1. Použite vhodné odťahové auto. Každý vie, že niektoré autá sú na ťahanie lepšie ako ostatné. Napríklad Range Rover bude vždy lepšou voľbou ako Volkswagen UP! Spravidla sa preto pokúste nájsť odťahové auto, ktoré je ťažšie ako ťahané. Ak si neviete rady, príručka vášho auta vám poskytne predstavu o maximálnej možnej hmotnosti ťahaného auta.
2. Našrobujte ťažné oko. Každé auto by malo mať bežne ťažné oko vpredu aj vzadu. Staršie autá ho majú viditeľné, pri novších ho treba naskrutkovať – nájdete ho medzi povinnou výbavou v kufri. Odstráňte záslepku v nárazníku a oko naskrutkujte. Pozor, spravidla je na ňom opačný závit! Po odvlečení auta ho nezabudnite odskrutkovať.
3. Prevlečte ťažné lano cez ťažné oká. Vezmite ťažné lano, prevlečte ho ťažným okom a aretujte kolíkom, to isté urobte pri druhom aute. Niektoré laná bývajú vybavené karabínou, nie je nič jednoduchšie, než ho zaháknuť za oko. Nastavte lano tak, aby rozostup medzi vozidlami spĺňal predpísaných 2,5 až 6,0 metrov.
4. Označte vozidlo. Pre ťažné vozidlo platí štandardná povinnosť svietiť. Ťahané vozidlo musí byť viditeľne označené výstražným trojuholníkom, ideálne ho vložte za zadné okno alebo pripevnite na zadné čelo korby. V žiadnom prípade nezapínajte výstražné svetlá, znemožníte tak signalizáciu smerovkami! Ostatní účastníci premávky by v takom prípade nevedeli, ktorým smerom odbočujete.
5. Odbrzdite vozidlo. Vlečené vozidlo odbrzdite, teda uvoľnite ručnú brzdu a vyraďte rýchlosť do neutrálu. U automatickej prevodovky zapnite zapaľovanie a zaraďte neutrál.
6. Pred jazdou by si medzi sebou mali vodiči dohodnúť spôsob dorozumievania a signály. Najvhodnejšie je na tento účel použiť svetlá a dorozumievať sa blikaním, prípadne použiť vysielačky.
Slovenská legislatíva sa jasne vyjadruje k tomu, čo všetko je potrebné dodržať pri ťahaní auta lanom. Poďme sa na to pozrieť, aby ste na nič nezabudli:
· Pri vlečení motorového vozidla môžete ísť maximálne 60 kilometrov za hodinu. Navyše Vlečenie po diaľnici je zakázané, s výnimkou nutného odstránenia vozidla z diaľnice po najbližší exit, čiže výjazd.
· Ťahať vozidlo je možné len v tom prípade, ak má funkčné riadenie a brzdy, pričom toto sa vzťahuje aj na ťahajúce vozidlo
· Obaja vodiči sú povinní dohodnúť si spôsob, ktorým sa budú dorozumievať. Najčastejšie to býva pomocou blikania svetiel.
· Pri poruche osvetlenia musia byť na ťahanom aute za zníženej viditeľnosti rozsvietené svetlá na strane k stredu vozovky - vpredu bielym neoslňujúcim svetlom a vzadu minimálne jedným červeným svetlom. Tieto svetá musia byť veľmi dobre viditeľné a zároveň nemôžu byť umiestnené ďalej ako 400 mm od bočného obrysu.
· Je zakázané ťahanie viacerých áut alebo ťahanie auta s prívesom a za autom s prívesom nemôžete ťahať iné auto. Je však možné ťahať motorové vozidlo s návesom. Motorové vozidlo ťahané pomocou osobitného zariadenia, autobus a trolejbus sa smú ťahať len bez prepravovaných osôb; nákladný automobil sa smie ťahať len bez osôb prepravovaných v jeho ložnom priestore. Motocykel bez postranného vozíka sa nesmie ťahať ani použiť ako ťahané vozidlo.
· Pokiaľ použijete na ťahanie lano, tak vzdialenosť medzi vozidlami nemôže byť menšia ako 2,5 metra; ak sa použije tyč, nesmie byť menšia ako 1 meter. Zároveň platí, že spojnica musí byť zreteľne označená. Na lane je to červenenou zástavkou s rozmermi minimálne 20x20 centimetrov, pri tyči je to červenými a bielymi pruhmi so šírkou 7,5 centimetra.
zakúpené na filtreaoleje.sk 10.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 10.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 11.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 11.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 11.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 10.12.2024