Prvým kritériom výberu auto žiarovky je použitá technológia jej fungovania. V tomto ohľade rozoznávame tri typy a to halogénové, xenónové a LED žiarovky.
Halogénové žiarovky sú vyrábané z kremeňa, ktorý je naplnený inertným plynom v spojení s halogénovým, najčastejšie jódovým alebo brómovým. Toto zloženie umožňuje žiarovke dosiahnuť svietivosť a to premenou tepelnej energie na svetlo. Chemické zloženie je ideálne pre dlhú životnosť a vysokú svietivosť, obzvlášť ak ide o auto.
Druhým typom sú xenónové žiarovky, známe aj ako xenónové výbojky. Tie využívajú xenónový plyn a svetlo generujú pomocou elektrického prúdu, ktorý prechádza cez xenónový plyn a elektródy. Plyn sa ionizuje, vytvára plazmu a tá zas svetlo.
Pre xenónové žiarovky je typická produkcia intenzívneho bieleho svetla, ktoré pochádza práve z reakcie so xenónovým plynom. Výsledkom je vysoký jas a obzvlášť v tme na ceste aj vynikajúca svietivosť. Tieto žiarovky sú čoraz populárnejšou náhradou za klasické halogénové, pokiaľ samozrejme v aute nemáte moderné LED svetlá.
LED znamená Light Emitting Diode, čiže dióda emitujúca svetlo. Tieto svetlá fungujú na základe elektroluminiscencie, počas ktorej sa svetlo vytvára prechodom cez polovodičový materiál, kde dochádza k rekombinácii elektrónov a dier.
Ak ešte stále nemáte na vašom staršom aute denné svietenie, ktoré je u nás povinné, najlepšou cestou na prestavbu osvetlenie sú práve svetlá založené na princípe LED.
LED svetlá sú efektívnejšie a majú dlhšiu životnosť oproti tradičným žiarovkám, rovnako tak majú nižšiu spotrebu energie a menej sa prehrievajú. Ich žiarovky sú navrhnuté tak, aby poskytovali stabilné a intenzívne svetlo, čo zlepšuje viditeľnosť vozidla počas dňa a zvyšuje bezpečnosť. Použiť na to môžete celé sady aj jednotlivé žiarovky.
Ich označenie sa môže líšiť v závislosti od normy, najčastejšie sa svetlá pre denné svietenie označujú skratkami DRL, LED Daytime Running Light alebo LED Daytime Light. Inokedy môžu obsahovať iba skratku LED a označenie, napríklad H7.
LED denné svetlá sú dodávané v rôznych farebných teplotách, napríklad ako biele alebo ako modré. Ak sa rozhodnete pre kúpu kompletnej LED sady, môžete nájsť aj špeciálne žiarovky spájajúce biele denné osvetlenie spolu s funkciou oranžovej smerovky. V našej ponuke máme aj jednotlivé LED svetlá pre externú montáž do prednej časti auta.
Kúpiť si môžete tak predné, ako aj zadné LED svetlá. V prípade tých zadných u nás nájdete konkrétne modely pre ľavú alebo pravú stranu, pričom v ponuke máme aj združené svetlá. Tie môžu slúžiť ako smerové, obrysové, brzdové aj ako svetlo na ŠPZ.
Pre stretávacie svetlá áut sa obvykle používajú štandardné halogénové žiarovky, alternatívne xenónové alebo LED. Bežné halogénové žiarovky pre stretávacie svetlá sú označené písmenom H a číslom, ktoré označuje typ pätice pre danú žiarovku.
Jednou z najčastejšie používaných halogénových žiaroviek pre stretávacie svetlá je H7, ktorá má využitie prakticky vo všetkých typoch bez LED svetlometov.
Ak ide o túto technológiu pre využitie v klasických stretávacích svetlách, pri výbere sa netreba nechať zmiasť označením. Označenie LED žiarovky pre stretávacie svetlá môže byť podobné ako u tej halogénovej, obvykle je tam skratka „LED“. Zapojiť ich môžete do zhodnej pätice a od toho závisí aj číselné označenie, napríklad LED H7.
Pre diaľkové svetlá sa používajú žiarovky s vyšším svetelným výkonom, ktoré umožňujú jasné osvetlenie na väčšiu vzdialenosť. Aj v tomto prípade môžete siahnuť po halogénových žiarovkách, pričom na diaľkové sa používajú napríklad typ H1.
Ak sa rozhodnete pre xenónové, tie poskytujú vyšší svetelný výkon a majú charakteristickú modrastú farbu. Označenia pre xenónové žiarovky sa môžu líšiť, ale bežné označenia pre diaľkové svetlá sú D1S alebo D2S s predĺženou životnosťou. Niektoré špeciálne modely majú mimoriadne vysokú bielosť svetla a farbu nad 4.000 K.
Smerovky používajú obvykle žiarovky, ktoré sú navrhnuté na vytvorenie dostatočného a viditeľného signálu pre ostatných vodičov. Žiarovky musia byť schopné blikať jasne a rýchlo, aby upútali pozornosť iných vodičov, pričom sa používajú dva typy.
Prvým sú klasické žiarovky s halogénovou technológiou. Tie sú bežné v starších vozidlách, majú wolfrámové vlákno a ohrievaním emitujú teplo. Sú pomerne lacné a ľahko dostupné, najčastejšie sa používajú typy s označením PY21 W. Novšie automobily však už môžu mať smerovky vybavené aj modernými LED žiarovkami.
LED žiarovky majú množstvo výhod, vrátane dlhej životnosti, nízkej spotreby energie a rýchlej reakčnej doby. Majú jasné a intenzívne svetlo, čo zlepšuje viditeľnosť. Tak, ako aj pri iných svetlách, sú označené ako LED, napríklad WY21 W.
Ak ide o svetlá do hmly, podľa pätice sa využívajú štandardne typy H1, H3, H4 alebo H7, vo všetkých prípadoch s teplotou okolo 3.000 K. Vďaka tomu majú nižšie rozptýlenie odrazu a zabezpečujú väčšiu svietivosť s dopadom svetla na vozovku a tesne pred auto. Špeciálny povlak na ich povrchu môže zvýšiť svietivosť až o 30 %.
V našej ponuke máme aj menšie žiarovky určené pre interiér auta, napríklad na palubnú dosku alebo vnútorné osvetlenie a to najčastejšie ako halogénové typy.
zakúpené na filtreaoleje.sk 01.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 02.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 02.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 01.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 02.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 03.12.2024