Na vozidlá pribudlo v posledných rokoch toľko svetiel, že hmlové svetlá sa v dnešnej dobe zdajú takmer zbytočné. Naše zákony však predpisujú, že hmlové svetlo musí byť súčasťou zadných svetiel v zadnej časti auta, zatiaľ čo predné hmlové svetlá sú užitočným doplnkom, ktorý môžu výrobcovia automobilov využiť na prilákanie zákazníkov k modelom vyššej špecifikácie.
Predné hmlové svetlá obvykle nájdete u modelov strednej triedy a vyššie, čiastočne ako estetický prvok, ktorý pomáha odlíšiť tieto autá od najzákladnejších verzií. Sú tiež užitočné, aby vás videli pri jazde v hmle, ale ak strávite nejaký čas jazdou v nepriaznivom počasí, s najväčšou pravdepodobnosťou stretnete vodiča, ktorý nevie, ako ich správne používať.
Niektoré novšie autá majú namiesto hmloviek jasné denné LED svetlá (DRL), ktoré sú dnes zákonnou požiadavkou nových modelov. Slúžia na podobný účel ako predné hmlové svetlá za zhoršenej viditeľnosti - nie sú však navrhnuté tak, aby vám osvetľovali cestu (aj keď niektoré z nich to bez problémov dokážu), ale sú navrhnuté tak, aby vás lepšie videli ostatní účastníci cestnej premávky.
Hmlové svetlá sa zvyčajne ovládajú oddeleným spínačom od ovládačov hlavných svetiel. Niektoré autá používajú na ich aktiváciu tlačidlá - jedno vzadu, jedno vpredu (kde sú namontované predné hmlové svetlá) - iné majú na svetle páčku, ktorou ich zapnete zapnutím tam a späť. Niektoré autá používajú na ich aktiváciu otočný spínač svetiel - jednoducho potiahnite spínač k sebe a hmlové svetlá sa rozsvietia.
Väčšina automobilov bude mať na prístrojovom paneli symbol, ktorý vám povie, kedy sú hmlové svetlá zapnuté. Obvykle sa nachádza v blízkosti symbolu, ktorý ukazuje, že stretávacie svetlá sú zapnuté. V prípade hmlových svetiel smerujúcich dozadu bude symbol smerovať v opačnom smere ako symbol stretávacích svetiel, zatiaľ čo symbol predného hmlového svetlometu je v rovnakom smere ako symbol stretávacích svetiel.
Väčšina hmlových svetiel je navrhnutých tak, aby sa automaticky vypli pri vypnutom zapaľovaní alebo pri vypnutí stretávacích svetlách auta. Pokiaľ tak uvidíte niekoho jazdiť so zapnutými hmlovkami za pekného počasia, pravdepodobne ich zabudol vypnúť.
Niektorí vodiči si myslia, že najmenšia hmla je dostatočným dôvodom na zapnutie hmlových svetiel, ale určite to nie je dôvod na ich zapnutie. Poďme si teda vysvetliť, kedy by ste ich mali používať, a čo je dôležitejšie, kedy by sa mali zdržať.
Hmlové svetlá sú navrhnuté tak, aby sa používali tam, kde je viditeľnosť výrazne obmedzená, hlavne kvôli hmle, ale aj za iných zlých podmienok viditeľnosti, ako je sneh alebo silný dážď. Sú navrhnuté tak, aby vás viac zviditeľňovali, a nie aby vám svietili na cestu. Takže v noci ich za dobrých viditeľností nie je potrebné používať. Mali by sa používať iba vtedy, keď hlavné svetlá vášho auta nebudú postačovať na to, aby ste boli viditeľní pre ostatných účastníkov cestnej premávky.
Ak hmla zmizla, musíte vypnúť hmlové svetlá, pretože riskujete oslnenie ostatných účastníkov cestnej premávky. Sledujte prevládajúce poveternostné podmienky a podľa to vypnite hmlovky, keď nie sú potrebné. Ak ste jazdu medzičasom prerušili, je vysoká pravdepodobnosť, že sa hmlovky vypnú automaticky ale je fajn si to skontrolovať minimálne na palubnej doske.
Veľký pozor si dávajte pri používaní zadných hmlových svetiel. Zadné hmlové svetlá sú jasnejšie ako štandardné koncové svetlá, takže pri brzdení ostatní motoristi nemusia vidieť, ako sa vám brzdové svetlá rozsvietia.
A pokiaľ potrebujete zohnať žiarovky do akýchkoľvek svetiel na svojom aute, neváhajte navštíviť náš eshop filtreaoleje.sk, kde si určite vyberiete!
zakúpené na filtreaoleje.sk 09.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 10.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 09.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 11.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 10.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 09.12.2024