Niekedy je lepšie nechať auto v garáži, nahodiť prilbu a dať telu čerstvú dávku pohybu v sedle bicykla. Slovensko aj Česko sú popretkávané trasami, ktoré vedú cez lesy, popri jazerách, cez doliny či horské oblasti, ale aj historickými uličkami a každú námahu v sedle odmenia neuveriteľným výhľadom. Tu sú naše letné tipy!
(Zdroj: depositphotos.com)
Našim prvým tipom je rovinatá cyklotrasa popri Dunaji. Má viac než 100 kilometrov a ak chcete, viete stihnúť Bratislavu a Ostrihom za jeden deň. Cestou preletíte okolo lužných lesov aj komôr vodného diela Gabčíkovo, kde sa pri plavbách lodí dá spraviť fotoprestávka. Povrch je hladký, premávka áut nulová a trasa je ideálna pre rodiny aj rýchle tréningy. V Komárne sa budete kochať výhľadom na most, v Štúrove zas na baziliku. Kto má energiu navyše, môže pokračovať ďalej po maďarskej strane rieky.
Takmer 270 kilometrov sledujúcich tok Váhu spája hrady Trenčín a Beckov, kúpeľné Piešťany aj vinársky Hlohovec. Táto trasa je tvorená mixom hrádzových chodníkov a tichých asfaltiek, takže je ideálna aj pre gravelové a trekové bicykle. Vlakové zastávky ležia doslova pár stoviek metrov od trasy, takže sa dá výlet ľubovoľne skrátiť alebo rozdeliť na viac dní. Najpríjemnejšie je jazdiť tu na jar, keď kvitnú kvety a ovocné sady. Ak budete pokračovať z Hlohovca na juh, napojíte sa až pri Dunaji.
Z bývalej úzkokoľajky vzniklo 24 kilometrov nenáročného stúpania ukrytého v doline a to s tunelmi, mostíkmi a šotolinovým kobercom. Mierny sklon stúpania zvládnu aj deti, dospelí ocenia pokoj od áut a šušťanie bukových listov nad hlavou. V cieli v Korytnici vás privíta minerálny prameň z ktorého sa dá napiť. Cesta späť je plynulý zjazd, takže máte bonusové kilometre zadarmo. Ak máte chuť na výzvu, môžete pri vychádzaní z Korytnice odbočiť vľavo a skúsiť zdolať Donovaly s panorámou Veľkej Fatry.
Necelých 60 kilometrov tejto trasy ponúka výhľady na Vysoké aj Nízke Tatry, skanzen Vlkolínec a úplne nové pláže priehrady. Profil je zvlnený s približne 650 metrami prevýšenia, no stúpania sú krátke a vystriedané so zaujímavými zjazdmi. Asfaltové dedinské cesty dopĺňa šotolina pri vode, takže horký či trekový bicykel sú ideálne Počas cesty vás určite prilákajú bufety na hrádzi alebo môžete navštíviť miestne salaše. Okruh možno skrátiť skratkou cez priehradný múr, čím získate príjemných 35 kilometrov.
Vyše 130 kilometrov dlhá hlavná tepna Spiša spája gotickú Levoču, majestátny Spišský hrad a tiché obce pod Tatrami. Cesty sú prevažne asfaltové, no profil je zvlnený, takže sa pripravte na častejšie a krátke kopce. Odmenou vám budú nádherne výhľady na panorámu pohorí a táto cyklotrasa patrí určite medzi tie najkrajšie. To najlepšie vás však čaká na záver v Pieninách, kde cyklomagistrála kopíruje meandre a končí pri Spišskej Starej Vsi. Ak vám nebude dosť, môžete vyskúšať plť a splaviť rieku cestou späť.
(Zdroj: depositphotos.com)
Česká Labka vedie 370 km od prameňa Labe po hranice s Nemeckom a patrí k najobľúbenejším rodinným cyklodovolenkám. Okrem štartovného horského úseku je prevažne rovinatá, takže ju zvládnu aj začiatočníci. Mesta Hradec Králové, Pardubice a Litoměřice spájajú úseky nového asfaltu, skúsiť môžete aj cyklovláčik, ktorý pomôže skrátiť celkovú dĺžku trasy. Po ceste sú kempy, prívozy a detské ihriská pri rieke, takže tento výlet je vhodný aj pre rodinu a na viac etáp s prespatím.
Rovinatý 26 km dlhý okruh po hrádzi ponúka zrkadlové výhľady na vápencové bralá Pálavy a vodnú hladinu priľahlých jazier a vodných plôch. Široký asfalt poteší aj rodičov s detskými vozíkmi za bicyklom. Táto trasa po južnej Morave je ideálna pre zážitkovú cykloturistiku, kde každých pár kilometrov natrafíte na vináreň či rovno ubytovanie s vinárňou Ak by ste si chceli pozrieť nielen prírodu Pálavy, môžete v Dolných Věstoniciach pozrieť miestne múzeum s artefaktmi ešte zo staroveku. Stojí to za to!
Magistrála číslo 33 má 214 kilometrov a vedie najkrajšími zákutiami Šumavy, popri Lipne, pri prameni Vltavy, cez rašeliniská Modravy a okolo ľadovcových jazier. Jej profil sa vlní, no najvyšší bod pri Kvilde zdoláte skôr, než sa unavíte, potom už prevažuje jemné klesanie. Povrchy kombinujú lesný asfalt so šotolinou, voľte preto širšie plášte bicykla. Staré vojenské bunkre aj železná opona pripomenú históriu len pár metrov od trasy. Samozrejme, ak by ste cítili únavu, môžete si trasu skrátiť na polovicu.
V Jeseníkoch nájdete viac ako 60 km jemne kľukatých cyklistických úsekov aj špeciálne zjazdovky či kamenisté technické pasáže. Ak nemáte na to bicykel, vôbec nevadí, miestne centrá ponúkajú požičovňu celoodpružených modelov, takže prídete naľahko a jazdíte celý deň. Trasy sú odstupňované farbami podľa obtiažnosti, takže každý si príde na svoje. Nové úseky pod Sokolím vrchom vám pripomenú jazdu v Alpách, ale samozrejme, nájdete tu aj niečo menej náročné na fyzickú kondíciu.
Posledným tipom, ktorý má aj najviac kilometrov, je legendárna zelená trasa spájajúca českú a rakúsku metropolu. Až 400 km ponúka Posázavie, juhočeské renesančné mestá, Dyjské údolie aj vinohrady okolo Mikulova. Trasa je podrobne značená, väčšinu prevýšenia naberiete v prvej tretine, zvyšok je už príjemné zvlnené tempo až k Dunaju. Po ceste sú ubytovania s miestnymi pivovarmi alebo vinárňami, obávať sa nemusíte ani o kvalitnú gastronómiu. Ak si chcete dať poriadnu dovolenku, tu ju nájdete.
zakúpené na filtreaoleje.sk 11.07.2025
zakúpené na filtreaoleje.sk 13.07.2025
zakúpené na filtreaoleje.sk 11.07.2025
zakúpené na filtreaoleje.sk 11.07.2025
zakúpené na filtreaoleje.sk 13.07.2025
zakúpené na filtreaoleje.sk 09.07.2025