V skutočnosti väčšina fosílnych palív, ktoré dnes používame, pochádzali z prastarých rastlín a živočíchov, ktoré zomreli pred miliónmi rokov a žili dlho predtým, ako na našu planétu vôbec vstúpili prvé dinosaury. V priebehu rokov tieto organizmy odumierali a rozkladali sa na organické materiály, ktoré sa nakoniec odplavili do jazier a oceánov. Tu sa začína proces tvorby fosílneho paliva.
Materiál sa usadzuje: Organický materiál z prehistorických rastlín a živočíchov, ktorý z krajiny zmyl dážď a usadil sa v stojatých vodách morí a vnútrozemských jazier. Usadzujú sa na dne týchto vodných zdrojov a vo zvyšujúcich sa vrstvách sú pomaly pokryté pieskom, bahnom a hlinou. Tieto vrstvy piesku a bahna zachytili organický materiál skôr, ako by sa mal možnosť úplne rozložiť, čím by sa vytvorilo bahno bohaté na organické látky.
Materiál tvrdne: Skôr ako sa organická hmota rozpadne, spojí sa s väčším počtom sedimentov a vytvorí usadenú horninu známu ako organická bridlica. Postupom času túto bridlicu pokrývajú pribúdajúce vrstvy bahna a organických látok, ktoré spôsobujú, že sa čoraz viac ponára do zeme. Ak bridlica dosiahne hĺbku dva až štyri kilometre, tlak všetkého materiálu na jej vrchole spolu s teplotou stúpajúcou v dôsledku priblíženia sa k zemskému vnútornému prostrediu spôsobí, že sa bridlica premení na kerogén, predchodcu oleja, ktorý sa javí ako voskovitá látka.
Pri teplotách vyšších ako 90 ° C, ale nižších ako 160 ° C, sa kerogén varí a v priebehu rokov transformuje na ropu a zemný plyn. Ak teplota počas tejto doby prekročí 160 ° C, namiesto toho bude kerogén produkovať grafit a zemný plyn.
Ropa aj zemný plyn sú ľahšie ako voda, takže ak uniknú zo zdrojovej ropnej bridlice, budú stúpať cez póry v zemi a vytláčať vodu. Aby ropa a plyn zostali zachytené v nádrži, musí byť na jej utesnenie hrubá nepriepustná vrstva horniny. Ak tento rezervoár existuje, je možné ho vŕtať, aby sa získal olej a zemný plyn. V priebehu času tieto usadeniny prirodzene stúpajú na povrch, čo uľahčuje prístup k nim.
Surová ropa sa typicky ťaží vŕtaním vrtov do podzemnej nádrže. Geológovia na zistenie polohy tejto ropy používajú seizmické prieskumy. Po nájdení sa zavedie súprava a súvisiace vybavenie na zahájenie procesu ťaženia. Po vyťažení je ropa prepravená potrubím alebo ropnými tankermi do rafinérie na spracovanie.
V rafinérii sa odvážajú odpadové látky. Toto je súčasť sedimentačného procesu, pri ktorom sa voda a olej oddeľujú v záchytných nádržiach a vylučujú sa z nich nečistoty.
Po odstránení nežiadúceho materiálu sa ropa zahreje na takmer 700 stupňov Fahrenheita. Extrémna teplota poskytuje zmes horúcich pár a kvapaliny; v tomto stave sa ropa posiela do frakčných veží, kde sa pri ochladení odparuje až na 20 percent oleja.
Zvyšková tekutina sa pred výstupom z prvej veže znovu zahreje a potom dopraví do druhej veže. V tomto kroku sa používa vákuový tlak na zníženie bodu varu oleja, aby sa odparil pri nižšej teplote.
Po rafinácii základného oleja zo surového oleja je potrebné zmiešať prísady a získať tak konečný produkt motorového oleja. Zmiešavajú sa rôzne prísady vrátane detergentov, dispergačných prostriedkov, prostriedkov proti opotrebeniu, inhibítorov hrdze, modifikátorov trenia a antioxidantov. To je moment, kedy výrobcovia používajú svoje vlastné špeciálne zmesi.
Ďalej sa iniciuje súbor testov kontroly kvality, aby sa zabezpečilo, že sú splnené také atribúty ako viskozita, farba a body vzplanutia. Je to výber základného oleja, kvalita prísad a špecifikácia výrobcu motora, ktorá odlišuje rôzne motorové oleje od konkurencie. Po dokončení je olej zabalený, distribuovaný maloobchodníkom a uvedený na trh spotrebiteľom ako ste vy.
zakúpené na filtreaoleje.sk 20.11.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 19.11.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 19.11.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 19.11.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 19.11.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 21.11.2024