Parkovacia brzda, predtým známa ako núdzová brzda, je systém sekundárneho zastavenia určený na udržanie vozidla na mieste.
Vo všeobecnosti platí, že parkovaciu brzdu by ste mali používať pri každom parkovaní.
· Auto s automatickou prevodovkou
Keď zaparkujete auto s automatickou prevodovkou, zariadenie nazývané parkovacia západka zablokuje prevodovku, takže sa auto nemôže pohnúť. Technicky to stačí na to, aby sa vaše auto udržalo na mieste.
Použitie parkovacej brzdy pri automatických autách však môže ochrániť prevodovku. Ak zaparkujete auto s nohou na brzde, aktivujete parkovaciu brzdu a potom nastavíte prevodovku do parkovacej polohy, hmotnosť vozidla bude na vašej parkovacej brzde a nie na prevodovke.
· Auto s manuálnou prevodovkou
Pri jazde v aute s manuálnou prevodovkou vždy aktivujte parkovaciu brzdu skôr, ako vystúpite z auta, pretože tu nie je parkovacia západka.
Bez ohľadu na typ parkovacej brzdy sa pri manuálnom uvoľnení brzdového pedálu vždy uistite, že máte nohu na brzdovom pedáli. Pri pákových brzdách stlačte tlačidlo a spusťte páku nadol. Pomocou tlačidiel stlačte tlačidlo. S prepínačmi ho otočte v inštruovanom smere.
Na niektorých moderných autách s elektronickými parkovacími brzdami sa automaticky uvoľnia, ak sedíte, pripútate sa, zaradíte rýchlosť alebo spiatočku a stlačíte plynový pedál.
Nie všetky parkovacie brzdy sú rovnaké, najmä ak máte novšie auto.
· Elektrické (tlačidlo alebo spínač)
Mnoho nových áut bežne používa elektronické parkovacie brzdy. Tie prichádzajú vo forme tlačidiel alebo prepínačov.
· Mechanické (páka alebo pedál)
Ak máte staršie auto alebo auto s manuálnou prevodovkou, pravdepodobne budete mať mechanickú parkovaciu brzdu. Tie sa vyskytujú vo forme pedálu aktivovaného vašou nohou alebo páky zvyčajne aktivovanej pravou rukou vodiča.
Ak sa parkovacia brzda zasekne, príliš uvoľní alebo už nedrží vaše vozidlo na mieste, budete musieť brzdu skontrolovať a opraviť. Vo všeobecnosti platí, že komponenty parkovacej brzdy by ste mali skontrolovať vždy pri preventívnej údržbe klasických bŕzd.
Parkovací pedál bude umiestnený na ľavej strane priestoru nôh vodiča, parkovacia páka bude najčastejšie umiestnená medzi prednými sedadlami a spínač alebo tlačidlo elektrickej parkovacej brzdy bude pravdepodobne umiestnené niekde v stredovej konzole.
Vo väčšine prípadov je ručná brzda zatiahnutá na dve zadné kolesá.
Niektorí ľudia nazývajú parkovaciu brzdu núdzovou brzdou alebo elektrickou brzdou a nie sú ďaleko od pravdy. V prípade, že váš primárny brzdový systém zlyhá, môžete použiť parkovaciu brzdu ako spôsob núdzového zastavenia. Na moderných autách s elektronickými parkovacími brzdami to však nemusí byť možné.
Pokiaľ naštartujete vozidlo a svieti kontrolka parkovacej brzdy, tak to znamená, že je zatiahnutá. Modernejšie vozidlá vás na to dokážu upozorniť ešte predtým, ako sa vydáte na cestu. Pri starších autách môžete mať pri zatiahnutej parkovacej brzde dokonca problém pohnúť sa z miesta. Preto vždy keď vidíte rozsvietenú kontrolku parkovacej brzdy na palubnej doske, brzdu uvoľnite a až tak sa pohnite z miesta.
zakúpené na filtreaoleje.sk 04.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 05.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 05.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 03.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 07.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 03.12.2024