To prvé, čo by ste mali pre auto v zime spraviť, je chrániť jeho karosériu. Základom je preto dôkladné umytie pred začiatkom zimy, ktoré by mali zahŕňať nielen predumytie, odstránenie zvyškov hmyzu alebo našampónovanie, ale ja kvalitný vosk.
V tomto ohľade je dôležité používať tvrdý vosk, ktorý auto na zimu zakonzervuje a ochráni jeho lak pred dlhodobým pôsobením chladu a vplyvov počasia.
Pravidelné umývanie auta by potom malo byť počas zimy samozrejmosťou a to bez ohľadu na počasia. O to väčšiu pozornosť treba však venovať práve obdobiu po nasnežení, kedy sa na našich cestách používajú agresívne soli a rozpúšťadlá, prípadne aj kamienky. V tomto prípade je na mieste pravidelné umývanie vozidla vrátane podvozku.
Súčasťou umytia by mala byť aj pozornosť venovaná sklám a stieračom. Gumičky stieračov počas nízkych teplôt trpia, o to viac, ak berieme do úvahy aj zamŕzanie a následné tvrdnutie. Pred zimou ich preto ošetrite špeciálnou pastou alebo krémom.
Na dlhodobú ochranu na ulici, ktoré nebude v zime často používané, sú ideálnym riešením špeciálne zakrývacie autoplachty. Viete ich kúpiť prakticky pre každý typ karosérie, či už pôjde o kabriolet, coupe, sedan, hatchback, combi alebo aj úžitkovú dodávku. Táto plachta je nepremokavá a chráni lak pred snehom, mrazom aj vetrom.
Správnu starostlivosť na zimu si vyžaduje nielen karoséria, ale aj pneumatiky. Zamerajte sa preto na ich dôkladné očistenie, pravidelnú údržbu špeciálnym sprejom pre udržanie 100 % stavu povrchu a pravidelné čistenie dezénu od kamienkov.
Okrem impregnácie pneumatík venujte pozornosť aj diskom, najmä ak používate hliníkové. Na ich lak je dobré aplikovať ochrannú vrstvu, ktorá odpudzuje vodu, zabraňuje usadeniu nečistôt a brzdového prachu a chráni disk pred vlhkosťou a cestnou soľou. Ako ochranu môžete skúsiť špeciálne prostriedky alebo keramickú ochranu.
Pozornosť treba venovať aj plastom, či už tým vonkajším, ale najmä vnútorným. Základom je používanie čistiacej peny a následná impregnácia leštidlom.
Súčasťou prevencie a zachovania 100 % stavu v interiéri vozidla je aj starostlivosť o čalúnenie. Pred zimou a po nej by malo byť samozrejmosťou povysávanie a vytepovanie autosedačiek. V prípade kože aplikujte špeciálne oleje alebo vosky.
Veľmi dôležité je vymeniť na zimné obdobie koberce v aute. Tradičné látkové či textilné sú síce dizajnovo zaujímavejšie, ale do vlhkého prostredia so snehom, ľadom a cestnou soľou z topánok absolútne nevhodné. Praktickejšie je preto siahnuť po gumených autorohožiach alebo vaničkách, ktoré sú odolnejšie a rýchlo ich aj očistíte.
Pred zimou by ste, pokiaľ vám to finančné a časové možnosti dovolia, vymeniť motorový olej a filter. Tak zabezpečíte dosiahnutie ideálnych vlastností pre mazanie motora, jeho prečistenie a zabránenie usádzania nečistôt, ktoré zhoršujú výkon aj stav. Zvlášť to platí v prípade, ak bude auto stáť celú zimu na mieste, vtedy je výmena nevyhnutná.
Pred zimou je rovnako dôležité doplniť chladiacu kvapalinu, v tomto prípade však o zimnú nemrznúcu zmes, ktorá obsahuje antikorózne látky a je lepšie uspôsobená na udržanie svojich pôvodných vlastností. Zabezpečíte si tak bezproblémovú jazdu.
Nemenej dôležitou je voľba správne zmesi do ostrekovačov. Aj v tomto prípade voľte zimnú, ktorá je nemrznúca a zložením vhodná aj do mínusových teplôt.
Pokiaľ ide o tankovanie, vodiči benzínových motorov to majú o niečo lepšie, keďže nafta je na nízku teplotu viac háklivá. Dobrou správou však je, že väčšina čerpacích staníc volí na zimu špeciálnu zimnú zmes paliva s odolnosťou voči nízkej.
Pokiaľ však chcete mať 100 % istotu, odporúčame v zime používať špeciálne aditíva proti zamŕzaniu paliva. Na výber máte aditíva pre benzínový motor aj aditíva pre naftový motor, rovnako tak sa dajú zakúpiť špeciálne prísady pre AdBlue. Účinky týchto prísad sú jednak proti mrazu, ale zároveň aj na ochránenie palivovej sústavy.
Súčasťou starostlivosti o auto vonku počas zimného obdobia musia byť aj doplnky slúžiace na odpratanie snehu alebo vyčistenie okien od mrazu. Ideálne je preto mať po ruke metličky na sneh, lopatky na sneh pre ťažšie podmienky a škrabky na ľad.
Šikovným a praktickým pomocníkom s okamžitým efektom sú potom tekuté rozmrazovače, či už vo forme kvapiek, roztokov, sprejov alebo rozprašovačov. Ide o prípravky obsahujúce zmes syntetických látok, ktoré pôsobia na kryštály ľadu a ich okamžité chemické rozbitie. Výsledkom je potom rýchle rozmrazenie okien alebo zámkov.
Aby vám auto kedykoľvek v zime alebo po nej naštartovalo, treba venovať pozornosť aj stavu akumulátora. Pred zimou je dobré zmerať kapacitu autobatérie.
V prípade, že je nedostatočná, odporúčame využiť autonabíjačku a batériu naplno nabiť. Pokiaľ ju nemáte doma, viete si ju buď kúpiť alebo nechať autobatériu nabiť v autoservise. Obzvlášť v zime je to dôležité, nakoľko nízke teploty sťažia batérii štartovanie motora, čo platí najmä pre veľkoobjemové naftové a benzínové agregáty.
Aj napriek najlepšej starostlivosti sa však môže stať, že sa vám batéria vybije. Najčastejšie je to dôsledkom veku, krátkym trasám po meste alebo nízkym teplotám. V tom prípade je dobré mať po ruke štartovacie káble, ktoré vám pomôžu s nabitím.
zakúpené na filtreaoleje.sk 11.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 11.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 11.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 12.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 12.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 10.12.2024