expedicia-img
Expedujeme do 24 hod 

90% tovaru

doprava-img
Rýchla doprava 

až do Vašej garáže

darcek-img
Starostlivo balíme 

aby balík došiel v poriadku


Ako sa schladiť bez klimatizácie v aute? Tu je 10 rád a tipov


10.07.2024

Letné horúčavy môžu premeniť jazdu autom bez klimatizácie na skutočné utrpenie. Nezúfajte však, pozreli sme sa na túto tému bližšie a s našimi 10 účinnými tipmi a trikmi sa aj v tých najteplejších dňoch dokážete osviežiť a cestovať pohodlne! Poďte sa pozrieť, čo všetko môžete spraviť, aby ste zvládli horúčavy aj počas teplého leta.Ešte pred kúpou vyberajte svetlejšie farby karosérie

Ak ešte len auto idete kupovať, pri jeho výbere zvážte svetlejšie farby karosérie, ktoré výrazne ovplyvňujú tepelnú pohodu v interiéri. Svetlé odtiene, ako sú biela, strieborná alebo svetlosivá, odrážajú viac slnečného žiarenia, čím sa znižuje prehrievanie auta. V porovnaní s tmavými farbami, ktoré teplo absorbujú, svetlé farby pomáhajú udržiavať interiér chladnejší a príjemnejší aj počas horúcich letných dní. Okrem toho, svetlejšia farba karosérie prispieva k dlhšej životnosti materiálov.

Prevencia? Parkujte v tieni a používajte slnečné clony

Lepšie, ako teplo riešiť, je mu predchádzať. Najúčinnejšou prevenciou prehriatia vášho auta je snaha parkovať ho čo najviac v tieni. Stromy, budovy či iné prekážky znižujú množstvo priameho slnečného žiarenia, ktoré vaše auto absorbuje. K tomu odporúčame používať aj slnečné clony umiestnené na čelnom skle a oknách všeobecne. Pomáhajú totiž blokovať slnečné lúče a tak udržiavajú interiér chladnejší, čo prispieva k zníženiu vnútornej teploty a k ochrane palubnej dosky.

Umyte auto studenou vodou, no nie na priamom slnku

Umytie auta studenou vodou je skvelý spôsob, ako okamžite znížiť jeho teplotu. Samozrejme, aby to bolo efektívne a nepoškodili ste si karosériu, vyhýbajte sa umývaniu auta na priamom slnku. Priame slnečné žiarenie spôsobuje rýchle odparovanie vody, čo nielenže znižuje chladiaci efekt, ale zanecháva na karosérii škvrny. Ideálnym časom na umývanie auta je skoro ráno alebo neskoro popoludní, keď slnko nie je také intenzívne. Prípadne ho chvíľku pred umytím nechajte stáť na tieni.

Pred jazdou otvorte všetky dvere a pustite , aby bol prievan

Predtým, ako vyrazíte na cestu, otvorte všetky dvere auta a nechajte ich niekoľko minút otvorené, aby ste vytvorili prievan. Tento jednoduchý krok umožní rýchle vyvetranie prehriateho vzduchu z interiéru, čím sa výrazne zníži teplota vo vnútri auta. Prievan pomáha vymeniť teplý vzduch za čerstvý a tento postup je obzvlášť účinný, ak je auto zaparkované na priamom slnku a interiér je výrazne prehriaty. Ak aj v aute máte klimatizáciu, takéto vyvetranie je na úvod účinnejšie.

Použite rozprašovať s vodou a nastriekajte ho na povrchy aj sedačky

Chcete účinný a rýchly spôsob, ako schladiť interiér auta? Použite rozprašovač s vodou, ktorú stačí nastriekať na povrchy a sedačky, čo pomôže znížiť teplotu vnútri auta. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov a zamedzenie vzniku fľakov od vodného kameňa je ideálne použiť destilovanú vodu. Destilovaná voda totiž nezanecháva usadeniny, čím udrží interiér auta čistý a bez škvŕn. Táto metóda je rýchla, nenáročná a prináša okamžitú úľavu od horúčavy v aute a to aj počas najteplejších dní.

Počas úvodných minút jazdy otvorte okná a zapnite ventiláciu

Počas prvých minút jazdy otvorte všetky okná a zapnite ventiláciu, aby ste rýchlo znížili teplotu vo vašom aute. Otvorené okná umožnia horúcemu vzduchu preniknúť a čerstvý vzduch prúdiť dovnútra, čím sa interiér rýchlejšie ochladí. Súčasne zapnutá ventilácia podporuje cirkuláciu vzduchu a pomáha dosiahnuť príjemnú teplotu ešte skôr, ako sa vozidlo úplne rozbehne. Táto metóda je efektívnym spôsobom, ako sa okamžite osviežiť a spríjemniť si jazdu v aute v horúcich dňoch.

Ak sa dá, dajte si namontovať dodatočne strešné okno

Pokiaľ je to možné, zvážte možnosť inštalácie strešného okna do vášho auta. Strešné okno zlepšuje cirkuláciu vzduchu a vytvára prievan počas jazdy, sekundárne tiež umožňuje príjemnejší vstup svetla do interiéru. Okrem toho, efektívne odvádza teplo a vlhkosť, čo zabezpečuje komfortné prostredie aj počas horúcich letných dní. Investícia do strešného okna výrazne zvyšuje celkový komfort a pohodlie posádky počas dlhých ciest v lete, no nezabudnite, aby malo tmavú fóliu!

Na bočné a zadné okná dajte namontovať tmavé fólie

O tmavých fóliách si povieme ešte niečo viac. Ak rozmýšľate o účinnom spôsobe, ako ochrániť interiér vášho auta pred slnečným žiarením cez okná, práve tieto fólie sú okamžitým riešením. Jednak zabezpečujú väčšie súkromie ochranu pred UV žiarením, zároveň tiež znižujú množstvo tepelného žiarenia, ktoré vstupuje do vozidla. To pomáha udržiavať interiér chladnejším aj v najteplejších dňoch a to aj na priamom slnku. Fólie tiež zvyšujú súkromie a celkovo bezpečnosť vášho auta.

Použite vlhký uterák na krk, hrudník alebo okolo rúk

Tento trik sa dá využiť samozrejme nielen počas jazdy, ale kedykoľvek sa budete potrebovať schladiť. Použitie vlhkého uteráka na krk, hrudník alebo okolo rúk je totiž osviežujúcim spôsobom, ako rýchlo zmierniť nepohodlie z horúčav na ochladenie a zvlhčenie pokožky. Vlhký uterák absorbuje teplo a zároveň poskytuje okamžitú úľavu, pričom ho môžete jednoducho umiestniť na opierku sedadla alebo mať pripravený na rýchle použitie. Samozrejme, ideálne na úvod cesty!

Dodatočný malý ventilátor do auta nie je na škodu

Možno to bude znieť ako retro, ale to vôbec nevadí, pokiaľ to pomáha, všakže? Malý ventilátor je veľkou výhodou pri cestovaní v horúčavách. Tieto ventilátory ponúkajú prievan a cirkuláciu vzduchu vo vnútri auta, čo pomáha udržiavať interiér chladnejším. Ich jednoduchá montáž do zapaľovača alebo USB konektoru umožňuje flexibilné umiestnenie ventilátora podľa potreby vpredu aj vzadu. Kedykoľvek ho môžete počas cesty zapnúť alebo vypnúť, presne podľa potreby a aktuálnej teploty.

;
expedicia-img
Expedujeme do 24 hod  90% tovaru
doprava-img
Rýchla doprava  až do Vašej garáže
darcek-img
Starostlivo balíme  aby balík došiel v poriadku