Nezávislé kúrenie do auta je systém, ktorý umožňuje vyhrievanie interiéru vozidla alebo aj motora bez toho, aby bolo potrebné nechávať zapnutý motor. Tento systém je užitočný v chladnom počasí, v situáciách, keď potrebujete vyhriať auto pred jeho štartom alebo aj vtedy, ak už auto bolo v prevádzke a chcete v ňom udržiavať teplotu.
Princíp fungovania nezávislého kúrenia spočíva v tom, že má vlastný zdroj energie a vlastný spaľovací systém. Podľa média poznáme dva typy kúrenia.
Prvým je teplovodné, ktoré umožňuje vyhrievať interiér využitím teplej vody. Systém má spaľovaciu jednotku, ktorá spáli diesel alebo benzín na vygenerovanie tepla. Toto teplo sa použije na ohriatie vody v systéme a jej prenos do výmenníka.
Tam sa dostane do výmenníka, kde sa premení na teplo, odtiaľ sa to teplo dostane do motora a potom do interiéru vozidla. Druhým typom je teplovzdušné kúrenie. To poskytuje efektívne vykurovanie interiéru bez nutnosti spustenia hlavného motora, pričom aj tu existuje spaľovacia jednotka, ktorá pre svoju činnosť spaľuje palivo.
Vykurovaný vzduch sa následne pomocou ventilátora rozfukuje do interiéru vozidla. Systém môže obsahovať rôzne rozvody, aby sa teplo rovnomerne rozložilo v celom priestore, napríklad aj v batožinovom. Spustenie je možné na diaľku.
Montáž nezávislého kúrenia do auta je proces, ktorý si vyžaduje technické znalosti a obvykle sa profesionálne vykonáva v špecializovanom stredisku či firme.
Pri montáži sa samotná jednota bežne sa umiestňuje pod vozidlo alebo do motorového priestoru. Nezávislé kúrenie je napojené na palivový systém vozidla, pričom palivo môže byť čerpané priamo z hlavnej nádrže alebo z nádrže pre kúrenie.
Ak ide o cenu nezávislého kúrenia do auta, tá sa líši v závislosti od viacerých faktorov. Medzi tie hlavné patria typ, čiže teplovzdušné alebo teplovodné, značka a model kúrenia a jeho výkonové parametre. Cena sa tiež líši podľa výkonu a veľkosti kúrenia. Väčšie a výkonnejšie systémy vhodné pre extrémny chlad sú cenovo najdrahšie.
Všeobecne platí, že celkové náklady na nezávislé kúrenie do auta začínajú niekde okolo sumy 1.000 Eur, pri väčších autách to je aj viac. Rátať treba tiež s tým, že nezávislé kúrenie nie je len jednorazová, ale aj opakovaná a dlhodobá investícia.
Pri teplovzdušnom kúrení sú síce náklady o niečo menšie, no aj tak treba počítať s tým, že 30 minút funkčnosti nezávislého kúrenia v aute vás vyjde 0,2 až 0,5 litra paliva. Toto palivo sa spotrebuje pre činnosť systému a ohrev kabíny vozidla, prípadne aj motora alebo batožinového priestoru. Za teplotný komfort to ale stojí.
Práve zvýšenie komfortu je jednou z hlavných výhod nezávislého kúrenia. Systém dokáže udržiavať príjemnú teplotu bez potreby spustenia hlavného motora.
Toto je výhodné v zimných mesiacoch alebo v chladných ranných hodinách, keď môže byť vnútro auta ešte veľmi studené. Umožňuje vodičom a cestujúcim vstúpiť do predhriateho vozidla, čo výrazne zvyšuje pohodlie pri jazde. Vyššia spotreba na úvod je zároveň vykompenzovaná celkovou úsporou a znížením opotrebenia motora.
Keďže nezávislé kúrenie funguje oddelene od hlavného motora, nie je potrebné nechať motor bežať na vykurovanie auta. Toto vedie k úspore paliva a predlžuje životnosť motora, obzvlášť ak hovoríme o studený štartoch vozidla skoro ráno v zime.
Nezávislé kúrenie zabraňuje zahmlievaniu okien v dôsledku kondenzácie, čo zvyšuje bezpečnosť a viditeľnosť z auta. Okrem toho poskytuje teplé prostredie vo vnútri vozidla, čo je prospešné pre zdravie, najmä v prípade ľudí citlivých na chlad. V zime je samozrejme výhodou aj to, že okná na aute nemusíte čistiť od ľadu.
Výhodou je určite aj fakt, že toto kúrenie môžete spustiť na diaľku, napríklad cez svoj smartfón. Naopak, nevýhodou je samotný zvyk na teplú kabínu. Ak totiž už raz budete mať auto s nezávislým kúrením, len ťažko sa vám s nim bude lúčiť.
Pokiaľ ešte stále váhate nad tým, či si nezávislé kúrenie do auta namontovať, mali by ste so sebou v aute nosiť aspoň príslušenstvo vhodné pre zimu.
Základom je škrabka na ľad a metlička na odpratávanie snehu. Zídu sa vám vždy, keď budete ráno potrebovať vyraziť bez zdržiavania sa. Ide však o príslušenstvo, ktoré sa zíde prakticky vždy, napríklad aj po hodinovom parkovaní v meste počas sneženia.
Na rýchle a jednoduché rozmrazenie skla aj zámkov potom odporúčame mať so sebou tekuté rozmrazovače. Najčastejšie majú formu spreja, rozprašovača alebo kvapiek, pričom ich zloženie je prispôsobené tomu, aby dokázali účinne a rýchlo roztápať kryštály ľadu. Pomôžu vám otvoriť zamrznuté dvere aj odstrániť námrazu z okien auta.
Aby ste mali istotu, že naštartujete, nezabudnite so sebou mať v kufri štartovacie káble, prípadne aj nabíjačku na autobatériu. Ak chcete byť úplne samostatní, odporúčame zvoliť taký model autonabíjačky, ktorá dokáže vozidlo aj priamo naštartovať.
Z dlhodobého hľadiska je potom dobré v zime používať zimné aditíva. Tie sa pridávajú do benzínu alebo nafty a zlepšujú ich vlastnosti. Medzi ich hlavné funkcie patria prevencia voči zamrznutiu, zlepšenie mazania motora, prečistenie motora, predĺženie životnosti motora, zníženie hluku a hladší chod bez ohľadu na nízku teplotu.
zakúpené na filtreaoleje.sk 11.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 11.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 09.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 10.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 11.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 10.12.2024