Určite to všetci poznáte, prídu prvé daždivé dni alebo zima a zrazu si uvedomíte, že vaše stierače už nefungujú tak hladko a najmä efektívne, ako kedysi. Výber nových však nie je len o čísle na obale či nejakej značke, práve naopak, zohľadniť treba viac faktorov a možno aj také, o ktorých ste doteraz netušili. My vám s tým poradíme!
Pri výbere stieračov treba začať tým, že presne zmeriate dĺžku starých, ktoré už dosluhujú. Nezabudnite skontrolovať oba predné stierače, ale aj zadný.
Často sa odporúča kúpiť stierače priamo podľa značky, modelu a roku výroby vášho vozidla, no spoľahnúť sa môžete aj na vlastné merania a jednoducho si kúpiť sadu zodpovedajúcu potrebným dĺžkam. Najlepšie riešenie však býva kombinácia oboch a teda si dodatočne overiť si údaje a pozrieť odporúčania pre konkrétny model auta.
Čo sa týka samotného typu stieračov, na výber sú dve základné kategórie. Prvou sú klasické ramienkové stierače, ktoré majú viditeľnú kovovú konštrukciu zabezpečujúcu rovnomerný prítlak na čelné sklo vozidla. Ide o starší, ale aj lacnejší typ.
Tieto stierače ponúkajú aj jednoduchú výmenu iba samotných gumičiek, no niekedy môžu pôsobiť robustnejšie alebo hlučnejšie pri vyšších rýchlostiach. Druhou možnosťou sú bezramienkové, inak známe aj ako ploché alebo flat stierače. Tie sú elegantnejšie, tichšie a keďže nemajú vonkajšiu kovovú konštrukciu, aj aerodynamickejšie.
Bývajú o niečo drahšie a ich použitie môže byť náročnejšie v prípade starších áut, kde nemusí byť zaistené dokonalé dosadnutie na všetky časti čelného skla. Pre mnohých sú však lákadlom práve tichý chod a dizajn bez výrazných kovových dielov.
Keď už máte zmerané dĺžky a vybratý správny typ, nepozerajte sa len na čísla, ale aj na to, ako ich vôbec pripevníte na auto. Toto je celkom bežná chyba, mnoho vodičov sa sústredí iba na rozmery a neuvedomia sa, že existujú rôzne druhy úchytov. Nie všetky stierače pasujú na všetky ramená a tak tomu treba venovať veľkú pozornosť.
Ak meníte stierače bez toho, aby ste menili celé rameno, musia mať správny adaptér, ktorý „zapadne“ na existujúci úchyt auta. Aby ste si v tom vedeli spraviť jasnejší obraz, skúste si pozrieť Bosch Aerotwin AR 750 S, kde uvidíte klasický „háčik“.
Ďalším príkladom môžu byť Bosch Aerotwin A 398S či Bosch Aerotwin A 979S, kde už adaptér môže vyzerať inak a teda aj sedieť na iný typ ramena.
Ak si nie ste istí, existuje aj univerzálna cesta. Na trhu nájdete univerzálne stierače, ktoré v balení ponúkajú hneď niekoľko rôznych adaptérov. To znamená, že aj keď presne neviete, aký úchyt máte, tieto stierače si dokážete prispôsobiť. Je to riešenie, ak nemáte čas alebo chuť premýšľať nad tým, aký konkrétny typ adaptéru potrebujete.
Samozrejme, ideálne je mať v tom jasno, no univerzálne stierače dokážu zabrániť nepríjemnému prekvapeniu pri inštalácií. Stačí potom len vyskúšať jeden z dodaných adaptérov a do pár minút máte nový stierač namontovaný.
To, ako dlho vám stierače vydržia, určite nie je len o tom, aký drahý alebo značkový kúsok ste kúpili, ale aj o tom, ako ich udržujete počas celého roka.
Dôležitým faktorom je aj kvapalina do ostrekovačov. Znie to ako maličkosť, no ak použijete napríklad iba obyčajnú vodu s jarou, gumičky vám vďačné určite nebudú. Začnú praskať, stratia pružnosť a výsledkom bude nutnosť výmeny stieračov.
Obzvlášť opatrní buďte v zime. Predtým, ako stierače zapnete, skontrolujte, či nie sú primrznuté ku sklu. Ak ich „rozbehnete“ nasilu, ľahko sa poškodia. Pred zapnutím odstráňte sneh či ľad z čelného skla, stierače nie sú škrabky a ak budú narážať na zamrznutý povrch, gumičky sa zdeformujú. Výsledok? Nutnosť ich výmeny.
V lete zas dajte pozor, aby auto dlho nestálo na prudkom slnku. Gumička stieračov pod vplyvom vysokých teplôt stráca pružnosť a rýchlejšie starne. Občasné očistenie a ošetrenie vhodným prostriedkom ju udrží v lepšej kondícií dlhšie.
Keď už príde moment, že stierače zanechávajú šmuhy, začínajú škrípať alebo jednoducho nestierajú tak, ako by mali, neotáľajte. Ich výmena nie je žiadna tragédia ani veľká finančná rana, naopak, je to malá investícia do pokojnej, bezpečnej a jasnej cesty. Nesnažte sa predĺžiť interval výmeny, inak hrozí poškriabanie čelného skla.
Ak ide o výmenu stieračov, nemusíte zakaždým navštevovať servis. Vo väčšine prípadov ide o pomerne jednoduchý zásah, ktorý viete spraviť aj sami doma. Stačí vám trochu trpezlivosti, menší skrutkovač či iné podobné náradie a jednoduchý návod.
Skôr, ako sa do toho pustíte, pozrite si na internete napríklad videá, vďaka ktorým zistíte, ako postupovať práve pri vašom modeli vozidla. Takéto návody sú obzvlášť praktické, pretože vám umožnia presne vidieť, aké poistky alebo úchyty musíte uvoľniť a akým spôsobom viete demontovať starý stierač a správne osadiť ten nový.
Ak vaše auto drží stierače v nižšej polohe alebo pod plastovým krytom pri spodnej časti čelného skla, zistite, či vozidlo neponúka tzv. servisnú polohu.
Vďaka nej sa stierače presunú vyššie na sklo a poskytnú vám lepší a technicky jednoduchší prístup. Takáto šikovná funkcia je bežná napríklad pri niektorých modeloch Mercedesu BWM či AUDI, čiže najmä v prípade prémiových značiek.
Ideálna situácia je, ak máte sadu stieračov pre predné aj zadné stierače, vtedy je mechanizmus ich výmeny podobný a s jedným návodom či postupom zvládnete ich výmenu hravo do pár minút. Ak si napriek všetkej snahe nebudete vedieť poradiť, potom je naozaj lepšie ísť do servisu, kde vám stierače správne a rýchlo vymenia.
zakúpené na filtreaoleje.sk 23.01.2025
zakúpené na filtreaoleje.sk 22.01.2025
zakúpené na filtreaoleje.sk 22.01.2025
zakúpené na filtreaoleje.sk 22.01.2025
zakúpené na filtreaoleje.sk 22.01.2025
zakúpené na filtreaoleje.sk 21.01.2025