiu rýchlosť. Dnes môže mať kabriolet odnímateľnú či sklápateľnú strechu a to plátenú aj pevnú.
Medzi dôvody kúpy a súčasne najsilnejšie stránky cabrio auta patrí pocit slobody. Ten zabezpečuje panoramatický výhľad do všetkých strán a na nebo. Na druhú stranu, karoséria obvykle býva s nižšou torznou tuhosťou a pri jazde sa pripravte na viac hluku aj viac starostlivosti. Napriek všetkému, povoziť sa v kabriolete za to stojí!
Pri výbere kabrioletu je prvoradou otázkou najmä to, aký typ strechy zvolíte. Pri pevnej streche oceníte jej ochranu pred hlukom a vetrom, no rovnako tak udržanie teploty vo vnútri auta aj v chladnejších dňoch. Vďaka masívnej konštrukcii sa zvyšuje tuhosť karosérie pri vyššej rýchlosti a posádka je pri havárii tiež viacej v bezpečí.
Výhodou je aj pevné uchytenie strechy bez mihotania látky pri vyšších rýchlostiach. Naopak, celý systém strechy je o niečo ťažší spolu s mechanizmom otvárania a pripraviť sa treba aj na menej miesta v batožinovom priestore a vyššiu kúpnu cenu.
Ak si naopak zvolíte plátenú strechu, tá je hmotnostne ľahšia, má jednoduchšiu konštrukciu a zväčša aj menej komplikovaný systém otvárania a zatvárania.
Úspora hmotnosti prospieva lepšej akcelerácii a znižuje spotrebu paliva, viac miesta zostáva aj na batožinu. Látkový povrch dáva kabrioletu autentický retro charakter a to je presne to, ktorí mnohí nadšenci vyhľadávajú pri jazde v ňom.
Nevýhodou naopak je slabšia zvuková izolácia a väčšia náchylnosť na opotrebenie látky pod vplyvom slnka či vlhkosti, takže je potrebné dbať na starostlivosť. V opačnom prípade sa pripravte po pár sezónach na jej výmenu. Látková strecha je zároveň rizikom v prípade nehody či nárazu, čo býva vyvážené silnejším A-stĺpikom.
Ďalšie kritéria výberu sú už veľmi podobné, ako pri klasických autách, aj keď s miernymi špecifikami. Veľa ľudí si napríklad myslí, že kabriolet musí mať silný benzínový motor, no vôbec tomu tak nie je. Práve naopak, charakter jazdy je o pohode. Samozrejme, benzín je tichší a má kultivovanejší chod, no zvážte aj diesel.
Ten vyniká nižšou spotrebou pri dlhých presunoch po diaľniciach a silným krútiacim momentom pri rozjazde. To, či bude mať hlučnejší chod, závisí aj od toho, ako starý kabriolet kupujete, no tie najnovšie majú už vynikajúce odhlučnenie.
Špeciálne pri kabriolete je dôležitá aj jeho estetická stránka, čiže výber laku a farby interiéru. Svetlejšie farby sú lepšie na leto a vedia auto opticky zväčšiť.
Na druhú stranu, oveľa ľahšie odhalia aj drobné nečistoty a škrabance, takže sa pripravte na to, že údržba bude náročnejšia. Naopak, tmavé odtiene pôsobia elegantne, no v horúčavách sa rýchlejšie prehrievajú. Ak ide o interiér, ak je svetlejší, máte pocit vzdušnosti, avšak znesie menej zašpinenia. Tmavší interiér je naopak luxusnejší.
Dôležitá je aj výbava. Airbagy aj moderné brzdové systémy by mali byť samozrejmosťou, no zvážte rovnako tak aj výkonnú klimatizáciu či kvalitný audio systém. Bez týchto prvkov kabriolet ani nekupujte, pripravíte sa o veľa komfortu.
Kabrio autá si u nás získali svojich priaznivcov nielen vďaka pocitu slobody, ktorý ponúkajú, ale aj pre kombináciu štýlu, neviazanosti a spontánnosti.
K obľúbeným typom patrí napríklad Mazda MX‑5, ktorá vyniká nízkou hmotnosťou, kvalitným podvozkom a spoľahlivou strechou. Vďaka tomu ponúka neopakovateľný pocit z jazdy a jej konštrukcia zaisťuje aj nízke prevádzkové náklady. Batožinový priestor je ale skromný a pri vyšších rýchlostiach vás občas prekvapí vietor.
Ak ide o prémiový komfort, ten získate s BMW radu 4 Cabrio. Tichý interiér, dostatok miesta pre štyroch pasažierov a pevná skladacia strecha, to všetko zvyšuje pocit istoty a pohodlia. S prémiovým vyhotovením ale prichádza aj prémiová cena.
Tá je typická aj pre značku Mercedes, kde je obľúbeným kabrioletom kompaktný model triedy C. Ten stavia na luxusných materiáloch aj adaptívnych tlmičoch, ktoré sa prispôsobia stavu vozovky. Jazda je pohodlná aj na dlhých trasách, avšak športovo naladení vodiči si na svoje príliš neprídu. Vyššie sú aj náklady na servis.
Ideálnou voľbou sa potom môže javiť Audi A3 Cabriolet. Ide o kompaktné riešenie do mesta aj na výlety s rýchlym sklápacím systémom strechy. Motorizácie sú úsporné aj dynamické, kvalita materiálov je veľmi dobrá a auto je spoľahlivé.
zakúpené na filtreaoleje.sk 24.04.2025
zakúpené na filtreaoleje.sk 28.04.2025
zakúpené na filtreaoleje.sk 24.04.2025
zakúpené na filtreaoleje.sk 24.04.2025
zakúpené na filtreaoleje.sk 26.04.2025
zakúpené na filtreaoleje.sk 26.04.2025