Odporúča sa vymeniť každú autobatériu po štyroch rokoch a aby bola zaistená správna prevádzka vášho vozidla, je dôležité, aby ste na to nezabudli.
Nie je nič horšie, ako stratiť výkon uprostred jazdy. Preto sa nesnažte za každú predĺžiť životnosť batérie a pokiaľ už má svoj vek, tak je najlepšie ju vymeniť. Nemusíte sa tak báť, že by vás zradila pri nízkych teplotách. Ten najlepší výber autobatérii nájdete u nás
V rámci údržby autobatérie by ste mali kontrolovať hladinu kyseliny v batérii zhruba každých šesť mesiacov. Dávajte si pozor na stratifikáciu kyseliny, ku ktorej dochádza vtedy, keď sú batérie nabité pod 80 percent, nikdy sa úplne nenabijú alebo sa vybíjajú.
Ak máte stratifikovanú batériu, elektrolyty sa sústredia v spodnej časti a horná časť zostane hladná. Akumulátor je obzvlášť ohrozený, ak s autom jazdíte predovšetkým na krátke vzdialenosti s používaným elektronickým príslušenstvom.
Ak si všimnete, že hladina elektrolytu je nízka, doplňte ich destilovanou vodou. Buďte pri tom opatrní a bunky naplňte iba tak, aby zakryli články akumulátora. Lievik je častokrát najlepšia pomôcka na doliatie destilovanej vody, pretože vám umožňuje ovládať prietok. Hneď ako doplníte hladinu vody, nabite batériu nabíjačkou.
Na komplexnú údržbu autobatérie by ste mali pravidelne vykonať test nabitia batérie, ktorý vám urobia v každom autoservise. Takýto test zaťaženia autobatérie dokáže zistiť jej aktuálny stav a schopnosť znovunabíjania aj pri veľmi nízkych teplotách. Takýto test odporúčame vykonať aspoň raz za pár mesiacov a vždy na jeseň.
Nečistoty môžu byť pre vašu batériu veľmi zlou správou, ak sa dostanú do článkov. Preto je autobatériu potrebné pravidelne čistiť, pretože ak tak neurobíte, veľmi ľahko môže dôjsť ku korózii kovov a to najmä v okolí svoriek. Ak sa tak stane a autobatériu máte zanesenú hrdzou, potrebujete sa jej čo najskôr zbaviť.
Často sa odporúčajú čističe okien na báze amonitu, ale kombinácia sódy bikarbóny a vody vám pomôže zbaviť sa akejkoľvek hrdze. Jedlá sóda a voda sú obzvlášť užitočné na čistenie korózie. Na odstránenie korózie tak použite túto kombináciu a taktiež drôtenú kefu, ktorou hrdzu zoškrabete
Batériu nezabudnite dokonale vyutierať, aby nezostali na nej žiadne zvyšky sódy bikarbóny, pretože tie môžu spôsobiť ďalšiu koróziu. Taktiež dávajte pozor, aby pri čistení batérie nevnikla do otvorov pre batériu žiadna tekutina.
Ak necháte auto príliš dlho bez používania, batéria sa jednoducho vybije a vy ju následne budete musieť nabiť, ak sa budete chcieť vydať opäť na cestu. Vaša autobatéria sa totiž nabíja práve počas jazdy a ak nejazdíte, časom sa vybije. Preto sa odporúča používať vozidlo aspoň každý tretí deň.
Autobatéria sa však môže veľmi ľahko vybiť aj keď jazdíte a to vtedy, ak volíte krátke trasy. Pokiaľ pravidelne jazdíte s autom trasy tak do 20 minút, autobatéria sa nestihne nabiť a postupne sa tak vybíja.
Chladné počasie je pre vašu batériu to najhoršie, pretože je dôležité, aby ste sa v zime snažili udržať ju čo najviac v teple. Samozrejme, nie vždy to ide, no pokiaľ máte možnosť zaparkovať svoje auto v garáži, tak určite uprednostnite tú pred vonkajším parkoviskom.
Odporúča sa zaobstarať si aj ohrievač motora alebo batérie, ktorý pomôže vašej autobatérií udržať sa v prevádzke aj počas chladného počasia. Nielenže tieto ohrievače uľahčujú štartovanie batérie, ale tiež pomáhajú minimalizovať spotrebu energie.
zakúpené na filtreaoleje.sk 09.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 10.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 10.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 10.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 09.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 09.12.2024